Uniissa

Näin..

Niin elikkä minä näin joskus unia yhdestä tyypistä että se kuolee autoonnettomuudessa. Sitte mä näin sitä edeltävänä yönä ennen kun se tapahtui niin sellasen unen missä olimme nuotion ääressä eräiden muiden seurassa ja hän sanoi, että hitto kun pitää muuttaa ruotsiin. Sitte hän heitti minut sillä autollaan jolla onnettomuus tapahtui, niin kotiin ja sanoi ennen kun minä astuin autosta ulos, että sinä hei myö ei sit varmaa enää nähä ja sitten poistuin autosta ja hän ajoi pois ja mä heräsin siinä vaiheessa.

Oli sellanen inhottava tunne, että hitto jos jotain tapahtuu. Sitten kun menin alakertaan niin puhelin soi, äiti vastasi siihen ja kuuli, että tämä henkilö joka oli siinä unessa oli kuollut äskettäin autoonnettomuudessa sillä autolla mikä siinä unessa oli. Se oli aika inhottavaa ja synkän tuntuista.

3

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ~keiju~

      Joo, mulle sattui kans ihan vähän aikaa sitten samantapainen juttu.
      Meidän kissa sai yli kuukausi sitten pentuja, joista me pidettiin yks. Se kissanpentu oli noin kuukauden ikäinen, kun yhtenä yönä näin unta, että joku hautasi sen kissanpennun elävältä sellaiseen hiekkaiseen maahan. Sinne se sitten siinä unessa tukehtui ja kuoli.
      No, aamulla mun äiti tuli kertomaan että se kissanpentu oli yöllä kuollut...

      • En oikein

        Pidä tuollaisista unista. Mun äiti näki joskus unen, että sen hampaat mätäni tai tippu. En muista kumpi, niin se oli jostaa kuullu, että se uni enteilee jonkun läheisen kuolemaa. Sitte sen yks läheinen oli kuollu sen yön aikana kun tää oli sen unen nähny.


    • Unfold

      En tiedä tarkalleen, miten unet resonoivat tulevien tapahtumien kanssa. Itse olen nähnyt toistuvasti ns. valveunta, jossa olen putoamassa jostain korkealta paikalta- kuten esimerkiksi jostain kerrostalon tai pilvenpiirtäjän katolta. Uni toistuu useampi yö-

      Ikävät unet on ikäviä- surllisempaa on, jos ne toteutuvat- eikä tulevaisuuden eteen voi tehdä mitään, jotta todellisuudessa ennakoidun tapahtuman loppuuun tulisi happy end- the war is over - - -

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      161
      3620
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      14
      3051
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      25
      2771
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      52
      2651
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      88
      2527
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      50
      2520
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      11
      2300
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      83
      1987
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      202
      1827
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      140
      1793
    Aihe