Norjassa kansallispäivää

juhlitaan myös suomeksi

17.5.2006 6:00:00
Norjassa kansallispäivää
juhlitaan myös suomeksi


Norjassa vietetään keskiviikkona kansallispäivää - niin myös Jäämeren rannalla sijaitsevassa Pykeijan kalastajakylässä.

Elisabet Haasta Pykeijan kylästä
Norjassa kansallispäivä, 17. toukokuuta, eli ”syttende maj” on suuri juhla - sillä muistetaan Ruotsista irrottautumista 101 vuotta sitten.

Myös Suomalaismetsien tasavallassa ja ”pikku Suomessa”, Varangin vuonon rannalla sijaitsevassa Pykeijan kalastajakylässä pidetään päivän kunniaksi juhlat.

Pykeijan kylässä suomi on edelleen käypä kieli vanhemman väen keskudessa. Myös Pykeijan koulussa kaikki oppilaat osaavat lukea ja kirjoittaa suomea, vaikka puhuminen onkin vähän kankeaa.

- Suomen kieli on kuulunut Norjassa opetusuunnitelmaan vapaaehtoisena toisena kielenä jo 15 vuotta, kertoo opettaja Kaija Pääkkö.

Pykeijan kylä pitää kiinni ”pikku-Suomen”- imagostaan, eikä se ole ainoa suomalaiskylä Ruijan rannalla.

Vesisaaren keveenimuseossa Igrid Niskavaara muistelee missä kylissä suomea puhuttiin hänen lapsuudessaan. Mutta miten suomen kielen käy Norjassa? Kouluissa suomea kyllä opetetaan, mutta nuorempi väki ei enää puhu keskenään suomea.

Vesisaari on nykyään kuuden tuhannen asukkaan monikultuurinen kaupunki. Mekivaaran koulun oppilailla on kymmenkunta kotikieltä, mutta suomen kieli on suosittu oppiaine.

http://www.sr.se/sisuradio/nyheter/artikel.asp?artikel=858814

2

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niobelin Rauhanpalkinto

      Oslossa jaetaan Nobelin rauhanpalkintoja ihmisille jotka taistelevat epäoikeudenmukaisuutta vastaan ja palkinnon jakajalla itsellään ei ole puhtaat jauhot pussissa.

      Sellasta on germaanilogiikka. Norjahan on Ruotsin apuvaltio suomalaistaustaisten vähemmistöjen vuosisataisessa sortamisessa. Se on niillä verenperinnössä? Ja PN ei tee mitään!

      Siellä kun Suomea edustaa ruotsinkieliset,jotka hiljaa tukevat suomenkielisten pohjoismaalaisten sakinhivutusta.

      • Juuso

        Kuinkas tuo liittyy Norjan itsenäisyyspäivään?
        Minä aikankin haluan onnitella norjalaisia, siellä asuvia kveenejä ja kaikkia nykyisiäkin Norjaan muuttaneita maahanmuuttajia ja toivottaa heille mieluisaa "sjuttonde maita".
        Norjalaisista voi ottaa suomalainenkin oppia itsenäisyyspäivän vietossa.

        Tuollainen logiikka, mitä esität, on peräisin juoksuhaudoista ja osoittaa kirjoittajan alemmuudentuntoa ja pelkotilaa. Koitahan ryhdistäytyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1924
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1670
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1276
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      63
      1192
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      862
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe