Roskaposti

Onko ihan normaalia, että mun s-postiin (suomi24) tulee hirveesti roskapostia? Vuorokaudessa n. 2-5 kpl. En ole niitä avannut, poistan samantien. Lähettäjän nimi on aina ulkomainen. Osoitteeni on alle puolivuotta vanha.
2154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Amerikkalaisessa zWallet`ssa olevaan postiluukkuuni tulvii arpajaisvoittoilmoituksia alias huijauksia ynnä potenssilääkemainoksia joskus kymmenittäin päivää kohti. Osa viesteistä näyttää selvästi viruspitoisilta.
En avaa suurinta osaa näistä sanomista, lasken ne ja deletoin. Aikaa touhuun vain kuluu viidestä kymmeneen minuuttia päivässä - ohjelma näet saattaa juuttua deletoinnin jälkeen ja joudun kirjautumaan uudelleen postiini.

Äänestä
  • Minulle tulee roskapostia 50-100 kappaletta päivässä. Onneksi Thunderbirdin suodatin toimii mainiosti ja hoitaa moiset huomaamatta bittien taivaaseen. Läpi tulee roskaa 0-2 kappaletta kuukaudessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äippä kirjoitti:

Onko ihan normaalia, että mun s-postiin (suomi24) tulee hirveesti roskapostia? Vuorokaudessa n. 2-5 kpl. En ole niitä avannut, poistan samantien. Lähettäjän nimi on aina ulkomainen. Osoitteeni on alle puolivuotta vanha.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu