Ostin Fujitsu Siemens - Amilo tietokoneen, siis kannettava joulukuun -05 alussa. Olin täysin tietämätön tietokoneista, aiempaa kokemusta ei ollut. Nyt homma sujuu jo aika sutjakkaasti!
Kone on ollut kohta puoli vuotta. Noin kuukausi sitten alkoi kuulua hiljaista ääntä, joka koveni pikkuhiljaa, välillä häipyen kokonaan. Kunnes noin kaksi viikkoa sitten ääni koveni tosi lujaksi, kuin sirkkelin ääni. Kone oli kuuma, siis todella kuuma. Sitten ääni lakkasi, toisin sanoen tuuletin hiljeni kokonaan. Työskentelin koneella vielä jonkin aikaa, kunnes sammutin sen. Ajattelin että jäähtyköön yön yli. Aamulla sitten päätin avata koneen, yllätys oli melkoinen kun huomasin että irroitettavan kannen ilmanotto aukko oli peitetty ohuella muovikalvolla!
Irroitin kalvon ja käynnistin koneen...tarkistin tuulettimen sitä ennen. Kone on toiminut sen jälkeen moitteettomasti. Olen näyttänyt muoviläpykkää liikkeissä alan tietoviisaille, kaikki vaan 'jeesustelevat' eivätkä tunnu olevan sen viisaampia kuin minäkään. Läpykän täytyy olla lähtöisin jo valmistajan liukuhihnalta! Mutta miksi se oli siihen laitettu????
Toinen ihmetyksen aihe on, miten kone on toiminut lähes puolivuotta ilman tuuletusta...ei ainakaan kunnollista tuuletusta ole ollut!
Onko tuuletuksen puute kenties aiheuttanut 'piileviä' vikoja, jotka ilmenee myöhemmin? Toisaalta Fujitsua voisi 'mainostaa' tämän kokemuksen perusteella, että se kestää myös helvetin kuumuuden, joten sen voi ottaa myös sinne mukaan:))))))
Olen kuullut ettei Fujitsulta saa soitettaessa oikein kunnon vastauksia ja minuttitaksa on melkoinen...pitääkö paikkansa? Olen kuullut myös että takuukorjaukseen laitettaessa kone viipyy vähintääkin kuukauden reissussa...?
Olisi hienoa jos tältä foorumilta löytyisi henkilö joka vastaisi esittämiini kysymyksiin!
Koneessa on takuu!
Kiitokset sinulle joka vaivaudut vastaamaan!
Tietoa haluava
Sooooo
1
221
Vastaukset
- näytön
Omaan Amilooni ja kone oli reissussa 8päivää. Kuljetusliike haki koneen kotoa ja palautti sen remontin jälkeen.
Aika riippuu varmaan siitäkin mitä koneelle tehdään.
Asiakaspalvelu toimii FS:llä mielestäni hyvin. Jos soittaminen ei innosta, niin ota sinne yhteyttä netin kautta, vastaus tulee yleensä nopeasti silläkin tavalla.
Lämpöä kone kestää aika tavalla mm. perusasetuksissa on määritetty näytönohjaimen lämmöksi 105 astetta, ennenkuin kone sammuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455050Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481219Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101159- 131113
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171007Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3875Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27743