,,olla nykyään ala-asteelta lähtien tietotekniikkaa, ei minun aikaan.
Olisi hyvä jos luokissa olisi eri käyttöjärjestelmiä
eli jokin mukava Linux ja OSX, niin silloin oppisivat/ymmärtäisivät että Windows ei ole maailman ainut "helppo" käyttis.
Ja asenteet olisi vähemmän sotaisia vanhemmalla iällä.
Olisi hyvä jos luokissa olisi eri käyttöjärjestelmiä
eli jokin mukava Linux ja OSX, niin silloin oppisivat/ymmärtäisivät että Windows ei ole maailman ainut "helppo" käyttis.
Ja asenteet olisi vähemmän sotaisia vanhemmalla iällä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olisihan sen kiva "jos" kouluissa olisi muutakin atk-opetusta kuin windows perusteita word tekstinkäsittelyä.
Itse kun jokus atk:ta yläasteella vallinnaisena harjoitin oli käyttiksenä dos ja basic kieltä sielä lähinnä opiskeltiin. Muuhun ei tainnut olla koululla varaa.
Nykyään on MS kaikkialla. Esim. monissa datanomeja suoltavissa kouluissa ei ole muuta kuin Windows opetusta, sekin todella suppeaa. Ainakin sen käsityksen olen saanut noista datanomi harjoittelijoista.
Unix maailma tulee kyllä vastaan jos yliopisto maailmaan menee, halusi tai ei! AMK:n opetuksesta en tiedä. Pitänee tästä asiasta kysyä velipojalta joka ohjelmointia sielä opiskelee.
Itse kävin tuossa taanoin suorittamassa hyvikseni MCP paperit, samalla piti suorittaa "järjestelmätuen" tutkinto, jokin mutkikkaan byrokratian juttu jonka työnantajani oli saanut päähnsä. 2 vuotta windows 2000 ympäristöä väännettiin, opintosuunnitelmassa oli Unix ja Linux mutta näitä käsiteltiin koko 2 vuoden aikana kokonaiset 16 tuntia. Käytännössä asennettiin RedHat ja toisena päivänä käytiin läpi "Unix tietoturvaa" joka oli niinkin monipuolista kuin chmod komennon läpikatsaus.
Koko opetuksesta jä sellainen maku suuhun että koulun sponsorina oli MS.
Mutta luinpa juuri jutun eräästä persukoulusta joka siirtyi juuri Linuxiin opetuskoneissa. Sai siitä huomattavat säästöt.
Suurin osa näistä Linux on paska asenteista on ihan täyttä puppua. Nämä anonyymit foorumit ovat täynnä anonyymejä ääliöitä joiden mielestä on kivaa provosoita ihmisiä.
Esim sen jälkeen kun jippiin foorumille tuli pakko rekisteröiminen, väheni sielä pelleily samantien.
Puhumattakaan vielä siitä että ei täällä kukaan osaa perustella omia väitteitään kunnolla. Windows puolella perustelut ovat aina sitä luokkaa että Linux on paska kun sille ei saa 3D studio maxia tai muuta Ohjelma äksää jota ei kuitenkaan joka koneelta pitäs löytyäkkään.
Se mitä esim. tavallinen kotikäyttäjä, naapurin erkki koneellaan tekee, voi hän sen tehdä vaivatta myös linuxissa. Tavallisten käyttäjien tietotaito on sitä luokkaa että se on aivan sama onko siinä koneessa Linux vai Windows.
Eriasia ovat sitten ne jotka käyttävät tietokonetta viihdekäyttöön. Windows palvelee viihdekäytössä joustavammin kuin Linux ja tarjonta on parempaa. Mutta se EI tee Linuxista huonoa!
Ne eerot jotka konetta käyttävät lähinnä sähköpostiin, web-surffailuun, musankuunteluun yms muuhun tavalliseen käyttöön, tarvitsevat järjestelmän joka on turvallinen ja vakaa.
Itse olen asentanut Linuxin jokaiselle tuttavalle joka on tällainen tavallinen käyttäjä, kukaan ei ole vielä valittanut että se olisi huono! Päin vastoin! Pari suurkiitosta on tullut kun ei ole enää madoista yms muusta haittaa.
Eräs sukulainen kiitti kun ei pääse enää perheen varhaisteini lataamaan piraattipelejä yms muuta roskaa p2p verkosta koneelle, siinä samalla kun yleensä tuli täyslaidallinen matoja koneelle.
Käytän itsekkin Windowsia edelleen mutta vain pelaamiseen. Linux on ollut mun valinta käyttöjärjestelmäksi aina RedHat 5.0 ilmestymisestä lähtien.
Kyllä siellä amk opinnoissa linuxia tulee ihan terpeeksi...
Kirjotin jokin aika sitten tuonne Linux-alueelle omia kokemuksiani Linuxista ja opensourcesta ammattikorkeakoulussa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=656&posting=22000000016076549#22000000016076549
(Jutussa mainittu reaaliaikaohjelmistot -kurssi on itseasiassa reaaliaikakäyttöjärjestelmät)