Tiesittekö muuten...

...tuolla yöelämässä pyörii niitä rengastettuja miehiä panoseuraa etsien? Ei yhtä eikä kahta vaan koko joukko. Itsekin uskoin aina et sormus olis merkki yhdelle kuulumisesta. mutta ehei ja voivoi! Vaikka mäkin olen elämää ja maailmaa mähnyt enkä enää ihan nuori niin silti olin aivan järkyttynyt siitä miten vapaasti ja ilman tunnontuskia siellä naimisissa ja kihloissa olevat miehet pörrää meidän sinkkunaisten ympärillä. Yksikin piilotteli sormustaan siten että huomasin sen vasta aamulla... no, minähän olen vapaa joten heillä se ongelma on. Että katsokaapa vaan aika tarkkaan! Ei se sormus välttämättä mitään merkitse. JA VARATUT MIEHET, HÄVETKÄÄ!!!
91438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

vaikka olevat menossa naimisiin tänä kesänä, kyllä vieras kelpaa.

Äänestä
  • joo ja semmoinenkin on tullut eteen että kuukauden päästä naimisiin. eikä varmaan siihen naimisiinmenoon lopu se touhu.

    Äänestä

  • OONA kirjoitti:

    joo ja semmoinenkin on tullut eteen että kuukauden päästä naimisiin. eikä varmaan siihen naimisiinmenoon lopu se touhu.

    Kyllä se on ihan ihmisluonteesta kiinni kuka pettää ja kuka ei. Jos niin voi tehdä ilman omantunnon tuskia ennen naimisiin menoa, niin tuskin se naimisiin mennessä loppuu. Pontti onki siinä, että ei se sormus asiaa ratkaise vaan miehen korvien väli. Ei pidä yleistää tässäkään asiassa, pettäjiä löytyy joka siviilisäädystä, niin miehistä kuin naisistakin.

    Äänestä

Kaikki eivät pysty sitoutumaan ja yksi kumppani ei riitä. Tai ovat toisen painostuksesta menneet kihloihin. Tai suhde ei toimi enää, mutta ei saa aikaiseksi lähteä. Ja jotkut vaan ei pysty olemaan uskollisia. Sormus on vaan esine, ei se ihmistä miksikään muuta. Ja jotkut lupailevat ummet ja lammet. Ja jatkuvastihan näitä uskottomuus kyselyjä yms. juttuja on iltapäivälehdet pullollaan. Usein liioitteltuja, mutta varmasti on pitkälti tottakin. Ei pettäminen ole vaan julkkisten ongelma. Ihmiset hakee mielihyvää, seikkailuja ja mikään ei tunnu riittävän, varsinkaan tylsä perhe-elämä. Ja ihmiset ovat kovin itsekkäitä eikä jaksa tehdä töitä parisuhteen eteen.

Itseänikin on usein tullut ukkomiehet iskemään ja pikkujouluissa, ravintoloissa yms. osa varatuista pettää puolisoaan. Jotkut jopa usein.

Jotkut eivät edes häpeä toimintaansa vaan leuhkivat pettämisillään! Törkeää...

Onneksi meitä uskollisiakin vielä löytyy.

Äänestä
  • En tiedä kyllä mitä ihmisillä päässä liikkuu, mutta eräs puolituttu petti miestään jopa kuukausi häiden jälkeen. Ja varmaan oli pettänyt ennenkin. Ja ei kai se pettäminen avoliitossa tai seurustelussakaan (ilman kihloja) yleensä sallittua ole! Jos ei sitten ole yhdessä niin sovittu, että saa olla muidenkin kanssa (jolloin ei ole edes pettämistä).

    Äänestä

Asia on tietenkin näinkin, mutta toinen ilmiö on varatut naiset,jotka tekevät aivan samaa. Yhtä mielenkiintoista on myös, että rengastettu mies kiinnostaa jostain kumman syystä naisia baarissa. Ihan häpeilemättömästi isketään, vaikka aivan hyvin näkee miehen olevan varattu. Meitä on moneksi.

Äänestä
  • Kyllä se on häpeällistä käytöstä tietenkin, mutta... tosiasia on se, että ketään ei viedä väkisin. Jos varattua miestä tai naista ei kiinnosta niin kyllä hän torjuu iskuyritykset. Sanoo, että olen varattu, ei kiinnosta. Jopa ilman sormuksiakin pystyy siihen.

    Mua ei varatut kiinnosta yhtään ja itsekin olen varattu ja uskollinen. Joskus nuorena hölmöyksissäni ihastuin ja sotkeennuin varattuun. Kertoi, että heillä menee huonosti ja hän aikoo erota. Olisi pitänyt tietysti odottaa, että hän todella eroaa. Kuuleman mukaan erosivatkin joskus, mutta aikaa siihen meni. En ole todellakaan siitä ylpeä!

    Äänestä

  • voi torjua! kirjoitti:

    Kyllä se on häpeällistä käytöstä tietenkin, mutta... tosiasia on se, että ketään ei viedä väkisin. Jos varattua miestä tai naista ei kiinnosta niin kyllä hän torjuu iskuyritykset. Sanoo, että olen varattu, ei kiinnosta. Jopa ilman sormuksiakin pystyy siihen.

    Mua ei varatut kiinnosta yhtään ja itsekin olen varattu ja uskollinen. Joskus nuorena hölmöyksissäni ihastuin ja sotkeennuin varattuun. Kertoi, että heillä menee huonosti ja hän aikoo erota. Olisi pitänyt tietysti odottaa, että hän todella eroaa. Kuuleman mukaan erosivatkin joskus, mutta aikaa siihen meni. En ole todellakaan siitä ylpeä!

    Mä oon miettinyt joskus että vois alkaa ottaa joskus jonkun valesormuksen baariin lähtiessä mukaan, että jos se vaikka jotenkin suojelisi.

    Yhden kerran baariin lähtiessäni tapasin yhden miesporukan (vanhempia miehiä n.40 eli sellaisia suojelevia isihahmoja)no istuin niiden pöytään ja jouduin nurkkaan, eli ei mitään poispääsyä. No jossain vaiheessa huomasin että yksi niistä alkoi olla liian kiinnostunut jopa niin kiinnostunut että aikoi ostaa ruusuja ym. tarjoili koko ajan. Mä olin niin väsynyt etten jaksanut yrittää pois lähtöä. Ja se mies vain puhui ittestänsä ja aina kun mä yritin puhua jotain itsestäni, eli poikaystävästäni se käänsi puheen itteensä ja kuinka hyvä ja mahtava se oli. (ainoa mikä mua kiinnosti siinä oli sen kaksi lasta ja niille se yritti houkutella mua äitipuoleksi, heh, oon vasta 22)Jo pelkästään tuon takia mun pitäisi päästä kihloihin ja vähä nopesti. Se oli niin kauheata henkisesti yritetään repiä irti rakkaastaan mutta väsyttää niin että ei pysty koko iltaa olla itkemättä ja silti piti yrittää torjua kaikki kosketukset. Ahdistavaa, ahdistavaa, ahdistavaa. Vielä kun ajattelee että kaks vuotta sitten olisin varmasti uskonut sen puheisiin ja että musta olis tullut yhdessä yössä äitipuoli, tosin nuorempana olisin ettinyt itelleni hyvännäköisiä miehiä. Onneksi pääsin lopulta kultani viereen.

    Tekipä hyvää purkaa tätä tännekin. Vielä kun sais sen luottamuksen vanhoihin miehiin takasin.

    Äänestä

No onko se nyt sitten niin uusi juttu, että naimisissa tai kihloissa olevat ihmiset pettävät? Jos se on omasta mielestään niin kamalaa, että aamulla tajuaakin sen toisen olevan varattu, niin kannattaa varmaan lopettaa yhden yön jutut. Jotkut ovat niin fiksuja, että jättävät sormuksen kotiin, kun vierasta lähtevät hakemaan. Yhden yön juttu voi sanoa sinulle ihan mitä vain. Sinä et voi olla varma mistään. Jos ei sinulta saa niin kyllä joku antaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


....että.... kirjoitti:

...tuolla yöelämässä pyörii niitä rengastettuja miehiä panoseuraa etsien? Ei yhtä eikä kahta vaan koko joukko. Itsekin uskoin aina et sormus olis merkki yhdelle kuulumisesta. mutta ehei ja voivoi! Vaikka mäkin olen elämää ja maailmaa mähnyt enkä enää ihan nuori niin silti olin aivan järkyttynyt siitä miten vapaasti ja ilman tunnontuskia siellä naimisissa ja kihloissa olevat miehet pörrää meidän sinkkunaisten ympärillä. Yksikin piilotteli sormustaan siten että huomasin sen vasta aamulla... no, minähän olen vapaa joten heillä se ongelma on. Että katsokaapa vaan aika tarkkaan! Ei se sormus välttämättä mitään merkitse. JA VARATUT MIEHET, HÄVETKÄÄ!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu