Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Pienten - keskisuurten parien pelaaminen?

Löytyykö keltään hyviä vinkkejä pienten - keskisuurten parien pelaamiseen? Ottaa päähän, kun tuntuu että aina tulee rahat hassattua kun hikisiin kätösiin läpsähtää jonkinlainen pari.

Teoriassahan pareilla pitäisi kai kuitenkin pystyä aika hyvään tulokseen. Ainakin http://nettipokeri.info/laskuri väittää että vaikka kutosparilla pitäisi kepittää AJ suitteri 51% ajasta. Käytännössä kuitenkin ainakin meitsille tulee vaan matti kukkaroon pareilla, prkl.
41799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pelaan no limit hold'emia, joten vastaukseni liittyy lähinnä NL -peleihin.

Pienillä ja keskisuurilla pareilla (pk-parit) ei kannata lähteä korottelemaan pre flop -pelissä. Olet suurella todennäköisyydellä alakynnessä flopin jälkeen, varsinkin jos mukana on vielä kome tai useampi pelaaja. Jos kätesi ei täydenny setiksi (kolmoset) ja pöytään tulee mikä tahansa pariasi isompi kortti, niin olet tukalassa tilanteessa jonkun pelaajan osoittaessa kätensä vahvuutta petsaamalla.

Pk -pareilla kannattaa lähteä mukaan pottiin pre flopissa aina kun pääset mukaan halvalla, eli esim. 1-2 big blindin hinnalla. Mikäli flopissa sattuu napsahtamaan kolmoset, niin rahaa saattaa tulla yllättävän hyvin.

Kolmas tilanne pk-pareilla on sellainen että joku korottaa pre flopissa reilusti osoittaen että hänellä on todella vahva käsi. Jos maksat tämän korotuksen ja flopissa saat kolmoset, niin on varsin todennäköistä että saat vastustajan koko stakin itsellesi.

Tässä on vielä artikkeli liittyen aiheeseen:
http://www.pokerinaama.com/phpBB2/viewtopic.php?t=299


--------------------
Tuoreimmat bonukset:
http://www.bonukset.com

Äänestä
  • Kyllä pienen taskuparin voi NL-peleissä pelata hyvinkin aggressiivisesti, ainakin shortissa.

    Pre-flopissa reissaa vaikkapa 5xbb, niin porukasta yleensä putoavat kaikki, mutta mikäli joku tulee mukaan, pelin luku on helppoa. Voit nimittäin suurella todennäköisyydellä sanoa, että kaverilla on suuri taskupari tai AK tai AQs-ATs.

    Jos pöytään sitten flopissa tipahtelee pieniä kortteja, niin yleensä olet aika vahvoilla ja seuraava reissaus pudottaa ne AK:t sun muut isot yhdistelmät. Jo kaveri edelleen roikkuu mukana, on hänellä todennäköisesti taskupari tai jo toteutunut setti. Tietysti ilmeinen suoran tai värin vetokin saattaa pitää vastapelaajan mukana, mutta sen nyt näet itsekin.

    Täydessä pöydässä pieni taskupari on paljon ongelmallisempi, samoin kyllä shortissa jos mukaan tulee enemmän kuin yksi pelaaja.

    Äänestä

Tässä neuvoa FL-peleihin. FL-peli poikkeaa jonkin verran NL-pelistä, koska kolmosilla ei ole mahdollista samalla tavalla "tyhjentää" esim. ässäparilla pelaavaa kuin NL-peleissä.

Voittaaksesi vastustajasi pienellä taskuparillasi tarvitset todennäköisesti setin. On hyvä tietää, että jäljellä olevista korteista vain kaksi auttaa sinua tässä tavoitteessa. Pienestä osumistodennäköisyydestä johtuen tarvitset paljon maksajia, jotta pienten parien pelaaminen kannattaisi. Nyrkkisääntönä voisi sanoa, että voit maksaa korottamattomaan pottiin, kun uskot saavasi vähintään viisi maksajaa.

