Eli haluaisin ostaa näytöohjaimen, johon saa liitettyä kaksi näyttöä..ja vielä tv:n (jos vaan mahdollista?!?). Ongelmana on se että en tiedä juuri mitään näytönohjaimista ja tarvitsisin hieman vinkkejä että mitä malleja kannattaisi harkita. Etsin parasta hinta-laatu suhdetta, koska rahaa ei hirveästi ole.
Kiitos jos autatte!
Kiitos jos autatte!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei itelläkään ole ihan hanskassa. Mutta näyttistä voin suositella :) Siis jossei kortilla pelailla. Niin ehkäpä Gforce 7600 GS olis paras vaihtoehto. Hintaa joku n. 120€. Mutta jos joskus vähän raskaampia pelejä tai muuta 3D mallinnusta tulee tarvis toistaa olis Geforce 7600 GT taas oiva vaihtoehto. Hintaa joku n. 180€.
Joo, ei tuota pelailua niin paljoa tule harrastettua. Lähinnä videoeditointia ja grafiikkaa olis tarkotus harrastaa. Kaverilta sattuu löytymään ylimääräinen näyttö, niin ajatelin jos vähän panostas tähän koneeseen :)
kiitos vinkeistä!
ollaan käytetty Ati Radeon 9600XT ja 9800XT ohjaimia. Tuntuvat toimivan tosi hyvin ja nopeasti. 9800XT on aika kova sana kellotettuna ja muutenkin. Atin kellotusohjelmalla löytyy aika hyvin lisää ruutia kun vaan huolehtii lämmönsiirrosta hyvin eli kopassa isompi tehokas etupuhallin suodattimella ja takana pienempi imuri juuri oikeassa kohdassa. Kun on painetta kopan sisällä niin koviksetkin jäähtyvät hyvin.
Renderöintiin menee aikaa jopa vähemmän kuin filmi kestää vaikka leikkauksia ja efektejä olisi noin 100kpl/1h.
Kokeiltiin joskus GeForcen ohjaimia mutta niissä oli aika kummallisia piirteitä.
Prossuna 3GHz:n Prescott kellotettuna 3,5GHz 430MHz:n DC muisteilla ja 875 emolla. Kolmisen vuotta oltu tyytyväisiä. Muistit ainoat mitä vaihdettu myöhemmin 400MHz:sta 430MHz:iin.
Itsehän en asiasta hirveästi ymmärrä, mutta ilmeisesti on olemassa kaksi jotain väylää (AGP ja PCI-E) ja molempiin väyliin on eri näytöohjaimet. Itsellä on käsittääkseni tuo PCI-E -väylä, joka ilmeisesti on vanhempaa muotia. Onko siis nuo edellisissä viesteissä mainitut näytönohjaimet toimivia myös PCI-E -väylässä?
väylälle. Teimme äskettäin koneen tuohon hommaan ATIn XL700 ja jotain, silent jäähdytyksellä (kauheen kokoinen jäähdytysrivasto) ja toimi hyvin nopeasti. Hinta oli 110-120e. Noilla em. kotelopuhallinsysteemeillä ei lämmennyt pahasti, renderöinti lämmittää sekä prossua että näytönohjainta yleensä aika reippaasti. Hitsi kun ei nyt ole käsissä tietoa tarkasta tyypistä.
Tuntuu siltä että ATIn ohjaimet sopivat tuohon videojuttuun aika hyvin.
kaikissa nyky näytönohjaimissa on tv-out 2 monitori paikkaa eli kaikkiin saa litettyä kaksi näyttöä samaa aikaan mutta tuskin on kortteja jossa saisi kaksi näyttöä tv näkyviin. sitten jos ottaa sen toisen näytön pois nii saa tv:ssä kuvan näkyviin.
sain!