Olen lähdössä kesäkuun alussa elämäni ensimmäistä kertaa lentokoneella matkalle. Matkan määränpäänä on Italia. Mitä minun kannattaa ottaa pakatessa huomioon? Mitä mihinkäkin laukkuun? Onneksi ei tarvi ajatella kuin oman tarpeen eli olen yksin lähdössä omasta perheestä. Täällä nyt on joissakin viesteissä, että tulitikkuja ei saa viedä koneeseen. Mitkä muut ovat kiellettyjä??? Olen odottanut matkatoimistosta jotain tietolehtistä, mutta eivätpä ole lähettäneet:(
Ekaa kertaa lentokoneella matkalle
7
3879
Vastaukset
- maailmankansalainen
Käsimatkatavaraan kannattaa laittaa kaikki vähänkin arvokas ja sellaiset tavarat, joita ilman ei tule toimeen (esim. piilolasinesteet, silmälasit, avaimet, passi, hammasharja). Joskus kun matkatavarat vaan tuppaa hukkumaan matkalla ja saapumaan jopa päiviä myöhemmin kuin itse matkustaja (kokemusta on!)
Käsimatkatavaraan ei saa laittaa mitään terävää (kynsiviila, jopa neulepuikot, sakset, veitset yms.) eikä syttyvää (tulitikut yms.) Ja kannattaa vielä check in:ssä tarkistaa, siinä on yleensä kuvien kera listaus, mitä EI saa olla käsimatkatavarassa. Muista myös, että käsimatkatavara ei saa olla liian iso, jotkut lentoyhtiöt tarkempia, jotkut löysempiä asiasta!
Have a nice journey!- näin.....
sytkäreitä saa ottaa, muistaakseni 1 per matkustaja. eikä terävistä esineistä ainakaan mulle mitään sanottu, vaan esim. ladyshaver meni käsimatkatavaroissa. kyllä ne lentokentällä tietää, rohkeasti vaan kysyt!
ja kuten edellinen kirjoittaja jo sanoikin, käsimatkatavaroihin kaikki arvokas: myös lääkkeet, rahat jne.
kotiin kannattaa jättää ihan suosiolla plussakortti yms, niitä ei kuitenkaan tarvitse lomalla ja kadotessaan aiheuttavat vain ylimääräistä vaivaa kun täytyy uusia. - Kokemusta on
näin..... kirjoitti:
sytkäreitä saa ottaa, muistaakseni 1 per matkustaja. eikä terävistä esineistä ainakaan mulle mitään sanottu, vaan esim. ladyshaver meni käsimatkatavaroissa. kyllä ne lentokentällä tietää, rohkeasti vaan kysyt!
ja kuten edellinen kirjoittaja jo sanoikin, käsimatkatavaroihin kaikki arvokas: myös lääkkeet, rahat jne.
kotiin kannattaa jättää ihan suosiolla plussakortti yms, niitä ei kuitenkaan tarvitse lomalla ja kadotessaan aiheuttavat vain ylimääräistä vaivaa kun täytyy uusia.sytskärit tai taskuun,joita saa olla 2 ainakin Hki-Vantaan tarkastjan mukaan. Yli 6cm kynsiviila lähtee tarkastuksessa samoin matkatavaran mukana oleva stendari
- Marjut
Ilmailulaitoksen sivuilla on paljon tietoa matkustavaisille, esim.
http://www.ilmailulaitos.fi/pakkaaoikein
Muutakin hyödyllistä löytyy, käypä tutustumassa. - ...
kannattaa huomioida, että muissa maissa saatetaan olla tarkempia kuin Suomessa. Olen usein päässyt Suomessa tarkastuksesta läpi, mutta samoilla romppeilla joutunut kunnon syyniin paluumatkalla.
Kynsisakset, isot hiuslakkapullot, neulepuikot, kynsiviilat ja -leikkurit kannattaa laittaa suosiolla ruumaan. Sytkärin sai muistaakseni viedä taskussa.
Kannattaa myös pakata vähän alusvaatteita ja vaikka puhdas paita käsimatkaan. Jos laukku katoaa, lentoyhtiöltä saa tyyliin t-paidan ja 20 euroa rahaa, joten niillä rahoilla voi mieluummin syödä kuin ostella sukkia ;)
Hauskaa matkaa! - kysn kuitenkin
pisti tuo että mitä mihinkin laukkuun ? normaalisti kyllä 2 kpl riittää hyvin, toinen mukaan ja toinen ruumaan. Eli mukaan sitä mitä voit tarvita lennon aikana ja arvokas kuten rahat, kamera jne.Kalsarit ja muut sinne ruumaan eikä koneen sisälle sellaista pientä ja metallista sillä jopa korvin avaaja on minulta poistettu ? eli ei kynsisaksia, sytkäreitä, puukkoja, partakoneita (terämalleja) jne eli kun mietit millä voisi jonkun tai koneelle saada vaaraa aikaan niin ei niitä !
- hoax
JA vinkiksi vielä turvatarkastukseen, eli se käsimatkatavara (matkustamoon tuleva) läpivalaistaan, ja henkilöt itse kävelee metallinpaljastimen läpi, joten varaa tavarat jo 'jonottaessa' valmiiksi niin että pistät läpivalaisutiskille avaimet, kellot, korut, lompakon, kännykän yms. kaikki muut paitsi vaatteet, nykyään tosin päällystakki menee myös läpivalaisun kautta. Kun olet kaiken metallisen pistänyt läpivalaisun kautta niin pääset helpoiten metallinpaljastimesta läpi etkä joudu 'erikoissyyniin'. Itselläni pelkkä kihlasormus ja n. 8 magneettiraidalla varustettua luotto/bonuskorttia piippaavat (tietysti vielä vyön solki metallia ja housun nappi sekä silmälasin sangat). Vinkkinä todettakoon vielä se, että vaikka suomessa pääsee metallinpaljastimen läpi vaatteet ja vyö päällä, niin ulkomailla on monasti 'herkemmälle' viritetty metallinpaljastin ja ne piippaa jos on syönyt maksalaattikkoa aamulla ;) .. eli tekevät käytännössä tarkemman syynin kaikille, tuskin pääsisi edes alasti läpi ilman piippausta.
Finnairin ja finavian sivuilla on noita matkustusohjeita josta löytyy sitten mitä saa viedä matkustamoon ja mitä ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271924
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001670Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561276Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?631192Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31998Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44862Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798