Tulee huono

kuva suomalaisista

Täällä näitä juttuja lukiessa tulee todella huono kuva suomalaisista nuorista. Kun on päästy johonkin kouluun, ollaan erittäin vakuuttuneita omasta erinomaisuudesta vain siksi, kun on joku tutkinto tulossa. Ei nyt mikään aivoton perseennuolija tarvitse olla, mutta mihin on kadonnut nöyryys? Koko elämä on oppimista, ihminen, joka on mielestään valmis tutkintonsa perusteella, ei ole kypsä työelämään.

3

273

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on kaiken kasvun

      edellytys. Pystyykö ihminen ottamaan vastaan kritiikkiä, aidosti myöntämään erehdyksensä ja yrittämään parhaansa mukaan korjata virheensä. Kaikilla, korkeissa asemissakaan olevilla, ihmisillä ei ole nöyryyttä. Sitäkin enemmän on kykyä ja halua herjanheittoon ja muuhun epäolennaiseen.

      • -alkuperäinen-

        Ilman nöyryyttä ei ole kykyä oppia.


    • Accica

      Opiskelen luokanopettajaksi ja valmistun piakkoin mutten kuitenkaan katso olevani valmis opettaja: työ tekijää opettaa! Olen ihan varma siitä että vanhemmat kollegat ja varsinkin lapset opettavat minulle sen tärkeimmän työstäni. Varmasti monta kertaa tulen seisomaan sormi suussa ja improvisoimaan laajemman kaaren kautta ennen kuin voin sanoa osaavani tämän ammatin. Oppia ikä kaikki..

      Vaikka opiskelujen varrella olisi ollut kuinka paljon työharjoittelua, ei se ole sama asia kuin oikea työelämä, kuten monet tuntuvat luulevan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16894
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5434
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2573
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2051
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1758
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      992
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      31
      872
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      869
    Aihe