kissa kanto rotan sisälle

..........apuuuva

ja leikki tossa matolla ja niin että veret tirsku lattialle ja mä kiljuin kauhuissani vieressä...mitä pitäs tehdä kissalle/känpälle, ei kai vaan tuu myyräkuume...himputin katti kun tuli esitteleen saalistaan!

11

995

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mun kissa on tuonut useinkin myyriä ja hiiriä sisälle. Kerran toi oravan ja heitteli sitä olohuoneen seinälle niin että oravan pään kolina kuului yläkertaan asti :> Siitä vain talouspaperilla kuollut elukka pihalle ja kissa perässä. Pidä kissa sisällä jos et halua, että se syö saaliinsa.

      Veriläiskät peset normaalisti jollain pesuaineella ja jos häiritsee, niin pese koko huone.

      Hauskoja noi kissat :P

    • Luonnonsuojelija

      Ei kai kissa vaan saalista liito-oravia, kun kerran tavallisia oraviakin se saa kiinni? Ja eikös liito-orava ole aika tiukasti rauhoitettu eläin? Paljonkohan sellaisen saalistamisesta saa sakkoa? Jollain oli täällä sellainen taulukko, jossa oli eri rauhoitettujen eläinten 'arvoja', jotka kissanomistaja joutuu korvaamaan, jos kissa niitä pyytää. Olettaen tietysti, että asia kantautuu viranomaisten tietoon.

      • dodi

        kun noita 'liito-oravia' onkin Suomessa enemmäm kuin varpusia!
        Kyllä tuo Kissa varmaan kolme 'Liito-oravaa päivittäin tappaa!


      • dodi kirjoitti:

        kun noita 'liito-oravia' onkin Suomessa enemmäm kuin varpusia!
        Kyllä tuo Kissa varmaan kolme 'Liito-oravaa päivittäin tappaa!

        Mut eipä ole liito-oravia koskaan täällä päin näkynyt. Tai sitten se on syönyt ne jo sukupuuttoon :>


    • nauttia

      Nyt tuntuu olevan kissoilla juhla-ajat. Luonto on herännyt ja pyydystettävää riittää.
      Meilläkin on kissoilla tapana välillä tulla esittelemään saalistaan. Onneksi ei kuitenkaan kovin usein.

    • terhi

      Älä ole vihainen kissallesi tapahtuneesta, koska omasta mielestään se teki oikein tuodessaan ruokaa teidän perheelle :) Siivoat vaan jäljet ja peset kätesi hyvin. Ja muistat tietysti madottaa kissasi säännöllisesti.

      OT: Usein madotus tuottaa ongelmia. Eläinlääkäriltä ostettava Milbemax-matolääketbletti on meillä ollut ainakin helppo vaihtoehto. Se on laajakirjoinen ja kissat ottaa sen tosi hyvin. Aiemmin madotus olikin ihan painajaista meille kaikille.

      • Mun kissalle ei uppoa mikään vieras asia edes väkisin eikä ruuan mukana. Nyt on käytössä joku ihme nestemäinen lääke, joka laitetaan kissan niskaan iholle.


      • Nimetön
        lammas-jr kirjoitti:

        Mun kissalle ei uppoa mikään vieras asia edes väkisin eikä ruuan mukana. Nyt on käytössä joku ihme nestemäinen lääke, joka laitetaan kissan niskaan iholle.

        Yrittää saaliillaan ruokkia ihmisperhettä, jotka reppanat eivät osaa metsästää. ;) Mä olen kuullut tästä ennenkin ja lukenut jopa eläinkirjoista, pitänee ehkä paikkansa.


      • tyttö20
        Nimetön kirjoitti:

        Yrittää saaliillaan ruokkia ihmisperhettä, jotka reppanat eivät osaa metsästää. ;) Mä olen kuullut tästä ennenkin ja lukenut jopa eläinkirjoista, pitänee ehkä paikkansa.

        Kissa ei sentää tuo sisälle saalistaan, mutta oven eteen kyllä. Siitä sitten vaan talouspaperilla heittää kuolleen ja puolikkaan hiiren metikköön lepäämään rauhassa.

        Kerran karvapallomme "saalisti" vaahteranlehden ja toi oikein näytille hienon saaliinsa.
        Siinä vaiheessa vähän hymyilytti :)


    • nyky nuoret...

      Se on täysin normaalia!!!!

      • tuonti & syönti

        ..paitsi se kiljuminen, ja muut hyperventilaatio kohtaukset..


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      33
      5108
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      268
      4952
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      55
      4446
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      68
      2422
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1848
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      26
      1798
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      20
      1767
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1713
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1532
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      106
      1470
    Aihe