Korotettuun pottiin ei yleensä pidä lähteä, koska flopin näkeminen maksaa enemmän, eikä mahdollinen voittopotti kasva suhteellisesti yhtä paljon. Kannattaa kuitenkin yleensä maksaa yksi korotus jos on jo mukana potissa. Korotuksen voi maksaa myös silloin kun potista on tulossa poikkeuksellisen suuri, esimerkiksi kun kuusi ensimmäistä maksaa ja seuraava korottaa, jonka jälkeen voit maksaa, koska todennäköisesti saat mukaan ainakin jo maksaneet. Jos peli ei ole tarpeeksi löysää ja passiivista, on parempi foldata pienet parit aikaisesta positiosta, koska on iso mahdollisuus, että joudut korottajaa ja yhtä tai kahta maksajaa vastaan, mikä ei ole suotuisa tilanne pienille pareille. SB:n paikalta voit tinkiä hieman maksajien määrästä korottamattoman potin tapauksessa, koska maksusi on yleensä vain puolet tavallisesta. Kerran korotettu potti BB:n paikalla tarjoaa myös etua, koska maksat lisää vain puolet muiden määrästä.

Keskisuurilla pareilla 99-88 (77) voi maksaa korottamattomaan pottiin joka positiosta. Myöhäisestä positiosta pareilla 99-88 voi korottaa varsinkin muutamaa vastustajaa vastaan. Näillä pareilla voittaa monesti vastustajat, joiden floppi ei osu ja lisäksi voiman näyttö hillitsee vastustajiasi bluffaamasta heille osumattomaan floppiin, joka saattaisi ajaa sinut pois.

Jos saat vähintään setin flopista olet yleensä suuri suosikki ja voit keskittyä potin kasvattamiseen. Jos taas floppi menee totaalisesti ohi, sinun kannattaa lähes poikkeuksetta foldata pienet parisi. Et saa enää katsottavaksi kolme korttia "yhden hinnalla", vaan joudut todennäköisesti maksamaan molemmista korteista, turnissa vieläpä tuplasti. Hieman yli neljän prosentin osumistodennäköisyys korttia kohti ei lähes koskaan tee maksua kannattavaksi. Keskipareilla voi jatkaa, jos edellytykset ovat suotuisat. Pöydällä olevat ylikortit ja vastustajien näyttämä aggressio ovat merkkejä siitä, että olet mahdollisesti jäljessä. Lisäksi päätöstä tehdessä pitää huomioida tuovatko pöytäkortit mahdollisesti jollekin suoran tai värin tai mahdollisuuden saada sellainen seuraavalla kortilla. Esimerkiksi, jos sinulla on ysipari ja flopista tulee T74 kaikki eri maata ja toinen vastustajistasi lyö ja olet seuraavana vuorossa, sinun ei ehkä pidä foldata vaan ennemminkin korottaa. Vastustajallasi saattaa olla pienempi pari, kaksi ylikorttia tai hän saattaa vain bluffata. Voit saada kolmannen pelaajan pudotettua pois, mikä usein parantaa mahdollisuuksiasi. Lisäksi vastustajasi saattaa antaa sinulle mahdollisuuden yrittää ohi ilmaisella kortilla vaikka hänellä olisikin kymppipari. Jos tämä voiman osoitus ei kuitenkaan hillitse vastustajia, voi olla parempi luovuttaa. Jos sen sijaan ysiparin kanssa floppiin tulisi AK7, joista kaksi samaa maata, ei pitäisi olla vaikeaa luopua korteista. Keskiparien pelaaminen siis riippuu paljon tilanteesta.

Äänestä

Kiitos molemmille erinomaisista vastauksista!
Ehkä noilla opeilla meiksinkin uusi nimimerkki on "Voittaja" ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Häviäjä kirjoitti:

Löytyykö keltään hyviä vinkkejä pienten - keskisuurten parien pelaamiseen? Ottaa päähän, kun tuntuu että aina tulee rahat hassattua kun hikisiin kätösiin läpsähtää jonkinlainen pari.

Teoriassahan pareilla pitäisi kai kuitenkin pystyä aika hyvään tulokseen. Ainakin http://nettipokeri.info/laskuri väittää että vaikka kutosparilla pitäisi kepittää AJ suitteri 51% ajasta. Käytännössä kuitenkin ainakin meitsille tulee vaan matti kukkaroon pareilla, prkl.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu