auringon hyöty ilmastoinnin kautta

Mikähän olisi paras tapa hyödyntää etelän puolella olevan terassin katon kerryttämää lämmintä ilmaa?

Olen rakentamassa terassia ja aion laittaa katteeksi kennolevyn, ja maalata mustaksi katon alle syntyvän "vintti"tilan.

Kannattaisiko esim. ilmastoinnin korvausilmaputki kierrättää terassin katon sisällä mahdollisimman pitkän matkalla, jolloin aurinko lämmittäisi putken sisällä virtaavan ilman, ja se olisi lämmintä lähes puolen vuoden ajan päiväaikaan.

Talon ilmastoinnin hoitaa poistoilmalämpöpumppu (PILP).
Mitä muita tapoja olisi hyödyntää katteen alle syntyvä lämmin ilma?

6

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin sitä

      ei tarvita sisällä eli toimii juuri väärinpäin.

    • joku vaan

      On parempi keino:
      Haaroita se tuloputki ja laita väliin säätöpelti. Toinen sinne lämpimään ja toinen kylmälle puolelle kesää varten.

    • Kannata

      Jos ilma lämpiää esim 5 astetta se tarkoittaa, että "keräät" energiaa (olettaen, että talon ilmanvaihdon teho on 100 l/s)

      1,2 * 998 * 0,1 * 5 = 600 W eli 0,6kW

      Oletetaa, että aurinko paistaa päivässä 12h eli

      12h * 0,6 kW = 7,2 kWh / vrk eli jos 1 kWh maksaa 0,09 e säästät päivässä 0,65 e.

      Eli kyllä pullojen kerääminen on kannattavampaa toimintaa kuin tämä, jos löydät aurinkoisena päivänä 7 tyhjää pulloa.

    • ILP

      Ellet tarvitse jäähdytykseen ILP:iä niin laita se sinne kuumimpaan paikkaan. Sieltä se lämmittää todella hyvällä hyötysuhteella talosi.

    • jjj

      Ainoa järkevä aurinkoenergian muoto on käyttöveden lämmitys.

      Taloa ei tarvi lämmittää silloin kun aurinko lämmittää.

    • pitää lämmittää kesälläkin, sekä sunan - pesuhuoneen -että pukuhuoneen lattialämpö on myös päällä kesälläkin, ja sekin vaatii lämmintä vettä.

      On totta, että kuumimpana kesäaikana on lämpöä ihan riittämiin, jopa ylikin, mutta esim. tällaisena koleana, mutta aurinkoisena päivänä, lämpöä kertyy katon alle n. 25-30 astetta, ja sen hyödyntäminen kiinostaa.

      Lämmintä ilmaa kertyy katon alle maalis-huhti-toukokuussa, sekä syksyllä syys-lokakuussa, ja suomen kesät tuntien tarvetta jonkinasteiselle lämmittämiselle on myös kesäkuukausien aikana.

      Tässä eräs keskustelija laski, että päivä hyöty olisi 0,65€, ja jos aurinkoisia päiviä noilta ajattemiltani kuukausilta kertyisi esim. 120, olisi säästö 78€/v.

      Kyllähän jokainen säästetty euro on oma euro, mutta rakennuskustannukset syövät hyödyn muutaman vuoden osalta.
      Kyselin tänään kennolevyn hintaa, ja se oli n. 26€/m3, kun taas vastaava peltikatto 7,5€/m3.
      Rakenteiden eroksi tulee n.500-600€, joten säästöä syntyisi näillä sähkön hinnoilla vasta n. 7 vuoden päästä.

      Kun kerran olen tätä asiaa pähkäillyt, taidan laittaa tuon halvemman peltikaton, ja ottaa sen alta tuloilman, ja täällä ehdotetun kääntöpeltisysteemin avulla kuumimpaan kesäaikaan viileämpää ilmaa talon pohjoispuolelta.

      Kiitoksia asiallisista ja rakentavista kommenteista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      124
      3072
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1445
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1309
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1047
    5. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      135
      1037
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1037
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      967
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      307
      848
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      767
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    Aihe