Onko mielestänne suhteessa ulkonäöllä erityisemmin väliä? Koitatteko etsiä ulkonäöltä "itseänne vastaavaa" kumppania, vai onko vain sisältö tärkeää? Voisitteko ikinä seurustella henkilön kanssa, joka olisi vain ihan OK, eli ei mitenkään erityisen komea/kaunis? Hävettäisikö teitä liikkua tällaisen henkilön kanssa julkisesti?
Ja lisäksi, sekä tytöt että pojat, mitkä asiat teidän mielestänne tekevän ihmisestä hyvännäköisen? Onko olemassa asiaa (lihavuus, liian lyhyt, tyhmät hiukset) joka saa teidät näkemään punaista?
Kommentoikaa :)
Ja lisäksi, sekä tytöt että pojat, mitkä asiat teidän mielestänne tekevän ihmisestä hyvännäköisen? Onko olemassa asiaa (lihavuus, liian lyhyt, tyhmät hiukset) joka saa teidät näkemään punaista?
Kommentoikaa :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ulkonäöllä ei oo väliä , mutta onhan se plussaa jos on täyteläiset huulet tai kiva tukka. Mutta pääasiassa ulkonäöllä EI OLE väliä. En itsekään ole ikinä ulkonäön perusteella ketään katsonut,
ainoastaan sen perusteella minkälaista vaikutelmaa saan siitä kyseisestä henkilöstä.
Voisin seurustella henkilön kanssa, joka olisi ihan OK. Ei hävettäisi, ei ikinä.
Mitkä asiat tekevät ihmisestä hyvännäköisen?
- En osaa oikein ajatella ihmistä päältä päin ns.hyvännäköisenä, tiiän vain että tolla on ihan normaali nenä jne.
Arvostelen yleensä olemusta.
Punaista tulee vähän nähtyä, jos näkee esim.pullean tyypin, joka pukeutuu erittäin huonosti ja syljeskelee ympäriinsä. Silloin on ehdoton alarm.
Mutta jos on pullee tyyppi, ja yrittää pitää vaatteet siistinä ja on muuten kiva tyyppi niin ei siinä mitään.
Onhan sillä väliä, et sinä mee koskaan juttelemaan ruman ihmisen kanssa, vai houkutteleeko alkaa mennä juttelee rumalle ventovieraalle?? Kyllä sitä kattoo ulkonäköä, se kertoo ihmisestä jo jotain mut voi myös vääristää..
olen seurustellut noin puolivuotta erään jätkän kanssa. ulkonäöltä emme ehkä ole juurikaan samanlaisia. mielestäni jätkäni on söpö ja ihan hyvän näköinen mutta pukeutua hän ei osaa. käyttää yksinkertaisesti hirveitä vaatteita minun mielestäni. en haluaisi olla näin pinnallinen mutta minkäs sille mahdan. joskus tuntuu jollakin tapaa häpeälliseltä kulkea juuri julkisilla paikoilla.
mutta pidän hänestä, oli hänellä sitten hirveät vaatteet tai ei.
mutta kyllä, ulkonäkö vaikuttaa, mutta sisältö silti tärkein.
kaikista tärkein asia mikä tekee ihmisestä kauniin on itsevarmuus. ja se että on iloinen näkyy eleissä ja ilmeissä. eleet ja ilmeet sekä olemus tekevät kauniin. ja tietyssti myös vaatetus on yksi tärkeä osa. ei niinkään se minkä näköisen naaman omistaa.
plussaa on kun on terve ja hyvä kuntoinen
että jokainen katsoo alussa ulkonäköä.Tokihan jokunen poikkeus maailmasta mahdollisesti löytyy, mutta jos ei nyt pilkkua aleta nussimaan, niin kaikki siihen aluksi kiinnittää huomionsa, mihinkäs muuhunkaan? Ei sille vain voi mitää.
Mutta kun on oppii ihmistä vähän tuntemaan, niin monesti ne hyvännälöiset alkavatkin näyttää vähemmän hyvännäköisiltä.
Mutta siis kaunis voi olla ihana ja upee sisältäkin, sitä älkää unohtako.:)
Luonnollista, että katsotaan ulkonäköä ensin. Se on sitten hormonit, sekä omat ihanteet (tai jotain) jotka sytyttävät ihastumisen. Itelläni on ihan selvästi erilaiset ihastuksen kohteet, kuin kavereillani.
Eihän eläimetkään heikkojen kanssa lisäänny, kai.
Voisinko ikinä seurustella ihmisen kanssa, joka olisi ulkonäöltään "vain" ok? No voisin, sitä olen tehnyt tässä kuusi vuotta =) Paitsi että rakkaus sumentaa meikäläisen näköä niin, että miun kulta on komein päällä maan...
Itse olen siinä tilanteessa, etten oikein tiedä mitä ajatella. Kun olisi yks kiva tyyppi, mutta... Ärsyttävää olla niin pinnallinen.
Mutta toisaalta, olisihan se aika kamalaa jos aina suudellessa tms. pitäisi poikkista epämiellyttävä. Tai jos ei tuntisi mitään fyysistä vetoa. Vaikeaa :/
mielestäni jos oikeasti jostain tykkää, pitäisi tykästyä siihen ihmiseen, ei ulkonäköön. Ulkonäkö on vain semmonen kiva lisämauste ;)
Ulkonäöllä on hyvin paljon väliä. Kuitenkaan naisten ei tarvitse muuttua mitenkään ulkonääöltään, jotta he saisivat miehen. Eli kukaan ei ole kaikille se täydellisen näköinen ihminen. Jokainen näyttää kauniilta jonkun silmässä. ;)