Olen tässä seuraillu tota cobol hommaa niin jos tässä itte rupeis opettelemaan tota cobolia niin pääsiskö töihin mihinkään? Ohjemointia olen harrastanut 6 vuotta (basic, c ) joten ainakin perusteet osaan. Ja kannattaako mennä esim atk insinööriksi ja hakea sitte johonki paikkaan missä tarvii cobol osaamista. Ikää on 21.
Cobol hommelit
15
2467
Vastaukset
- Cobol-setä
eipä taida juuri Cobol-ohjelmoijan paikkoja olla auki. Niitä kyttää aika monta työtöntä vanhaa juoppoa. Kaikki paikat ovat täytetty arkkuun asti (kunnes meistä viimeisetkin delaavat tai menevät eläkkeelle). Uusia järjestelmiä ei varmaan enää juurikaan koodata Cobolilla. Poikkeuksena on mm joku Micro Focus joka yrittelee kaupata kallista Cobol välinettään, jolla pystyy tekemään jopa pc:lle web-ohjelmia. JOKU TIETYSTI ON ENNUSTANUT että cobol-osaajista tulee pulaa koska sillä ohjelmoivat tyypit ovat aika vanhoja (itse olen 50 v. siis nuorehko cobolistiksi). En osaa vastata tärkeään kysymykseen: Mikä on se tahti, jolla Cobol-pohjaiset järjestelmät poistuvat käytöstä? Olen nimittäin kuullut, että vieläkin 60% liike-elämää pyörittävistä tärkeimmista ohjelmistoista on tehty Cobolilla. Jos noita järjestelmiä saadaan konvertoitua "eri alustoille" nopeasti, niin silloin ei varmaan ole tarvetta uusille tekijöille. Mutta toisaalta, oppivatko vanhat kodarit (Cobol) enää uudenlaisia ohjelmistokehitysympäristöjä ja uusia erilaiseen ajatteluun perustuvia kieliä?
Mistä meinaat saada kunnon Cobol-kääntäjän? Jonkilainen oppilaitos-versio (rimpula Cobol) oli joskus saatavana Micro Focuksestakin. Eipä ole paljon varetettuja Coboleita tyrkyllä näkynyt.
Sitten sinun kannattaisi opetella DB2-tietokantoja (=relaatiokannat, modernia!) ja ehkä vielä DLI eli DL/1 tietokantoja. DL/1 on vanha mutta tehokas hierakkinen tietokanta. Tietojen syöttö koneelle tapahtuu usein CICS-tapahtumankäs.järjestelmän avulla. CICS/Cobol olisi sellainen erikoistumisala. Pelkät "tiedonvatkaus" ohjelmat eli eräohjelmat Cobolilla ovat paljon helpompia oppia. Sinulle olisi varmaan aika shokki palata tietojenkäsittelyssä 70-luvulle. Sitten voisit opiskella 70-luvun alussa Michael Jacksonin kehittamän rakenteellisen ohjelmoinnin (JSP, Jackson Structured Programming). Noilla kursseilla esiteltiin aika pirullisiakin data-suuntautuneita ongelmia. Tiedostoja käsiteltiin siellä paljon peräkkäin, eli ei ollut tietokantoja vaan peräkkäistiedostoja ja niiden lajitteluita.
Sinun pitää opetella ajattelemaan vanhanaikaisesti. Keskuskoneissa on paljon vanhoja ohjelmia, joita pitää vielä muutella ja korjaillakin. Ne on tehty aivan eri filosofioilla kuin nykyiset ohjelmat. Eipä siellä paljon ikkunoita klikkailla hiirellä.
Ongelmana voisi sinulla olla että kukaan ei halua ottaa harjoittelijaksi, koska harjoittelijan opastaminen vie yleensä kovasti paljon muidenkin työaikaa. Meillä ei ole ollut ATK-osastolla (nykyinen IT- hah-hah!) yli kymmeneen vuoteen harjoittelijoita. Voisit tulla kalliiksi vaikka et saisi kuin ruokapalkan. Toinen ongelma on se, että työksianto pitää olla paljon paremmin tehty kuin nyt meillä tehdään. Vanhat starat kuten minä osaamme niin paljon itse tietojärjestelmistä, että huonompikin tehtävän määrittely kelpaa, vaikka niitä kiroillaankin.
Taidat olla aika poikkeuksellinen nuori, kun tiedät sen verran, että tietokone=Intel-pohjainen pc jossa on Windows käyttöjärjestelmä tai Linux tai sitten tietokone=Apple ei olekaan totuus.
Korostan, varsinkin muille kuin sinulle, että oikeat tietokoneet ovat edelleen jotain aivan muuta kuin nykyajan (vaikkakin tehokkaat) PC:t. Muistele vain vanhanajan pilakuvia tietokoneista. Nehän ovat huoneen kokoisia laitteita, joissa kaikenlaisia valoja ja reikäkortinlukijoita ja paperipäätteitä. Niistä periytyvät nykyajan keskuskoneet joissa käytetään Cobolia. Laitteet ovat paljon pienetyneet ja reikäkortteja esiintyy enää vain loogisesti käyttöjärjestelmäkomennoissa.
Jos sinulla on hyviä suhteita voisit ehkä jostain saada harjoittelupaikan. Eipä sitä kyllä ainakaan kesässä paljoa ehdi oppia. - Raipppa
Aikea vaikeaa hommata kannuksia Cobolilla. Sillä kun ei mitään uutta tehdä, niin kokemusta ei saa. Kouluoppinutta Cobol-kurssin käynyttä en päästäisi lähellekään Cobol-sovelluksia (jotka taitaa olla aika kriittistä tavaraa, eli "OHO, ei sen noin pitänyt mennä" tilanteesta ei selvitä pelkällä otsan kurtistuksella).
- rahoitusalalla
Meillä on ainakin huutava pula cobol -osaajista. Järjestelmät ovat tällä alalla useimmiten tehty 80-luvulla ja niitä on viilattu koko ajan, koska uuden hankkiminen maksaa maltaita eli puhutaan jopa satojen miljoonien investoinneista.
Jos osaisit jo nyt cobolia, niin hommia voisi olla. Se, että tulevaisuuden ala se ei ole, on totta. - Piru
rahoitusalalla kirjoitti:
Meillä on ainakin huutava pula cobol -osaajista. Järjestelmät ovat tällä alalla useimmiten tehty 80-luvulla ja niitä on viilattu koko ajan, koska uuden hankkiminen maksaa maltaita eli puhutaan jopa satojen miljoonien investoinneista.
Jos osaisit jo nyt cobolia, niin hommia voisi olla. Se, että tulevaisuuden ala se ei ole, on totta.että mitään "uusia" sovelluksia sillä ei tehdä eli 3D softaa yms.
Uusia sovelluksia toki tehdään ainakin pankki- ja vakuutuspuolella koko ajan. Koko ajan käy kato cobol-koodaajissa, kun keski-ikä alkaa olla yli 50.
Jos haluaa esim. pankkipuolelle hakiessaan jonkun edun kaikkien 150 samaa paikkaa hakevan java-koodaajan suhteen, niin ei haittaa yhtään osata cobolia.
Jos taas haluat erikoistua ja tehdä kunnolla tiliä, niin hoida ensin itsesi IBM:lle johonkin ihan sama mihin duuniin. Sitten kun on jalka oven välissä, niin ilmoita että olet kiinnostunut z90 ja muiden keskuskoneiden kryptografiasta. - nyt on
Piru kirjoitti:
että mitään "uusia" sovelluksia sillä ei tehdä eli 3D softaa yms.
Uusia sovelluksia toki tehdään ainakin pankki- ja vakuutuspuolella koko ajan. Koko ajan käy kato cobol-koodaajissa, kun keski-ikä alkaa olla yli 50.
Jos haluaa esim. pankkipuolelle hakiessaan jonkun edun kaikkien 150 samaa paikkaa hakevan java-koodaajan suhteen, niin ei haittaa yhtään osata cobolia.
Jos taas haluat erikoistua ja tehdä kunnolla tiliä, niin hoida ensin itsesi IBM:lle johonkin ihan sama mihin duuniin. Sitten kun on jalka oven välissä, niin ilmoita että olet kiinnostunut z90 ja muiden keskuskoneiden kryptografiasta.Miksi hehkutat tuota kryptopuolta? Mikä siinä nyt on niin ihmeellistä, että siitä maksettaisiin ja hommia piisaisi? Mitä mainitsemasi työ edes käytännössä tarkoittaa?
Ettet vain puhuisi oman työpaikkasi tilannetta yleisenä faktana? Kysyn kun en tiedä... - assss
rahoitusalalla kirjoitti:
Meillä on ainakin huutava pula cobol -osaajista. Järjestelmät ovat tällä alalla useimmiten tehty 80-luvulla ja niitä on viilattu koko ajan, koska uuden hankkiminen maksaa maltaita eli puhutaan jopa satojen miljoonien investoinneista.
Jos osaisit jo nyt cobolia, niin hommia voisi olla. Se, että tulevaisuuden ala se ei ole, on totta.maksettaisiin teillä kun olen ollut alalla 24 v ja ikääkin sen mukaisesti. IKÄNI estää varmasti työpaikan vaihdon. Onneksi minulla on aina ollut näitä atk-suunnittelijan hommia, vain 2 eri työpaikasta kokemuksia. Eka oli aika vaativa, siellä vierähti muutama vuosi.
Koulutus on se yliopiston alempi tutkinto matematiikasta yms. aikoinaan.
Cobolilla tehty hissukseen töitä 17 v mutta enemmän tykkään Easytrieve plussasta. Cics/Coboliakin osaan mutta en ole tehnyt uutta ohjelma sillä ainakaan 2 vuoteen. Käyttis on nykyään IBM:n zOS.
Meillä ainakin on selvää hyväksikäyttöä työnantajan taholta. Palkat ovat taulukkoliksoja ja eivät ole siis nousseet kuin jotain 2% vuosittain n. 12 vuoteen.
Tietysti rahoitusala ei ole kivaa, kun virheistä pitää olla tosi tarkkoina. Meilläkään ei moni haluaisi olla rahaliikenteen ohjelmien kanssa tekemisiss, mukaanlukien palkanlaskenta, kirjanpito. Laskutukseen liittyviä ohjelmia kuuluu työhöni. - assss
rahoitusalalla kirjoitti:
Meillä on ainakin huutava pula cobol -osaajista. Järjestelmät ovat tällä alalla useimmiten tehty 80-luvulla ja niitä on viilattu koko ajan, koska uuden hankkiminen maksaa maltaita eli puhutaan jopa satojen miljoonien investoinneista.
Jos osaisit jo nyt cobolia, niin hommia voisi olla. Se, että tulevaisuuden ala se ei ole, on totta.enää töihin kun ne niin sikamaisesti saneerasivat porukkaa pois 90-luvulla. Lähtikö paljon väkeä pois myös softa-osastolta? Mihin Säästöpankeille softaa tehnyt ryhmä on sijoittunut? Lainasin yhdelle hepulle noin v. 1981 (kesä) kesäyliopiston kurssimonisteitani - olisiko ollut kansantalostieteen jokin kurssi. Ei ole palauttanut eikä nimestä ole tietoa. Tyylikäs kaveri teki töitä juuri em. pankille. Taitaisi nyt olla n. 50-vuotias, mitenkähän on työt säilyneet. Eikö pankkien tietohallinnoissa ollut väkeä kuin meren mutaa ennen vanhaan.
- jala1987
missä firmoissa ja julkisen sektorin paikoissa COBOLia käytetään?
pitäisi saada selville, kiitos etukäteen.- tdyjhgjhgjkjhk
Pankki- ja vakuutusalalla iso osa järjestelmistä on kirjoitettu kopolilla.
- Raimo Ilmiriita
Eräässä Pohjoismaisessa Teleoperaattorissa, jossa myös Suomen valtio on omistajana.
- ghkasksajkh
tdyjhgjhgjkjhk kirjoitti:
Pankki- ja vakuutusalalla iso osa järjestelmistä on kirjoitettu kopolilla.
Totta on, että pankki- ja vakuutusalan järjestelmistä suuri osa on kirjoitettu cobolilla ja siksi luulisikin, että ainakin kun sieltä porukka eläkoityy, niin tilalle otettaisiin pitkän cobolkokemuksen omaavia henkilöitä. Mutta ei ja löysin siihen selityksen pankki- ja vakuutusalan järjestelmien ylläpitö on keskitetty eräälle suomalaiselle yritykselle, joka etsii nyt jo cobolistitkin Intiasta, joten ei kovin lupaavalta suomalaisen cobolistin tulevaisuus näytä.
- ....................
Kyllä COBOL elää edelleen, näillä voit koodata Windows-ohjelmia:
http://www.google.fi/#hl=fi&source=hp&q=cobol.net&oq=cobol.&aq=0&aqi=g1&aql=&gs_sm=c&gs_upl=2236l4010l0l6615l6l6l0l0l0l0l249l955l1.4.1l6&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=663e6977952f4e4&biw=1178&bih=643 - Cobol-setä
Löysin tämän vanhan ketjun johon vastasin 5 v sitten. Nyt olen jo 5 x vuotias ja samassa työpaikassa kuten ennenkin. Palkat ovat jääneet jälkeen, mutta ei oikein mitään ole tehtävissä. Minulla on muutaman kk:n päästä 30 v kokemusta kodarina.
