Hei!
Nyt seuraa stereotypisoiva keskustelunaihe, mutta mistä johtuu, että seksuaalivähemmistöjen edustajilla NÄYTTÄISI olevan keskivertoa enemmän lahjakkuutta erityisesti luovaan toimintaan (vrt. musiikki, taiteet yleensä, urheilu...)? Onko niin, että mahdollinen herkkyys stimuloi luovuutta ja ohjaa toiminnan suuntaa, vai onko kenties niin, että toteutumaton rakkaus/epätietoisuus etsii purkautumistietä ja seurauksena on esim. henkeäsalpaavia taiteellisia luomuksia, joiden ainekset ovat lähtöisin tekijänsä pakahduttavista tunteista? Miten selittäisitte ainakin näennäistä yhteyttä?
Lahjakkuudesta
9
800
Vastaukset
- adalmiina
Onhan niitä lahjakkaita ihmisiä jotka sattuvat kuulumaan seksuaaliseen vähemmistöön mutta en kyllä ole kovin paljon tällaiseen törmännyt...Musiikista nyt tulee muutamia mieleen mutta tiedä häntä sitten että kuinka suosittuja he ovat...Lahjakkaita varmasti.Saanen kysyä sinulta joitain esimerkkejä kyseisistä ihmisistä..?
- Talented Ms Kay
Ymmärsinkö oikein... Kyseessä on nähdäksesi puhdas sattuma?! Saatat olla oikeassa! Aiheen nostaminen oli taholtani tietoisen provosoiva ;)
Tuttavapiirissäni todellakin on useita lahjakkaita ja luovassa työssään tai urheiluharrastuksessaan menestyviä bi- ja homoseksuaaleja, mutta kyse voi todellakin olla vain sattumasta. Työni puolesta kontaktipintani on kuitenkin varsin laaja, joten en pitäisi "otantaa" suoralta kädeltä täysin epäluotettavana. Vaikka valikoiva huomiointi on tietysti mahdollinen sekin...
- Olla.
Lisäksi varmaan itsensä ei-heteroksi tunnistavilla ihmisillä on keskivertoa vähemmän luovuutta estäviä henkisiä patoja ja esteitä. Taiteen tekeminen ja julkisuuteen tuominen vaatii myös rohkeutta ja riippumattomuutta toisten mielipiteistä ja yhteiskunnan normeista.
kyllä mustakin siltä näyttäs että varsinkin luovassa,taiteessa ja musiikissa,enempi lahjakkuutta kuin hetskupiireissä.
Tarkotan että omassa elinpiirissäni,lesboissa varsinkin löytyy mun mielestä äärettömän lahjakkaita piirtäjiä.Siis oikeesti musta tuntuu että kaikki lesbot jotka mä tunnen osaa piirtää,eivät siis niinkään harrasta maalausta.Eräs harrastaa ruiskumaalausta,tatuointipiirrosta,hiili ja muste piirtämistä.
Musiikin sarallakin lesbofrendeissä löytyy enempi ku hetskuissa,niitä jotka osaa laulaa ja useempi soittaa skittaa(joo oon kade,soittaa osaan jotenkuten,laulaminen...buuu).Siis näin saattaapi olla sattumalta tässä meikäläisen tuntemassa porukassa.
Ehkä se vaan tuntuu siltä että tällaista lahjakkuutta on enempi seksuaalivähemmistöillä,se niinku korostuu enempi.
Tässä on taas tämä vähemmistön vertailu enemmistöä kohtaan,vähemmistöstä helpompi bongata lahjakkuuksia ja tietty niitä tuntuu olevan ja paljon.
Tai sit niitä oikeesti on...emmä tiiä.
ps.urheilusta tuli mieleen,jotta vkn:loppuna biccauksen euroopanmestaruus kisat.Tiia Piili hypii taas mestaruuteen,mainostaa ohjelmaansa naisellisen rajuksi:) Nightwishin biisin tahtiin!
Se jos mikä kaunista katseltavaa,nam!Tsiikatkaapa;)- viilausta:)
Monille suotava lahjakkuus olisi myös oman äidinkielen taitaminen:)
viilausta:) kirjoitti:
Monille suotava lahjakkuus olisi myös oman äidinkielen taitaminen:)
mä taitan äidinkieltäni:) Tykkään vaan näpytellä ajatukseni niitä sen kummemmin viilaamatta.Persoonakin näkyy avoimen suorasti,toisin ku viilataan oikein kirjoitusta.Duunissa joudun viilamaan niin paljon,että muuten elämässä annan pulputa ja muiden sitten viilata:)
psst.voisin kokeilla tuota äidinkielen lahjakkuuttani,mut sit mä en ois mä.
Nyt mä kyllä viilaan omaa pilkkuani...- lahjakkuukset
Janskubi kirjoitti:
mä taitan äidinkieltäni:) Tykkään vaan näpytellä ajatukseni niitä sen kummemmin viilaamatta.Persoonakin näkyy avoimen suorasti,toisin ku viilataan oikein kirjoitusta.Duunissa joudun viilamaan niin paljon,että muuten elämässä annan pulputa ja muiden sitten viilata:)
psst.voisin kokeilla tuota äidinkielen lahjakkuuttani,mut sit mä en ois mä.
Nyt mä kyllä viilaan omaa pilkkuani...Oon huomannut myös että esim taiteellisella alalla on paljon pissejä/lespoja.
Nim.merk.itsekkin sillä alalla
- Joosef Armoton
Ehkäpä heteroiden aika on kulunut lapsikatraasta huolehtimiseen, erityisesti naisten. Ei siinä ole oikein ehtinyt runoja kirjoitella tai viulua soittaa (enintään nahkaviulua).
- pidän itseäni
keskivertoa vähemmän taiteellisena. Enkä ole (näillä näkymin) hetero.... :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1710973Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv7710134- 474191
- 243892
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353696Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h563584No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413433Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni73335- 533123
- 422845