Asun etelä-suomessa, mutta sattuneista syistä johtuen omistan metsää sekä keskipohjanmaalla että pojoispohjanmaalla. Haluaisin myydä metsät pois, kun en niistä mittään ymmärrä. Osaako kukaan kertoa, mihin kannattaisi ottaa yhteyttä? Siis vaikkapa joku fvälitysfirma? Tai mihin lehteen laittaa ilmoitusta?
Metsää metsältä myytävänä
missä ostaja?
61550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oman paikkakuntasi MHY on paras apu aloittaa metsätilan myynti.Sieltä saat perustiedot tilastasi ja arvion sen arvosta.Myyntikanavat löytyvät myös sieltä.
maaseudun tulevaisuus on oikea lehti ilmoitukseen. Muistaaksnei metsäpalstat.net tai muu vastaava hoitaa myös noita. Toki mhy on vaihtoehto sekin.
Ota vaan yhteyttä mhy.n ne puliveivaa sen sulta puoli-ilmaseksi jollekin tutulle isännälle! Tai jos on tarpeeksi hyvä palsta kyseessä niin saattaapa joku yhdistyksen mies itsekin lähisukulaisineen olla kiinnostunut ostamaan.Älä hyvä kuoma luota missään tapauksessa mhy.n neuvoihin olipa kyse sitten puukaupasta tai maan myynnistä ja arvioimisesta.Mahdollisimman julkinen tarjous pyyntö ehdottomasti paras kanava!
Kyllä paras neuvo on esittämäsi. Vaikka en metsää
ENÄÄ omistakkaan. Tuntuu toi metsänomistushomma menneen perseelleen pikkuhiljaa.
taidat olla yhtiön ostomies.
se on jos kehottaa toista mahdollisimman julkiseen hinnan vertailuun.Mhy.n toive tietysti olisi että homma hoidettaisiin tiskin ali ja mahdollisimman vähin äänin,ettei pääsis kovin hintoja vertailemaan.Kyllä ne teidän kieroilut on nähty ja kuultu niin monta kertaa!