Palkka on n. 3350 euroa/kk. En ole softatalossa töissä, vaan edelleen ison yrityksen IT-osastolla.
Erääseen toiseen yritykseen hain, kun kuulin, että siellä olisi töitä. Ilmoitus löytyi netistä. Kiitoksia hakemuksestanne tuli sähköpostiin vastauksena. Mitään ei perusteltu, otettiinko siis ketään ko. paikkaan ja millä kriteereillä.
Yli 35 vuotiaat ovat jätettä työnantajien silmissä ja 50 v täyttäneet ongelmajätettä.
Sanoisin nuorille, että unohtakaa koko ala, varsinkin tämä teknillinen puoli. Nyt ollaan menossa siihen, että yritykset palkkaavat niiden toimialan tuntevia tai sille koulutettuja töihin määrittelytöihin. Tekniikasta viis. Tehkääpä protesti ja jättäkää nämä idioottimaiset it-alan koulut käymättä. Tehkööt kehitysmaan kodarit hommat suomalaisten käyttäjä-ääliöiden ohjeistamina. Saapa nähdä, tuleeko siitä mitään ja miten kalliksi kaikki tulee. Ulkoistusta meilläkin yritetään pikkuhiljaa viedä eteenpäin eli omaa oksaani joudun sahaamaan. Pian alkaa uusi projekti jolla keskuskoneemme ohjelmistoja (osittain) syrjäytetään ja ajetaan ulkopuolisten tekemää softapakettia. Taitaapi olla SAP kyseessä. Kun loppu lähenee, niin tahti kiihtyy ja työ menee aina vaan vittumaiseksi (epäilen). Taitaa olla uusilla esimiehillä aika heikko ymmärrys softan tekemisestä ja virittelystä. Iso osa toimivaa mutta heikosti dokumentoitua vanhaa softaa joudutaan tutkimaan, ja siihen tekemään liitännät uuteen ulkopuoliseen järjestelmään.- insdehdköl
Paras keino nostaa palkkaa on valitettavasti firman vaihtaminen. Siinä vaiheessa kun palkka alkaa laahaamaan yli 500 euroa / kk, niin nykyinen firma ei 'millään' voi korottaa niin paljon palkkaa. Edellinen vaihto nosti palkkaani 600 euroa kuukaudessa, vaikkei töiden vaativuustaso kasvanut.
Pitkälle meneviä johtopäätöksiä teet sen perusteella että hait yhteen firmaan ja vastauksena tuli kiitos ei. Nykyään homma ei toimi enää niin että kaikki tehtäisiin itse cobolilla tms., vaan softaa ostetaan enemmän valmiina ja räätälöidään ja integroidaan omiin tarkoituksiin. Ikä ei ole ongelma jos osaaminen sattuu olemaan juuri sitä mitä tarvitaan. Tuskin mikään työnantaja laskee sen varaan että n. 50-vuotiasta kannattaa alkaa ajamaan tehtävään sisään muutamaa vuotta. Opiskelijoiden eli ns. juniori-suunnittelijoiden kanssa homma voi toimia niin, palkka on pieni ja nuorilla riittää intoa.
- it-miesi
Ohjelmoinnissa koodin kirjoittamisen osuus on vähentynyt, tilalle on tullut valmiiden palikoiden sovittaminen toisiinsa. Ei kovin motivoivaa.
Nykyisessä työssäni en ole tekemisessä Cobolin kanssa. Isoja tietomääriä käsittelevissä perusoperaatioissa se lienee yhä pätevä: suoraviivainen kieli, ei paljon sudenkuoppia. Ongelmaksi tulee virittäminen nykyisille alustoille sopivaksi.
Cobol-sovellusten uusiminen nykytekniikkaa vastaaviksi on työlästä ja virhealtista hommaa. Eräät nettipankkiuudistusten kompuroinnit voinee laittaa tähän piikkin.
Ei kaikki uusi ole automaattisesti vanhaa parempaa. Nettipuolella toimivat ratkaisut ovat minun mielestäni järeässä tietojenkäsittelyssä lähtökohdiltaan turhan heppoisia ja moninmutkaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316894Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235434- 1152573
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152051Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361758Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111992- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto31872Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44869