ja leikki tossa matolla ja niin että veret tirsku lattialle ja mä kiljuin kauhuissani vieressä...mitä pitäs tehdä kissalle/känpälle, ei kai vaan tuu myyräkuume...himputin katti kun tuli esitteleen saalistaan!
kissa kanto rotan sisälle
11
984
Vastaukset
Mun kissa on tuonut useinkin myyriä ja hiiriä sisälle. Kerran toi oravan ja heitteli sitä olohuoneen seinälle niin että oravan pään kolina kuului yläkertaan asti :> Siitä vain talouspaperilla kuollut elukka pihalle ja kissa perässä. Pidä kissa sisällä jos et halua, että se syö saaliinsa.
Veriläiskät peset normaalisti jollain pesuaineella ja jos häiritsee, niin pese koko huone.
Hauskoja noi kissat :P- Luonnonsuojelija
Ei kai kissa vaan saalista liito-oravia, kun kerran tavallisia oraviakin se saa kiinni? Ja eikös liito-orava ole aika tiukasti rauhoitettu eläin? Paljonkohan sellaisen saalistamisesta saa sakkoa? Jollain oli täällä sellainen taulukko, jossa oli eri rauhoitettujen eläinten 'arvoja', jotka kissanomistaja joutuu korvaamaan, jos kissa niitä pyytää. Olettaen tietysti, että asia kantautuu viranomaisten tietoon.
- dodi
kun noita 'liito-oravia' onkin Suomessa enemmäm kuin varpusia!
Kyllä tuo Kissa varmaan kolme 'Liito-oravaa päivittäin tappaa! dodi kirjoitti:
kun noita 'liito-oravia' onkin Suomessa enemmäm kuin varpusia!
Kyllä tuo Kissa varmaan kolme 'Liito-oravaa päivittäin tappaa!Mut eipä ole liito-oravia koskaan täällä päin näkynyt. Tai sitten se on syönyt ne jo sukupuuttoon :>
- nauttia
Nyt tuntuu olevan kissoilla juhla-ajat. Luonto on herännyt ja pyydystettävää riittää.
Meilläkin on kissoilla tapana välillä tulla esittelemään saalistaan. Onneksi ei kuitenkaan kovin usein. - terhi
Älä ole vihainen kissallesi tapahtuneesta, koska omasta mielestään se teki oikein tuodessaan ruokaa teidän perheelle :) Siivoat vaan jäljet ja peset kätesi hyvin. Ja muistat tietysti madottaa kissasi säännöllisesti.
OT: Usein madotus tuottaa ongelmia. Eläinlääkäriltä ostettava Milbemax-matolääketbletti on meillä ollut ainakin helppo vaihtoehto. Se on laajakirjoinen ja kissat ottaa sen tosi hyvin. Aiemmin madotus olikin ihan painajaista meille kaikille.Mun kissalle ei uppoa mikään vieras asia edes väkisin eikä ruuan mukana. Nyt on käytössä joku ihme nestemäinen lääke, joka laitetaan kissan niskaan iholle.
- Nimetön
lammas-jr kirjoitti:
Mun kissalle ei uppoa mikään vieras asia edes väkisin eikä ruuan mukana. Nyt on käytössä joku ihme nestemäinen lääke, joka laitetaan kissan niskaan iholle.
Yrittää saaliillaan ruokkia ihmisperhettä, jotka reppanat eivät osaa metsästää. ;) Mä olen kuullut tästä ennenkin ja lukenut jopa eläinkirjoista, pitänee ehkä paikkansa.
- tyttö20
Nimetön kirjoitti:
Yrittää saaliillaan ruokkia ihmisperhettä, jotka reppanat eivät osaa metsästää. ;) Mä olen kuullut tästä ennenkin ja lukenut jopa eläinkirjoista, pitänee ehkä paikkansa.
Kissa ei sentää tuo sisälle saalistaan, mutta oven eteen kyllä. Siitä sitten vaan talouspaperilla heittää kuolleen ja puolikkaan hiiren metikköön lepäämään rauhassa.
Kerran karvapallomme "saalisti" vaahteranlehden ja toi oikein näytille hienon saaliinsa.
Siinä vaiheessa vähän hymyilytti :)
- nyky nuoret...
Se on täysin normaalia!!!!
- tuonti & syönti
..paitsi se kiljuminen, ja muut hyperventilaatio kohtaukset..
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1505435Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei1145391Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka544344Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j123821Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden793791Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle333650Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.553393- 2052535
Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12393HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00
KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!261289