Suora lähetys...

Viivi26

Äiti asui pienen tyttärensä kanssa Helsingissä. Äiti mietiskeli että Helsinki ei ole hyvä paikka nuoren neidon varttua, niimpä hän soitti siskolleen pohojoiseen ja tiedusteli voisiko hän ottaa tyttären sinne maaseudun rauhaan varttumaan. Asiat sovittiin ja sisko tuli noutamaan tyttären Helsingistä.
Vuosia kului ja tytär täytti 18-vuotta. Yhdessä Tädin kanssa he aina katselivat telkkaria ja Täti selitti sitä kautta tytölle mm. millainen on linja-auto. Tätiä alkoi kuitenkin mietityttämään ja käymään sääliksi tyttö-parka kun ei päässyt puuhastelemaan ikäistensä kanssa siihen ikään kuuluvia rientoja. Niimpä täti soitti äidille ja he sopivat että tyttö lähtisi takaisin Helsinkiin. Täti vei tytön linja-auto pysäkille ja evästi tätä: "muista sitten vaikka kuinka moni auto pysähtyisi tähän menet vain linja-auton kyytiin, tiedät kyllä millainen on linja-auto olen sen sinulle monta kertaa telkkarista näyttänyt". "Kyllä minä pärjään" vastasi tyttö tädille. Tyttö seisoskeli tienposkessa tovin ja viereen pysähtyi pikkubussi. Pikkubussista tuli ulos miehen pää ja kysyi minne tyttö oli matkalla. "Helsinkiin" vastasi tyttö. "Sehän sattui olemme juur tulossa kuvauskeikalta ja olemme menossa Helsinkiin myös, kelpaisko kyyti." Tyttö katsoi autoa ja totesi sen olevan linja-auto, rohkaisi mielensä ja astui bussiin. Tovin matkaa ajettuaan mies vetäsi housun vetskarin auki ja otti kalunsa esiin. "Tiedätkös mikä tämä on?" mies kysyi. Tyttö mietti hetken ja vastasi sitten "taidampa tietää" "no tiedätkös mitä sillä tehdään?" Tyttö mietti taas hetken ja vastasi "taidampa tietää" "No näytä sitten" mies sanoi. Tyttö otti kalusta kiinni ja sanoi "En tiedä onko tämä suora lähetys mutta, terveisiä mummolle Helsinkiin päin olen jo menossa....."

1

3745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hahaaaaaaa

      hyvä oli :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      6483
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      290
      5454
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      98
      4151
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2900
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      27
      2874
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      120
      2093
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2030
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1767
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1301
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      159
      1151
    Aihe