En oo varma, mikä ees pelin oikee nimi on, mutta jotain jalokiviä siinä etsittii?? osaisko kukaan neuvoa, ja onkohan tollaista enää edes mistää saatavilla, mikä lie peli sit onkaan kyseessä :)
-kiitos-
jalokivipeli??
21
2100
Vastaukset
- ??????
...?
- Marika79
mielessä se peli pyörii, mutta nimeä ei tuu mieleen, sitä on kuulemma tullu paljon nuoruudessa pelattua, tuli vaan oman äitini kaa eilen pelistä puhe, jos heiltä se peli vielä löytyisi :)
- Päiviivi
...voit vielä löytää, tuskin kaupoissa on enää jos seuraavaa peliä tarkoitat: Peli on Kirjaliton Jalokivipeli ja pelin kuvaus lyhykäisyydessään seuraava:
Jalokivipeliin voi osallistua 2-6 pelaajaa. Peliin kuuluu pelialusta, noppa, 6 pelinappulaa ja 88 korttia sekä 2 varakorttia. Kortteja on 17 erilaista ja niiden taustapuolet muodostavat vaihtuvan pelikartan pelialustalle.
Ennen pelin alkua kaikki 88 korttia sekoitetaan ja jaetaan alustalle pinoihin karttapuoli ylöspäin. Pelialustaan on merkitty kuhunkin ruutuun tulevien korttien määrä sekä päällimmäisen kortin asento. Jokainen pino muodostaa kaivoksen. Pelin tarkoituksena on etsiä kaivoksista jalokiviä ja kerätä mahdollisimman paljon pisteitä.
En löytänyt mistään vuosilukua, mutta tyylistä päättelisin että olisiko jostain 70-80-luvuilta, joten tätä peliä tuskin kaupasta enää löytyy. - poksu
... on pelin nimi ja tekijä on Anna Tarcha -- sama kuin pikkulasten Muru-kirjojen (tuolloin sukunimi Tauriala) ja Iikkujen Oman Aapisen kirjoittaja.
Ja meillä on kyseinen peli. :D - jalokivipelaaja
hei poksu - olisitko halukas myymään Jalokivipelin?
- pelle hermanni
Moi.Olisko timanttipeli ravensburger, valmistusvuosi 1995
siinä on kyllä vain timantteja ei jalokiviä.
Uusimmista peleistä muistaakseni Ubongo - peleissä on jalokiviä. - jalokivipelaaja
Minulla on hakusessa nimenomaan tuo Kirjaliton Jalokuvapeli, jota aiemmassa viestissä on kuvattu.
- tonalt
Täältä löytyy myös Kirjaliiton jalokivipeli. Ja en myy mistään hinnasta. Perintökalleus ;)
- jalokivipelaaja
olen vihreänä kateudesta! Harkitseppa vielä kerran - ostan sen melkein hinnalla millä tahansa :)
- jalokivipelaaja
Jos et halua myydä, voisitko laittaa säännöt ja eri korttien määrät tänne? Melkein voisin askarrella pelin itse ja siihen tarvitsisin nämä tiedot avuksi.
- Yksi kappale
Nyt Huuto.netissä: http://www.huuto.net/kohteet/jalokivipeli-anna-tarcha-kirjalito-70-l---ei-hv--/200762947
- Lautapelit kunniaan
Meillä on ko.pelin ohjeet kadoksissa, joten pisteidenlasku ei onnistu, eikä pelaaminen noin muutenkaan, joten olisiko joku niin ystävällinen että kirjoittaisi ne meille. Tästä pelistä on niin hyvät muistot, vaikka en tarkkaan muista edes miten sitä pelataan.
- pelle hermanni
Moi. Lautapeli kunniaan.
Ohjeet löytyy arkistosta.
Laita e- mail osoitteesi niin saat ohjeet skannattuna. - pelle hermanni
Moi taas. Ohjeet on lähetetty,
Ja ei kun pelamaan koko porukka :)- niina9
Toivottavasti vielä luet tätä ketjua, kun minullakin kiinnostaisi nuo ohjeet. Osoite on [email protected]
- pelle hermanni
Moi niina9. Ohjeet on lähetetty Sinulle. Nostalgisia pelihetkiä koko porukalle.
Hyvää kevään alkua. - Anonyymi
Hei! Minuakin kiinnostaisi jalokivipelin säännöt,jos joltakin ne löytyisi. :)
- Anonyymi
Moi.
Minulta löytyy.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei! Oisko mahdollista saada,,vaikka sähköpostiin ? :)
[email protected]Moi.
Ohjeet lähetetty bittitaivaalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423394- 361984
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301729- 161527
- 231508
- 91391
- 241377
- 141227
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781125- 221102