Olen lähdössä kesäkuun alussa elämäni ensimmäistä kertaa lentokoneella matkalle. Matkan määränpäänä on Italia. Mitä minun kannattaa ottaa pakatessa huomioon? Mitä mihinkäkin laukkuun? Onneksi ei tarvi ajatella kuin oman tarpeen eli olen yksin lähdössä omasta perheestä. Täällä nyt on joissakin viesteissä, että tulitikkuja ei saa viedä koneeseen. Mitkä muut ovat kiellettyjä??? Olen odottanut matkatoimistosta jotain tietolehtistä, mutta eivätpä ole lähettäneet:(
Ekaa kertaa lentokoneella matkalle
7
3957
Vastaukset
- maailmankansalainen
Käsimatkatavaraan kannattaa laittaa kaikki vähänkin arvokas ja sellaiset tavarat, joita ilman ei tule toimeen (esim. piilolasinesteet, silmälasit, avaimet, passi, hammasharja). Joskus kun matkatavarat vaan tuppaa hukkumaan matkalla ja saapumaan jopa päiviä myöhemmin kuin itse matkustaja (kokemusta on!)
Käsimatkatavaraan ei saa laittaa mitään terävää (kynsiviila, jopa neulepuikot, sakset, veitset yms.) eikä syttyvää (tulitikut yms.) Ja kannattaa vielä check in:ssä tarkistaa, siinä on yleensä kuvien kera listaus, mitä EI saa olla käsimatkatavarassa. Muista myös, että käsimatkatavara ei saa olla liian iso, jotkut lentoyhtiöt tarkempia, jotkut löysempiä asiasta!
Have a nice journey!- näin.....
sytkäreitä saa ottaa, muistaakseni 1 per matkustaja. eikä terävistä esineistä ainakaan mulle mitään sanottu, vaan esim. ladyshaver meni käsimatkatavaroissa. kyllä ne lentokentällä tietää, rohkeasti vaan kysyt!
ja kuten edellinen kirjoittaja jo sanoikin, käsimatkatavaroihin kaikki arvokas: myös lääkkeet, rahat jne.
kotiin kannattaa jättää ihan suosiolla plussakortti yms, niitä ei kuitenkaan tarvitse lomalla ja kadotessaan aiheuttavat vain ylimääräistä vaivaa kun täytyy uusia. - Kokemusta on
näin..... kirjoitti:
sytkäreitä saa ottaa, muistaakseni 1 per matkustaja. eikä terävistä esineistä ainakaan mulle mitään sanottu, vaan esim. ladyshaver meni käsimatkatavaroissa. kyllä ne lentokentällä tietää, rohkeasti vaan kysyt!
ja kuten edellinen kirjoittaja jo sanoikin, käsimatkatavaroihin kaikki arvokas: myös lääkkeet, rahat jne.
kotiin kannattaa jättää ihan suosiolla plussakortti yms, niitä ei kuitenkaan tarvitse lomalla ja kadotessaan aiheuttavat vain ylimääräistä vaivaa kun täytyy uusia.sytskärit tai taskuun,joita saa olla 2 ainakin Hki-Vantaan tarkastjan mukaan. Yli 6cm kynsiviila lähtee tarkastuksessa samoin matkatavaran mukana oleva stendari
- Marjut
Ilmailulaitoksen sivuilla on paljon tietoa matkustavaisille, esim.
http://www.ilmailulaitos.fi/pakkaaoikein
Muutakin hyödyllistä löytyy, käypä tutustumassa. - ...
kannattaa huomioida, että muissa maissa saatetaan olla tarkempia kuin Suomessa. Olen usein päässyt Suomessa tarkastuksesta läpi, mutta samoilla romppeilla joutunut kunnon syyniin paluumatkalla.
Kynsisakset, isot hiuslakkapullot, neulepuikot, kynsiviilat ja -leikkurit kannattaa laittaa suosiolla ruumaan. Sytkärin sai muistaakseni viedä taskussa.
Kannattaa myös pakata vähän alusvaatteita ja vaikka puhdas paita käsimatkaan. Jos laukku katoaa, lentoyhtiöltä saa tyyliin t-paidan ja 20 euroa rahaa, joten niillä rahoilla voi mieluummin syödä kuin ostella sukkia ;)
Hauskaa matkaa! - kysn kuitenkin
pisti tuo että mitä mihinkin laukkuun ? normaalisti kyllä 2 kpl riittää hyvin, toinen mukaan ja toinen ruumaan. Eli mukaan sitä mitä voit tarvita lennon aikana ja arvokas kuten rahat, kamera jne.Kalsarit ja muut sinne ruumaan eikä koneen sisälle sellaista pientä ja metallista sillä jopa korvin avaaja on minulta poistettu ? eli ei kynsisaksia, sytkäreitä, puukkoja, partakoneita (terämalleja) jne eli kun mietit millä voisi jonkun tai koneelle saada vaaraa aikaan niin ei niitä !
- hoax
JA vinkiksi vielä turvatarkastukseen, eli se käsimatkatavara (matkustamoon tuleva) läpivalaistaan, ja henkilöt itse kävelee metallinpaljastimen läpi, joten varaa tavarat jo 'jonottaessa' valmiiksi niin että pistät läpivalaisutiskille avaimet, kellot, korut, lompakon, kännykän yms. kaikki muut paitsi vaatteet, nykyään tosin päällystakki menee myös läpivalaisun kautta. Kun olet kaiken metallisen pistänyt läpivalaisun kautta niin pääset helpoiten metallinpaljastimesta läpi etkä joudu 'erikoissyyniin'. Itselläni pelkkä kihlasormus ja n. 8 magneettiraidalla varustettua luotto/bonuskorttia piippaavat (tietysti vielä vyön solki metallia ja housun nappi sekä silmälasin sangat). Vinkkinä todettakoon vielä se, että vaikka suomessa pääsee metallinpaljastimen läpi vaatteet ja vyö päällä, niin ulkomailla on monasti 'herkemmälle' viritetty metallinpaljastin ja ne piippaa jos on syönyt maksalaattikkoa aamulla ;) .. eli tekevät käytännössä tarkemman syynin kaikille, tuskin pääsisi edes alasti läpi ilman piippausta.
Finnairin ja finavian sivuilla on noita matkustusohjeita josta löytyy sitten mitä saa viedä matkustamoon ja mitä ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2372678- 1011124
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221088Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58995Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717907- 63841
- 41797
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto237790- 120753