vastasin lukiossani nimettömään terveyskyselyyn, ja kerroin siinä huumeiden käytöstäni. myöhemmin tuli lappua että on aika varattu terkkarille. jos siellä siis otetaan esille arkaluontoisia asioita yksityiselämästäni, onko terkkarilla oikeutta kertoa vanhemmilleni? eikö häntä sido vaitiolovelvollisuus vaikka olenkin alaikäinen?
selvää juridista faktaa vastaajilta, kiitos.
huumeet
9
1007
Vastaukset
- Ja-ne
17 §
Salassapitovelvollisuus
Terveydenhuollon ammattihenkilö ei saa sivulliselle luvatta ilmaista yksityisen tai perheen salaisuutta, josta hän asemansa tai tehtävänsä perusteella on saanut tiedon. Salassapitovelvollisuus säilyy ammatinharjoittamisen päättymisen jälkeen.
( http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1994/19940559 )
" Laki potilaan asemasta ja oikeuksista 17.8.1992/785
13 §
Terveydenhuollon ammattihenkilö tai muu terveydenhuollon toimintayksikössä työskentelevä taikka sen tehtäviä suorittava henkilö ei saa ilman potilaan kirjallista suostumusta antaa sivulliselle potilasasiakirjoihin sisältyviä tietoja." ( http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1992/19920785 )- ei enää niin ahdostunut
faktaa, mm
- mongolidi
Miksi edes käytät niitä huumeita jos pelkäät vanhempiesi saavan tietää? Eikö ole miestä vastaamaan teoistaan?
- ;DD
Saa kertoa koskas jos olet alaikäinen on kaverewita jolle on sanottu ettei kerro vanhemmille mutta seuraavana päivänä koko koulun väki tietää asiasta ja myös vanhemmat.
- ntt
laki lastensuojelusta ajaa kuitenkin vaitiolovelvollisuuden edelle, eli jos kyseessä on tilanne, jossa fyysinen/henkinen/sosiaalinen kasvusi ja kehityksesi on vaarassa, on siihen työntekijällä velvollisuus puuttua. Yleensä näin ei tapahdu ainakaan ilman ennakkovaroitusta.
Mitä huumeidenkäyttöön tulee, niin mikset lopettaisi koko hommaa. Tähän asiaan on saatavissa apuakin, jos et yksin selviä. Mitään hyötyä tai tyydytystä tulevaisuuteesi et sillä saa.
Kolme esimerkkiä aivan todellisesta elämästä Suomessa:
1. Henkilö on 24-vuotias, valmistumassa opinnoistaan, työpaikka tiedossa. Kiva parisuhde, menojalkaa vielä vipattaa, tuntee elävänsä parasta nuoruuttaan.
2. Henkilö on opiskellut jonkin verran, ei kuitenkaan ole kyennyt pysymään/jaksamaan olla työpaikoilla muutamaa päivää kauempaa. Entinen iloinen, urheilullinen ja kaveripiirissä pidetty tyyppi, jolla koulunkäynti mennyt hyvin. Rakastui 16-vuotiaana kannabikseen, jota käyttänyt ensi kokeilusta asti, ajautunut rikoksiin. Ei käytä muita huumeita. Tulee eräänä iltana kotiovelle paljain jaloin velkojien keitettyä hänen jalkansa kattilassa.
3. Henkilö on käynyt koulua, mutta tulevaisuuden suunnitelmat olleet epäselviä, koulu jäänyt kesken. Kaveripiirissä käytetty kannabista ja amfetamiinia. Äiti ja kummitäti puuttuvat asiaan. Lopulta päättää irrottautua kaveriporukasta ja muuttaa 30 km päähän. Laiha, kalpea ja ahdistunut nuori päättää tavoitella itselleen hyvää elämää. Käy töissä, itsenäistyy ja treenaa kolme vuotta fyysistä kuntoa ja henkistä jaksamista. Pääsee kouluun tiukkojen pääsykokeiden läpi opiskelemaan pelastajaksi/ensihoitajaksi. Ajaa ambulanssia ja näkee kuinka elämässä olisi voinut käydä.
Edellä mainitut ovat siis kaikki tosijuttuja. Minkälaiset lähtökohdat haluat itsellesi kun rakennat tulevaisuuttasi?- skdfjshaigubafo
älkää tulko inisee jos teil ei oo henkilökohtaist kokemust!!!!!! käyppä eka testaa jossai sitä kannabist ja tuu sit vasta kertoo meniks elämä pilalle?
- Kuuntele!
skdfjshaigubafo kirjoitti:
älkää tulko inisee jos teil ei oo henkilökohtaist kokemust!!!!!! käyppä eka testaa jossai sitä kannabist ja tuu sit vasta kertoo meniks elämä pilalle?
Vittu olet tyhmä! "Käy ensin testaamassa ja kerro sitten menikö elämä pilalle". Kaikkea vitun tyhmää ei tarvitse edes testata, että omalla saatanan järjellä tietää, ettei kannata. Mitä helvetin parannusta tai hyötyä tai mitään järkevää siitä pilven tai minkään muunkaan vetämisestä saa??? Mun elämä on sen verran arvokas ja hieno juttu mulle, etten tasan varmana sitä hassaa. Juhlatunnelmassa riittää ihan olut tai vastaava. Järki pysyy päässä. Herranjumala naapurin hippi virnistelee ääliömäisesti päivästä toiseen kun pää on jo pehmennyt parvekkeella rehottavasta ruohosta, opiskelee herra ties monettako vuotta. Nou tänks mulle!
- kannattanut
valehdella siinä terveyskyselyssä, tuliko tämä mieleen?
- terveyskyselyistä..
hahaha. itse olen jo täysi-ikäinen, mutta osaanpahan varoittaa muita..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856