Norjassa kansallispäivää

juhlitaan myös suomeksi

17.5.2006 6:00:00
Norjassa kansallispäivää
juhlitaan myös suomeksi


Norjassa vietetään keskiviikkona kansallispäivää - niin myös Jäämeren rannalla sijaitsevassa Pykeijan kalastajakylässä.

Elisabet Haasta Pykeijan kylästä
Norjassa kansallispäivä, 17. toukokuuta, eli ”syttende maj” on suuri juhla - sillä muistetaan Ruotsista irrottautumista 101 vuotta sitten.

Myös Suomalaismetsien tasavallassa ja ”pikku Suomessa”, Varangin vuonon rannalla sijaitsevassa Pykeijan kalastajakylässä pidetään päivän kunniaksi juhlat.

Pykeijan kylässä suomi on edelleen käypä kieli vanhemman väen keskudessa. Myös Pykeijan koulussa kaikki oppilaat osaavat lukea ja kirjoittaa suomea, vaikka puhuminen onkin vähän kankeaa.

- Suomen kieli on kuulunut Norjassa opetusuunnitelmaan vapaaehtoisena toisena kielenä jo 15 vuotta, kertoo opettaja Kaija Pääkkö.

Pykeijan kylä pitää kiinni ”pikku-Suomen”- imagostaan, eikä se ole ainoa suomalaiskylä Ruijan rannalla.

Vesisaaren keveenimuseossa Igrid Niskavaara muistelee missä kylissä suomea puhuttiin hänen lapsuudessaan. Mutta miten suomen kielen käy Norjassa? Kouluissa suomea kyllä opetetaan, mutta nuorempi väki ei enää puhu keskenään suomea.

Vesisaari on nykyään kuuden tuhannen asukkaan monikultuurinen kaupunki. Mekivaaran koulun oppilailla on kymmenkunta kotikieltä, mutta suomen kieli on suosittu oppiaine.

http://www.sr.se/sisuradio/nyheter/artikel.asp?artikel=858814

2

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niobelin Rauhanpalkinto

      Oslossa jaetaan Nobelin rauhanpalkintoja ihmisille jotka taistelevat epäoikeudenmukaisuutta vastaan ja palkinnon jakajalla itsellään ei ole puhtaat jauhot pussissa.

      Sellasta on germaanilogiikka. Norjahan on Ruotsin apuvaltio suomalaistaustaisten vähemmistöjen vuosisataisessa sortamisessa. Se on niillä verenperinnössä? Ja PN ei tee mitään!

      Siellä kun Suomea edustaa ruotsinkieliset,jotka hiljaa tukevat suomenkielisten pohjoismaalaisten sakinhivutusta.

      • Juuso

        Kuinkas tuo liittyy Norjan itsenäisyyspäivään?
        Minä aikankin haluan onnitella norjalaisia, siellä asuvia kveenejä ja kaikkia nykyisiäkin Norjaan muuttaneita maahanmuuttajia ja toivottaa heille mieluisaa "sjuttonde maita".
        Norjalaisista voi ottaa suomalainenkin oppia itsenäisyyspäivän vietossa.

        Tuollainen logiikka, mitä esität, on peräisin juoksuhaudoista ja osoittaa kirjoittajan alemmuudentuntoa ja pelkotilaa. Koitahan ryhdistäytyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe