Suora lähetys...

Viivi26

Äiti asui pienen tyttärensä kanssa Helsingissä. Äiti mietiskeli että Helsinki ei ole hyvä paikka nuoren neidon varttua, niimpä hän soitti siskolleen pohojoiseen ja tiedusteli voisiko hän ottaa tyttären sinne maaseudun rauhaan varttumaan. Asiat sovittiin ja sisko tuli noutamaan tyttären Helsingistä.
Vuosia kului ja tytär täytti 18-vuotta. Yhdessä Tädin kanssa he aina katselivat telkkaria ja Täti selitti sitä kautta tytölle mm. millainen on linja-auto. Tätiä alkoi kuitenkin mietityttämään ja käymään sääliksi tyttö-parka kun ei päässyt puuhastelemaan ikäistensä kanssa siihen ikään kuuluvia rientoja. Niimpä täti soitti äidille ja he sopivat että tyttö lähtisi takaisin Helsinkiin. Täti vei tytön linja-auto pysäkille ja evästi tätä: "muista sitten vaikka kuinka moni auto pysähtyisi tähän menet vain linja-auton kyytiin, tiedät kyllä millainen on linja-auto olen sen sinulle monta kertaa telkkarista näyttänyt". "Kyllä minä pärjään" vastasi tyttö tädille. Tyttö seisoskeli tienposkessa tovin ja viereen pysähtyi pikkubussi. Pikkubussista tuli ulos miehen pää ja kysyi minne tyttö oli matkalla. "Helsinkiin" vastasi tyttö. "Sehän sattui olemme juur tulossa kuvauskeikalta ja olemme menossa Helsinkiin myös, kelpaisko kyyti." Tyttö katsoi autoa ja totesi sen olevan linja-auto, rohkaisi mielensä ja astui bussiin. Tovin matkaa ajettuaan mies vetäsi housun vetskarin auki ja otti kalunsa esiin. "Tiedätkös mikä tämä on?" mies kysyi. Tyttö mietti hetken ja vastasi sitten "taidampa tietää" "no tiedätkös mitä sillä tehdään?" Tyttö mietti taas hetken ja vastasi "taidampa tietää" "No näytä sitten" mies sanoi. Tyttö otti kalusta kiinni ja sanoi "En tiedä onko tämä suora lähetys mutta, terveisiä mummolle Helsinkiin päin olen jo menossa....."

1

3763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hahaaaaaaa

      hyvä oli :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      108
      9773
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      67
      4768
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      6
      3251
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2451
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1496
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      53
      1451
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1414
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1331
    Aihe