Mitenkäs on, eli saako lain mukaan kytkeä pistorasiaryhmään kiinteän kulutuskojeen, kuten huippuimurin, tai kv-pumpun, tms? Onko väliä otetaanko tälle kojeelle sähkö pistorasialta ja napomalla johto sitten johtokiinnikkeillä seinään jne, vai pitääkö jatkaa jakorasialta?
pistorasian kytkentä...
6
836
Vastaukset
- Asentaja®
ja usein jopa kätevämpääkin vaihtaa esim. kiertovesipumppu pistokkeella kuin alkaa ruuvaamaan jakorasiasta ja samalla irtoaa sitten muitakin johtoja... ;->
- hmmm...?
Minusta on aina kiva arpoa, mistä mikin johto on irronnut.
Tuurilla ne valtamerilaivatkin seilaa.. - ...
hmmm...? kirjoitti:
Minusta on aina kiva arpoa, mistä mikin johto on irronnut.
Tuurilla ne valtamerilaivatkin seilaa.....johdoissa on värikoodit ja laitteissa merkinnät mihin mikäkin johto lykätään. Aika kätevää, eikö?
Eihän niihin tietysti piuhan väreihin ihan aina voi, eikä kannatakaan luottaa, mutta nykyään myydään sellasia mittareita, joilla joilla piuhasta voi varmistaa mikä johto on mikäkin. Aika kätevä on sellanenkin eikä edes kallis.
- tttt
huippuimurille ja kv-pumulle kannattaa vetää keskukselta omat syötöt.
- Raimo Hylsy
"huippuimurille ja kv-pumulle kannattaa vetää keskukselta omat syötöt."... Niin kyllä, tosin sitähän en kysynyt, eli faktat tuosta alkuperäisestä kysymyksestä jäänevät mysteeriksi... Eikö kellään ole tietoa lain oikeanmukaisuudesta tässä alkuperäisen kysymyksen tapauksesta, eikä jostain siihen liittyväst, saati kannattavammasta asennustavasta, jne...?
- tttt
yleensä tuollaisét kulutuskojeet vaativat sen verran tehoa ettei niitä kannata liittää pistorasia ryhmään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 935984
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262085Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764