Taas hävisi...

Hyvä tietopaketti. Miksi? Tarkoitan Markon Lindin kirjoitusta rasismista.

Poistettiinko se siksi, että se oli tälle foorumille liian asiallinen, kyllä täällä kaiken maailman "utopiaa" jauhetaan. Mutta asiallinen tietopaketti poistetaan.

Eihän se koskenut pelkästään romaneja vaan muitakin kansalaisia, joita meille tänne Suomeen on muuttanut. Harmi kun en ehtinyt kaikki linkkejä lukea, historia on tullut joskus luettua kouluaikana huonosti, olisin lukenut tarkemmin, kun työ antaa myöten.

Hävisi sillä aikaa kun katselin dokumenttia Yön syli.
111617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ehkä se Lindin myötä katosi yön syliin? Kirjoittamaan uutta "ROMAANIA"!

Äänestä

Kyllä sillä Lindin häiriköinnilläkin joku raja pitää olla. Vai tietopaketti...heh heh.

Äänestä

Poistamisen perusteesta olet oikeassa. Ei tänne suomi24:n palstoille tunnu saavan kirjoittaa mitään missä on asiaa. Kyllä kaikenmaailman loukkaavat ja hölynpölyä sisältävät viestit saa olla. Mutta itse olen osallistunut hyvin ahkerasti Suomi24 siistiksi kampanjaan ilmoittamalla ei asialliset viestit asiattomiksi. Nämä palstat tuntuvat olevan pääsääntöisesti lastenhiekkalaatikoita. Onneksi on teitä järkeviäkin (mm. kaaru, Marko, Päivi) kirjoittelemassa niin pysyy edes jokin taso yllä =)

Äänestä

Kaikki huutavat isolla kirjoittajat
toivottavasti jatkossakin pyydetään poistamaan!

Äänestä

Siulla se on aikaa tääl haastella valkolaisii kanssa kaiket päivät?
Miul männöö pisneksii kans koko päivät on autokauppaa....asekauppaa..hevospisnestä ja vaikk' mitä Siwa keikkaa nuorien kanssa, että oppiit tavoille ja kulttuuriin!
Siekii oot vähän vähän livent' kulttuurista kun olet tänne alkant' kirjottaa...no käithän sie koulut kuitenkin melkein loppuun.
Onko se muuten pyytänt' tää liitymän haltija mittää maksuu täst' laajakaistast??
jos on nii kyllä se sossu maksaa...eihä myö siu konneestakaan mittää maksettu...siint' kannettavast? Joku ol' sen unohtant' siihen yleiselle paikalle, niin sehä on nyt meiän!
t.Valto

Äänestä
  • Hyvälle miehelle vois ostaa vaikka kaksi kannettavaa...he..heh

    Äänestä

  • Siekii suolen pätkä oot, sit laitanu omia kommenttejas tänne. Onks se siun mieheis,mite autoi myynt? jostaihan se teinkii on leipä hankittava, ka ymmärränhä mie sen. Mut tuo siun kommentis on ihan pylly reijästä, mistä siekii oot tul. Tuol kirjotus tyylil ka sie ites poltit tykkenään. Ku monest leikilläis haastelet, niiku tuol kirjotus murteelas. Ka eipä tu haitanne mitee,kun omaa hölmöytäs noi teit. Ka kyl mie sinuu säälin ja kovas mös siun perhettäs. IHELLESHÄ SIE HANKALUUKSII VUOA SUOT! Mut tuuha sie poikee sielt suolesta, äläkkä käy ittiäis jakamassa piekaupunkiss,ka onha siel kyl varmaa paree tehä,ku ukkois ei oo vahtimassa ja käryymisen vaara ei oo niin suur.No omaaha sie jakelet. vaik ootkii jonkun, kollin nimimerkil tääl, ni et sie mei pysty hämäämää et sit millään ilveellä.

    Äänestä

Taas on Markon kirjoitus hävinnyt, eikö olekkin? Se jonka hän laittoi uudelleen. Mikä perkele, riivaa ettei sitä kirjoitusta voida antaa olla?? Mitä siinä mahtaa olla sellaista, ettei voida antaa sen olla????

Äänestä
  • ku poistaa alituiseen Marko Lindin kirjoituksen ja vieläpä saman. Nyt kyl olis perustelut paikallaan. Täällä on vaik millaisia uhkauksia kirjoiteltu ja rumaa kielenkäyttöä useissakin mielipiteissä ja sellaiset kirjoitukset kyl loistaa ku naantalin aurinko. Tämä on sitä rasismia, eikös vaan.

    Äänestä

  • suomi24 hiukan kireenä kirjoitti:

    ku poistaa alituiseen Marko Lindin kirjoituksen ja vieläpä saman. Nyt kyl olis perustelut paikallaan. Täällä on vaik millaisia uhkauksia kirjoiteltu ja rumaa kielenkäyttöä useissakin mielipiteissä ja sellaiset kirjoitukset kyl loistaa ku naantalin aurinko. Tämä on sitä rasismia, eikös vaan.

    Ei kun viestejä ylläpidolle asiasta. Selvää rasismia:(

    Äänestä

  • Laittakaa palautetta ylläpi... kirjoitti:

    Ei kun viestejä ylläpidolle asiasta. Selvää rasismia:(

    Jospahan joku ihan imatralainen on poistattanut viestiketjun kokonaan, ois yksi aavistus mistä saattaisi johtua ja kyse ei ole rasismista. Voi olla että oon väärässä, mutta vois olla erään valtuutetun heiniä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kaaru kirjoitti:

Hyvä tietopaketti. Miksi? Tarkoitan Markon Lindin kirjoitusta rasismista.

Poistettiinko se siksi, että se oli tälle foorumille liian asiallinen, kyllä täällä kaiken maailman "utopiaa" jauhetaan. Mutta asiallinen tietopaketti poistetaan.

Eihän se koskenut pelkästään romaneja vaan muitakin kansalaisia, joita meille tänne Suomeen on muuttanut. Harmi kun en ehtinyt kaikki linkkejä lukea, historia on tullut joskus luettua kouluaikana huonosti, olisin lukenut tarkemmin, kun työ antaa myöten.

Hävisi sillä aikaa kun katselin dokumenttia Yön syli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu