honda 350 cb twin -72

petev

Olisko kellään tietoa miten moottorin jakomerkit sais kohdalleen ? niitä kun on niin monta kampi-akselilla laturin päässä.

6

865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Js.

      Ettet vaan huseeraa koneen väärällä puolella,ainakin isommissa vehkeissä esim CB 750 tuutissa ne merkit on koneen oikealla puoleella,eli missä on sytky,ei laturin puolella.
      Ja sitten pitää olla epäkeskosäädin kiinni.Siinä on merkitty sytky ja nokkien ajoitusmerkit.

      • petev

        Kyllä ne merkit tässä koneessa on laturin puolella. Ja selvis jo oikee merkkikin.


      • GSF
        petev kirjoitti:

        Kyllä ne merkit tässä koneessa on laturin puolella. Ja selvis jo oikee merkkikin.

        Oliko se niin,että paksuin piste viivalle siellä pyörijällä, kun nokkaketjurattaassa viivat kannesuuntaisesti?
        Joskus oon tommosen 73 mallisen kanssa ähräilly.
        Tein mäntärempan,kun savutti ja öljyä kului.Vika oli sitten tietty venttiilien kumeissa,mutta tulihan tehtyä.


      • honda
        GSF kirjoitti:

        Oliko se niin,että paksuin piste viivalle siellä pyörijällä, kun nokkaketjurattaassa viivat kannesuuntaisesti?
        Joskus oon tommosen 73 mallisen kanssa ähräilly.
        Tein mäntärempan,kun savutti ja öljyä kului.Vika oli sitten tietty venttiilien kumeissa,mutta tulihan tehtyä.

        ohjurin kumit 350 twinissä.... ei oo ainakaan vm 71 minkäänlaisia ohjureitten kumeja. että näin.


      • ovuet

        veteraanimoottoripyöräklubin sivuilla oli tosi hyvä viestiketju kolmipuokin säädöistä. Kannattaa käydä katsomas.


    • Rassaaja

      Pistä ykköspytylle työtahti päälle(imu ja pakovenat kiinni).Käännä moottoria,että mäntä tulee noin 2-3mm. ennen yläkuolokohtaa.Laita ohut paperiliuska ykköspytyn kärkien väliin(tai käytä kynälamppua).Käännä kärkilevyä niin paljon,että paperiliuska irtoaa kärkien välistä(kipinä tulpalle).Nyt sulla on säätö noin suurin piirtein oikein,eli voit katella,mitkä merkit lähinnä täsmää kampuran päässä.Tee kakkospytylle sama ajoitustarkastus.Oliskohan nokka-akselin päässäkin merkit,niiden ajoituksen toteamiseksi,vaipitikö nokkarattaan pulttien olla sytytyshetkellä vaaka vai pystytasossa,tätä en kyllä muista,mutta se selviää yllämainittua menettelytapaa käyttämällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2349
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1930
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      36
      1622
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      114
      1542
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1181
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1106
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      891
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe