LORDI !?

Mitäs pidätte??

Pääseekö jatkoon? Mä en aluks tykännyn, mutta ihan ok. biisihän kun kuuntelee useimmin, lähinnä kyllä huvittaa. En kumminkaan usko että tällä(kään) päästään jatkoon. Mitä mieltä olette ?

28

3095

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adalmiina

      Musta Lordi on lähinnä huvittava bändi!Tosi rumia ja biisit on mitä on..Jossei muuta niin ainakin ne säikäyttää kaikki paikalla olijat esiintymisellään!Saas ny nähä et miten niiden käy mut en usko että niin kovin hyvin pärjää..No,ainakin Suomi kerrankin repäsee!Parempi vaihtoehto kuitenkin Lordi on ku esimerkiksi Jari Sillanpää niillä sen enkelin siivillä:D

    • hyi hyi

      Sä taidat olla eksynyt väärälle osastolle:

      1) Lordi on selvästi naisvihamielinen

      2) Tälle palstalle ei ole ennenkään kaivattu 15-vuotiaita poikia.

      • lady 30 v

        Lordista tekee erityisen naisvihamielisen? On rockmusiikissa naisillekin ovet auki, sen kun vaan ottaa kitaran käteen ja tekee mitä osaa, eikä oottele että joku tulee kotoa hakemaan =)

        En kauheesti perusta ko.bändin tuotannosta mutta hauska porukka ja kerännee mukavan pistepotin viisuista.


      • koo_

        Lordin bändin kosketinsoittaja on nainen.
        Onko sinulla jotain todisteita naisvihamielisyydestä?


    • pääsee

      kun on hyvää musiikkia ja mahtava meininki. :)

    • jatkoon

      menee!Tykkäävät näköjään muualla mailmalla ihan mielettömästi Lordista.Ehkä ei niinkään musiikista mutta siitä kaikesta muusta...
      No ei mitään uutta,että jos Suomessa ei pidetä jostain,niin muualla sitten taas tykätään.Siitä syystähän Suomi ei koskaan pärjää euroviisuissa.

    • LaikaQ

      Lordin Kiss-vetoinen musiikki ei erityisemmin nappaa mutta ilmiönä tämä on varsin riemastuttava. Onkohan yksikään suomalainen euroviisuedustaja saanut näin paljon huomiota maailmalla? Totta kai toivon, että hirviöt menestyisivät. Vaikka viisumenestystä ei tulisi, on valituksi tuleminen antanut bändille tilaa mediassa.

      Välillä tuntuu käsittämättömältä miten vakavasti ihmiset ottavat tällaisen viihteen. Sillä viihdettähän se on. Satua, mörköilyä, teatteria. Maskin takana aivan selkeästi iso annos hyvää lapsenmieltä ammattitaidon rinnalla, eikä sanoitukset kovin syvällisesti tulkittavissa negatiiviseksi sanomaksi. Tykkään tällaisista positiivisista hulluista, jotka jaksavat nähdä vaivaa saadakseen aikaan kunnon shown.

      Ammattini edustajana pitää myös todeta, että herra Lordilla on melkoiset taidot rekvisiitan valmistuksessa. Käsittääkseni itseoppinut vieläpä, joten nostan hattua.

      • elga

        Sukulaislapset tykkää ihan vakavissaan, mun osalta genre menee vähän ohi, mutta esitys on viihdyttävä ja uskon että pärjää maailmalla.

        Tosta sadusta ja mörköilystä. Osalla aikuisikäisistä on menny pasmat sekaisin, kun kauhistellaan yleisönosastossa, että tällaista näytetään valtakunnan medioissa. Mulla ei istu järkeen, miten hirviönaamarit ja tulishow olisi jotenkin "väärempää" lasten katsottavaksi kuin tv-sarjat tai kauhuelokuvat. Isoäiti-ikäisten lapsuus taas täyttyi kirjoista ja saduista, jossa puhkottiin miekoilla, katkottiin päitä, syötiin elävältä, poltettiin, myrkytettiin, kidutettiin... Klassikkosadut on maalaisjärjellä ajatellen paljon pahempaa tavaraa kuin huumorilla tehty hirviöhevi =)


      • elga
        elga kirjoitti:

        Sukulaislapset tykkää ihan vakavissaan, mun osalta genre menee vähän ohi, mutta esitys on viihdyttävä ja uskon että pärjää maailmalla.

        Tosta sadusta ja mörköilystä. Osalla aikuisikäisistä on menny pasmat sekaisin, kun kauhistellaan yleisönosastossa, että tällaista näytetään valtakunnan medioissa. Mulla ei istu järkeen, miten hirviönaamarit ja tulishow olisi jotenkin "väärempää" lasten katsottavaksi kuin tv-sarjat tai kauhuelokuvat. Isoäiti-ikäisten lapsuus taas täyttyi kirjoista ja saduista, jossa puhkottiin miekoilla, katkottiin päitä, syötiin elävältä, poltettiin, myrkytettiin, kidutettiin... Klassikkosadut on maalaisjärjellä ajatellen paljon pahempaa tavaraa kuin huumorilla tehty hirviöhevi =)

        Yllätyspotti Suomeen, oli jännä seurata vaikka vähän epätodellinen olo iskikin =)

        Lordille kuuluu naamari ja kunnon show, mutta entäs sitten Turkin edustaja, aivan UPEA nainen! Ja kaikeksi onneksi myös kypsynyt purkkapoppivaiheen ohi. Kappale jäi jo karsinnassa soimaan korvien väliin...


    • vaikka hattuni

      jos Lordi pääsee jatkoon. Ei sitten ikinä eikä millään ilveellä.

      Ja ainahan Suomen edustajista on "tykätty" maailmalla, koskaan eivät oo kuudetta sijaa ylemmäksi sijoittuneet. Ja periaatteessa silloin, kun meidän parhaat sijat tulivat, ei sitä emptia(?)tykkäämistä edes ollut ilmassa.

      Lordihan jää about nollille, tämä on mun mielipide. Kävelevä vitsi. Jos suomalaiset yrittävät itsetuntoaan nostaa Euroopassa Euroviisujen avulla, aika turhaahan ja tuskallista se näyttää olevan. Pitäisi keksiä parempia paikkoja päteä ...

      Toivotaan tosiaan, että oon väärässä !

      • hattusi...

        ...kera sinapin vai ketsupin?! XD

        HYVÄÄ RUOKAHALUA!!! ;)


      • Ruokahalua : )

        Minä taas hihkuin etukäteen, et Lordi voittaa Euroviisut... mutta en kyllä oikeasti uskonut siihen. Hauskaa oli yllättyä!


      • hattusi

        syöt? Ois kiva päästä todistamaan moista ;)


    • äitilepakko

      Lordi on ihana..onnea matkaan..huumorimielellä tietty!! :)

    • se lepakko?

      Siivet viittaa siihen ja ulkonäkökin hyvin samanmoinen kuin lesbobileissä monilla.

      • kaiketi

        sitä kosketinsoittajaa.Kyllä se ulkonäöllisesti on ihan lesbon näköinen=D


      • kaksoiskirveskin!

        ...


    • :) :) :)

      Onneks olkoon !!! hienoa !!!!

    • yeah!!

      Heehee jatkossa ollaan!! :D

      Joskus on sitten ihanaa olla suomalainen...

      • LaikaQ

        Monen vuoden viisutauon jälkeen oli pakko katsoa miten suomalainen jyrinä tehoaa! Ja pakko sanoa - musiikkimausta viis - että olihan se Lordin show aivan omaa luokkaansa niiden aivan toistensa kaltaisten, sisäsiistien ja ikävä kyllä äärimmäisen pliisujen esitysten seassa. Lavahan suorastaan räjähti eloon. :)! Jotain ihme voimaa siinä mörkömeinigissä kyllä on.

        Onneksi maailmassa on sentään ihmisiä, jotka ymmärtävät teatterin ja elämyksen arvon tällaisessakin yhteydessä ja tosiaankin jaksavat myös sitä väsymättä toteuttaa, kaikista mutinoista piittaamatta. Wau!


