Boolitarjoilu YO-juhlissa

Miitu

On vierähtänyt useita vuosi siitä, kun olen viimeksi ollut YO-juhlissa. Nyt sellaiset on kotona, kun esikoinen saa lakkinsa. Kertokaapa, onko juhlissa tapana tarjota boolia, kun on selvitty ruoka- ja kahvitarjoiluista? Tarjotaanko boolin kanssa vielä jotain naposteltavaa? Onko hyviä vinkkejä booliksi?

8

8468

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yo juhlissa

      Kyllä jotkut tarjoavat boolia, mutta en nyt sanoisi että se kovin vakiintunut tapa on. Mutta voihan sitä aivan hyvin poiketa kaavasta. Booli on myös sopiva tervetuliais maljassa kuohuviinin asemasta.

      Jos tarjoilette boolia niin vinkkinä että kehittäkää booliohje sellaiseksi että jäljellä olevia kuohareita voi hyödyntää booliin.
      Alkosta saa hyviä ohjeita ja asiantuntevaa neuvoa ja opstusta. Kannattaa käydä ostoksilla hiljasempaan aikaan, niin saa varmemmin hyvän opastuksen. Neuvovat myös juomien määrän arvioinnissa.
      Jos on vielä viimevuoden marjoja pakastimessa niin kannattaa hyödyntää jäiset marjat booliin.

      Vapaasti otettava booli voi joskus koitua ongelmaksi jos vieraissa on joku joka ei hallitse omaa kontrolliaan.

      Booli on aina alkoholipitoisuudeltaan mieto.

      Naposteltavaa ei tarvita boolin kanssa, etenkin kun on ollut ruoka ja kahvitarjoilua.

      • EllenIce

        mutta jos vieraat viipyvät ... myöhään,
        Heille on varattava iltapala.

        (*&*)


    • tarjotaan

      Jotkut vanhemmat pitävät jotenkin hienona asiana alkoholitarjoilua täysi-ikäisen lapsensa juhlissa.Ensin juhlistetaan alkoholilla täysi-ikäisyyttä,seuraavaksi valmistujaisia jne.
      Olenpa ollut rippijuhlissakin,jossa kohoteltiin kuohuviiniä lapsen kunniaksi.
      Yleensä alkoholitarjoiluun päädytään vanhemman ideoimana.

      Kukin juhlikoon tyyliinsä ja makuunsa istuvalla tavalla.

      • suuret.

        "Kukin juhlikoon tyyliinsä ja makuunsa istuvalla tavalla."

        Suotta kirjoitit niin paljon, kun yllä olevalla lauseella kumosit sanomasi.

        Mielipiteeni kuitenkin:
        Alkoholi ei kuulu alaikäisen juhliin, ei rippi- eikä kastetilaisuuten kuin muuhunkaan.

        Eri mieltä olen kuitenkin siitä että vanhemmat tarjoisivat yo:n juhlissa alkoholia siksi, että se olisi HIENOA.
        Perheen nuoret aikuiset ovat varmasti ehtineet nähdä erilaista tapakulttuuria alkoholin suhteen. Ehkäpä omakohtainen ensitutustuminenkin on jo käyty.

        On monta tapaa tietysti TARJOTA alkoholia. Alkoa voidaan tarjota tyylillä tai sitten vähemmän tyylillä. On myös monta tapaa NAUTTIA alkoholia, tyylillä tai vähemmän tyylillä.
        Vähemmän tyylikkääseen tarjoiluun ja nauttimiseen ei tarvita esimerkkiä, mutta tyylikkäisiin tapoihin tarvitaan. Mikä on sen luontevampi paikka oppia tyylikäs tapa kuin oma koti.

        Tuskimpa kovin monessa kodissa juhlitaan alkoholilla nuoren täysi-ikäisyyttä.

        Olen ollut lukuisissa yo-juhlissa, mutta yksikään juhla ei ole ollut ryyppäjäisjuhla vaikka vähintäinkin kuoharia tarjotaan. (Voi olla, että alkoholittomiakin juhlia mahtuu joukkoon, mutta en nyt muista,kun eivät ole poikenneet muistajuhlista juurikaan.)

        Eipä silti alkoholittomat juhlat ovat yhtä hienot ja tyylikkäät, kuin juhlat joissa on alkoholi tarjoilua.

        Oli niin tai näin, niin taitoa tarvitaan molemmissa juhlajärjestelyissä. Hienoksi ne voidaan saada ja siihen ei vaikuta alkoholi vaan juhlan järjestelyn kokonaisuus. Eikä onnistuneissa "hienoissakaan" juhlissa ole mitään mitä pitäisi hävetä.

        Ja lopuksi:

        Pienetkin juhlat ovat suuria juhlia.


    • ylioppilas 90-luvulta

      Meidän suvussamme on AINA ollut boolitarjoilu yo-juhlissa. Siinä ei tosiaankaan ole mitään sopimatonta, tai arveluttavaa. Kukaan ei koskaan ole juonut boolia liikaa, eihän se ole tarkoituskaan.

      Suomessa on vieläkin omituinen suhtautuminen alkoholiin. Toisten puolesta valvotaan ja vahditaan, ettei vain kukaan "ota liikaa". Kuinka täällä koskaan voisi kulttuuri muuttua mihinkään, jos ihmiset eivät muuta asenteitaan?

      Minä en sano, että boolia PITÄÄ olla, mutta totta ihmeessä sitä SAA olla. Ja suoraan sanottuna, monet aviopuolison sukuhäät ja muut pippalot kestäisi kyllä paremmin, jos tarjolla olisi lasillinen boolia. Heikäläisillä on myös tämä "ei alkoholia"-linja. Siellä sitten näkee sellaista, että sukulaissedät menevät nurkan taakse naukkaamaan ja palaavat naama aina vain punaisempana. Onko se jotenkin parempi?

      Minusta paras booli on mieto, sitruunan tai limen makuinen. Kannattaa harkita kahteen otteeseen esimerkiksi Spriten kanssa läträämistä, koska ainakin minusta se on äklömakea. Itse olen tehnyt boolia niin, että laitan pienen määrän limen makuista vodkaa (Finlandia), sitten sitruuna- tai limemehua ja jatkoksi sitrusmakuista kivennäisvettä. Keittokirjoissakin on nykyisin monesti booliohjeita, ainakin Ruutukokissa. Kannattaa myös googlettaa..

    • Tässä olisi vinkki boolin kylmänäpysymiseen.
      Pane pakkaseen haluamaasi tuoremehua. Ota se
      sitten jäisenä ja laita boolimaljan pohjalle.
      Jos et halua isoa klönttiä boolimaljaan voit
      laittaa samaa jääpalapusseihin jolloin tulee
      värikkäitä jääkuutioita. Nämä sulavat kuitenkin
      nopeasti eikä juoma pysy kylmänä vaan joutuu
      laittamaan uusia kuutioita välillä.
      Joten eka vinkki takaa että voit keskittyä
      huolettomana muihin juhlatouhuihin ja vieraille
      on taattuna kylmää juomaa kunhan vaan malja on
      tarpeeksi iso ja syvä ja juomaa riittää.

      Onnistuneita juhlia!

      • matkalainen1

        Hei, Hanki käsiisi viimeisin Kotivinkkki, numero 8/2006.

        Lehessä on useampikin raikaantuintuinen juoma-ohje, jotka lehteen on tosin toteutettu alkoholittomana. Jos haluat niin ei muuta kuin valkoviiniä, siideriä ja viina joukkoon..

        Booli-ohjeita on myös alkosta saatavissa julkaisuissa, ainakin Etiketti-lehdessä on toisinaan kivoja ruoka- ja juoma-ohjeitakin.

        Ja sitten ihan drinkkikirjojakin löytyy esim. kirjastosta.

        tässä yksi hyväksi havaittu:

        Konfettibooli

        7dl vaaleaa rommia
        1,5l kuohuviiniä tai pirskatelevaa kuivaa valkoviiniä
        1l virvoitusjuomaa (esim. sprite)
        7dl greippimehua
        5dl appelsiinimehua

        Jäähdytä aineksi vähintään tunti ennen boolintekoa, mutta mitä pidempään ovat oleet kylmässä sen parempi.

        koristele esim. mansikan puolikkailla

        Valmistaa booliin suuri jää, joka sulaa hitaammin kuin pinet jääpalat. Iso jään teet kätevätstä vaikka pakasterasiassa tms. ja sisään voit laittaa vaikkapa ruusunkukkia tai hedelmiä luomaan näköä.


      • Booli 7 vol%
        matkalainen1 kirjoitti:

        Hei, Hanki käsiisi viimeisin Kotivinkkki, numero 8/2006.

        Lehessä on useampikin raikaantuintuinen juoma-ohje, jotka lehteen on tosin toteutettu alkoholittomana. Jos haluat niin ei muuta kuin valkoviiniä, siideriä ja viina joukkoon..

        Booli-ohjeita on myös alkosta saatavissa julkaisuissa, ainakin Etiketti-lehdessä on toisinaan kivoja ruoka- ja juoma-ohjeitakin.

        Ja sitten ihan drinkkikirjojakin löytyy esim. kirjastosta.

        tässä yksi hyväksi havaittu:

        Konfettibooli

        7dl vaaleaa rommia
        1,5l kuohuviiniä tai pirskatelevaa kuivaa valkoviiniä
        1l virvoitusjuomaa (esim. sprite)
        7dl greippimehua
        5dl appelsiinimehua

        Jäähdytä aineksi vähintään tunti ennen boolintekoa, mutta mitä pidempään ovat oleet kylmässä sen parempi.

        koristele esim. mansikan puolikkailla

        Valmistaa booliin suuri jää, joka sulaa hitaammin kuin pinet jääpalat. Iso jään teet kätevätstä vaikka pakasterasiassa tms. ja sisään voit laittaa vaikkapa ruusunkukkia tai hedelmiä luomaan näköä.

        Tämäkin booliohje on lähes 7 %-prosentista. Ei mitään janojuomaa! Muki vastaa yhtä alkoholiannosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7505
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5424
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      261
      4669
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4555
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      64
      3302
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2728
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2378
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      51
      2362
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2352
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2214
    Aihe