hei. olisko kellään kokemusta viikon lomasta ayia napassa tai muualla kyproksella. haluaisin tietää että riittävätkö rahat(300-400 euroa) viikoksi jos haluan hiukan shoppailla, bilettää paljon ja ruoatkin pitäisi ostaa ja kaikkea muuta tarpeellista. ? vai voisinko pärjätä jopa pienemmällä budjetilla? . . .
lomarahat
jopd
92414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mul oli 400 euroa viikon ayia napa reissulla ja tota ihan hyvin riitti :) 500e vois olla viel parempi ja aattelinki et ens ayia napa reissul otan 500e...vaik kyl 400eurolki pärjää tosi hyvin..
Tulin just kyprokselta ja laskeskelin et 300e meni. Täytyy kyl myöntää et juomiseen meni suurin osa:D Ja syötyäkin tuli hyvin ja ostoksiinkin riitti rahat. Kun vähän kattoo mitä ostaa ja tekee hintavertailua niin hyvin pärjää!
Kyproksella Ayia Napassa ON kallista. Kaupassa ruoka maksaa noin kaksi kertaa enemmän kuin Suomessa, ravintolassa syö suurinpiirtein samalla hinnalla kuin täällä. Shoppailukin on melko kallista, samoissa hinnoissa kuin Suomessa. Kellot ja jotkut muut tuotteet saattavat olla halvempia, kestävyydestä en sitten tiedä... Useimpiin baareihin pääsee ilmaiseksi sisään, mutta sielläkään juominen ei ole juurikaan halvempaa kuin Suomessa.
Itselläni meni ainakin tuo 400 euroa viikossa. Tosin en edes yrittänyt säästää kuluissa.
Palasin juuri viikon lomalta Pafokselta. En säästellyt yhtään ruokien ja juomisten sekä tekemisten suhteen, tuliaisia ostin aika vähän. Rahaa meni n. 500 euroa. Hinnat ovat Suomen tasoa. En tiedä, onko Pafoksella ja Agia Napalla eroja.
Tultiin justiin Ayia Napasta ja huh kun oli kallis mesta. Sämpylä suunnilleen euron,vesi 1,5l euron maito 1l 2 euroo jne. Drinksut olikin sitten omaa luokkaa. Jos kehtaat ja pystyt, vie myös omia syömisiä mukaasi (esim. pussipastaa, nuudeleita...) useissa hotelleissahan on keittiönurkka. Ruokaostoksille kannattaa mennä Paralimniin 10 km päähän linja-autolla. Matka sinne jo edullinen nähtävyys (o.70 puntaa). Shoppailut siis tuliaiset kannattaa tehdä jossain isossa kaupungissa. Paralimnissa ja Ayia Napassa ei ole mitään ihmeellistä. Kaiken kaikkiaan Ayia Napassa oli kalliimpaa kuin Suomessa, siitä voit arvioida menosi. Menopaikoista suosittelen mm. Jabbadabbaduuta...
Muuten reissu oli hieno, vaikka rahaa paloikin...
Ei kannata ostaa mistään pikkumarketeista tai hotellin minimarketeista mitään, jos ei halua tuhlata rahaa turhaan.
Agia Napassa on esim. leipomo, jossa on 24h tuoretta leipää ja sämpylöitä, leivoksia ja piirakoita. Ja ihan normaalihintaisia tuotteita, eli ei siis tarvitse euroa maksaa sämpylästä. Maito on Kyproksella joka paikassa kallista eli normaalihinta on se euro litrasta. 6 x 1,5l vesipaketti on noin 1,50 puntaa eli 2,5 euroa. Vesi on kallista Suomeen verrattuna, koska ymmärrettävästi saaren vesivarannot on aika kehnot.
Ruokaostokset kannattaa nimenomaan tehdä Paralimnissa, sinne kun bussilla menee ja takasin, niin säästää aikalailla rahaa ja tuotteitakin on parempi valikoima.
Olen monelle sanonut, ja sanon vielä, että halvemmalla pääset, jos katselet ympärillesi ja vertailet hintoja. Mitä pienempi kauppa, yleensä sitä kalliimpi...
Kyproksella normaali kuukausipalkka on piirun verran suurempi, mitä tämän palstan lukijat on saanut lomalla menemään viikossa... :)
Minulla meni n. 500€ viikossa ja 900€ kahdessa viikossa ja olisi kyllä mennyt helposti enemmänkin. Aika kallis paikka, mutta mukavaa siellä on!
kokemusta.Huhtikuussa oltiin vaimon kanssa 4 viikkoa Larnakassa aika kehnossa hotellissa.Hotelli on nimeltään Amorgos aivan keskustassa.Hotellin internethinta oli neljältä viikolta vaatimattoman aamiaisen kera 561,03 euroa kahdelta henkilöltä.
Rahaa kului koko neljän viikon aikana kahdelta henkilöltä 377 puntaa, mikä oli euroissa 699.Tähän 377 punnan hintaan sisältyi matkat linja-autolla Limassoliin,Nikosiaan ja Agia Napaan sekä tuliaiskaljat,8 X 0,5L Keo olutta kavereille.Kaljapatteri maksoi vain 3,69 puntaa Chris Cash & Carry tavaratalossa Larnakassa.
Vettä on aivan turha ostaa supermarketeista Larnakassa.Hanasta tuleva juomavesi on juontikelpoista ainakin Larnakassa.Kahvinkeittoon hanavesi käy erinomaisesti ja janojuomaksikin se soveltuu pienen totuttelun jälkeen aivan samoin kuin kallis pullovesi.Vettä juotiin enimmäkseen maastopyörien muovisista vesipulloista.
Ainoastaan Presidenttikahvia vietiin 2 pakettia mukana Suomesta - ruokatarvikkeita ei yhtään.Jokaikinen päivä syötiin "ulkona", joista kolmena päivänä ostettiin Metrosta ja C,C & Cstä erinomaisia lämpimiä lihapullia, viininlehtikääryleitä, uunissa haudutettuja perunoita,keitettyjä papuja sekä kasviksia, jotka syötiin puistossa.25nä päivänä syötiin ravintoloissa - sekä Larnakan rantakadulla että 20-30 kilometrin etäisyydellä Larnakassa.Varsinkin Xylofagoun kylässä,28 km etäisyydellä hotellistamme Agia Napan suuntaan, oli erinomainen ravintola Potamos, jossa kävimme useita kertoja syömässä.Matkat tehtiin kyliin aina maastopyörillä.Kilometrejä kertyi neljän viikon aikana vähän yli 1000, joten ruokaakin kului tuolloin aika paljon.Muun muassa yli 50 kg appelsiinejä.
Terveisiä agapille.Haluttiin testata tietojasi pyöräilystä Kyproksella.Oikeansuuntaisia ovat.Meille oli yllätys, miten kärsivällisiä kyproslaiset autoilijat ovat pyöräilijöitä kohtaan.Varsinkin vanhahkot miehet ajelivat pyörillään aika huolettomasti ja se antoi meillekin rohkeutta mennä liikenteen sekaan fillareilla.Ensi vuonna tullaan uudestaan ja silloin otetaan maantiekilpurit mukaan.
Rahaa kului n. 1100 euroa/2 viikkoa. Syötiin kyllä aina ulkona, aamupalat haettiin vaan siitä 24/7 leipomosta. Drinksuihin ja rantaelämään & tuliaisiin menee ihan hyvin, jos ei halua säästellä.