    • mää vaan

      en ite aluksi tykänny biisistä ja ajatus lordista euroviisuissa lähinnä kauhistutti... mutta aloin sit tykätä biisistä ja olihan lordilla mahtava show! yleisö tykkäs!

    • advis

      Olen ilahtunut Lordin menestyksestä, nyt kun kerrankin Suomella on jotain hieman repäisevämpää tarjota maailmalle. Ihan symppiksiäkin nuo hirvitykset ovat. :D

      Huvittaa vain muiden maiden puolesta tullut rankka kritiikki siitä, että Lordi olisi jotenkin hirveä häväistys siveellisille kristityille ja suunnilleen tuomiopäivän alkusoittoa. Sekö sitten on ihanteellista ja enemmän hyväksyttävää kun nuoret neitokaiset keikuttelevat sulojaan puolialastomana posliinikuorihampaat loistaen ja hymy korvissa samalla kun laulavat mitä kaksimielisempiä tekopirteitä "rakkaus"renkutuksia?

      No, omasta mielestäni lapset eivät saa traumoja kummastakaan jos kaitsijoilla on oikea asenne. Jos vanhemmat suhtautuvat asioihin ohimennen vitsaillen, huumorilla mutta silti asiallisesti ja rehellisesti, tuskin lapsetkaan menettävät yöuniaan nähdessään suomihirviöitä ja puputyttöjä. Mutta jos vanhemmat käyttäytyvät kauhistellen, paheksuen ja häveten niin lapset ottavat siitä mallia ja johan alkaa painajaiskuvia syntyä.

      Nostan hattua Lordille! Toivottavasti pärjäävät myös finaalissa. ;D

      • ei takuulla pärjää !!

        Finaalissa siis, vaikka kymmenen parhaan joukkoon äänestettyjä olivatkin !!

        T: Jumbosija


    • ^_^

      Musta vähän tuntuu, että Lordimus pääsi jatkoon lähinnä suomalaisten avulla, jotka käyttivät skypea hyväkseen äänestäessään kotimaan puolella. Toivottavasti tollanen tapaus saadaan hallintaan, koska jos Lordi sijoittuu hyvin, tulee siitä varmasti jotain jatkoselvittelyjä. Parasta se tietysti olis jos Suomi voittaa tai edes pääsisi 5-10 parhaan joukkoon finaaleissa. Mutta mieluummin reilulla pelillä.

      Esitys niiltä oli ainakin näyttävä eikä mitään höpönlöpöö niinkuin monilla muilla mailla, jotka turvautuivat lähinnä paljastaviin pintoihin ja venkuleisiin koreografeihin. Siinä katsellessa ajatteli joidenkin maitten kohdalla, että miten ihmeessä ne on tonnekin päässy. Lordi kuitenkin tykitti ihan hyvin ja vihdoinkin Suomi täräytti kunnolla, eikä mitenkään pienien siipien avulla niinkuin Sillanpäällä viimeksi.

      Huvittavin niistä oli se viimeinen jolle melkein kaikki buuasivat. Huvittavaa tässä koko jutussa on myös se, miten jotkut haluaa Lordin oikeuteen satanismin harjoittamisen takia.

      • harjoittaminen

        MITÄ? Sehän on täysin laillista toimintaa!


      • SULLE?
        harjoittaminen kirjoitti:

        MITÄ? Sehän on täysin laillista toimintaa!

        ÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖH RÖH RÖH YÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄK


    • ihmettelen.

      Miten Lordi liittyy lesboihin?
      Onko joku Lordeista esim lepakko?

      • ja sen jälkeen....

        meinasin, ettei Suomi voi erottua kuin erikoisuudella, sillä mitä se parhaiten osaaa.
        Itse halusin aikoinaan Nightwishin edustamaan, ja se, että Suomi edustaa sitä mitä on, toi voiton. Me ollaan heviä, ja Lordi toi meille voiton.
        Great Lordi, tätä Suomi juri on, eikä suuntautumisella väliä (eiköhän se selviä tämän palstan myötä), tämä on kuin Mika HÄkkinen ´98 ´99, Suomen maan hienoimpia hetkiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      264
      16953
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5458
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2581
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2058
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1762
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      996
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      880
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      880
    Aihe