Olen ostamassa 02 tai uudenpaa lyhytperäistä corollaa. Mitkä asiat tulee huomioida tuon ikäistä autoa tarkistaessa? Onko 1.4 ja 1.6 koneilla suurta eroa? Onko Corolla hyvä ostos?
Corollan hankinta
10
2070
Vastaukset
- valinta!
Tottakai tuon ikäinen Corolla on takuuvarma valinta. 2000-luvun Toyotissa ei ole mitään erityistä tarkastettavaa. Onhan käytetty auto joka tapauksessa AINA tutkittava ja testattava huolellisesti!
Ohjaustuntuma ei todellakaan ole niitä parhaita. Siinä lyhykäisyydessään kaikki miinukset.
Tutustupa tuonaikaisiin vertailutesteihin... - Zoom-Zoom
Vastauksena viimeiseen kysymykseesi:
Jos haet autosta varmatoimisuutta, on Corolla niitä parhaita valintoja. Itselläni on -96 vuosimallin Corolla, jonka olen omistanut kuutisen vuotta, eikä autossa ole tullut vastaa *mitään* normaalista poikkeavaa ongelmaa. Samoin esim. sisustusmateriaalit ja maalipinta on pysynyt ikäisekseen kyllä hienossa kunnossa.
Nyt olen vaihtamassa uuteen autoon (vaihtelun vuoksi ihan eri merkkiin), ja Corollaa tulee kyllä ikävä. - kestotesti
5/2003 joka löytyy netistäkin:
http://www.tuulilasi.fi/uudetautot/?subarea=kestotestit&article=110782
vaatii ilmaisen rekisteröitymisen
Syksyllä 2004 tuli facelift jossa paljon uudistuksia mutta taitaa mennä yli budjettisi? - nipponisti
1.4 moottori on lyhytiskuisempi kun 1.6 moottori, eli vaatii enemmän kierroksia liikkeelle lähdettäessä, ja kun koittaa lähteä liukkaalta pinnalta varovasti, sammuu 1.4 helpommin, vetävien pyörien pito on molemmissa tosi surkea, ajokokemusta ko. autolla 44 tkm.
- eroa
Normaaliajossa en pysty sanomaan kumpi kone autossa on. 1.4 todelliset tehot ovat hyvin lähellä 1.6 mutta kulutus etenkin kaupungissa selvästi pienempi.
- oikein kirjoitat
eroa kirjoitti:
Normaaliajossa en pysty sanomaan kumpi kone autossa on. 1.4 todelliset tehot ovat hyvin lähellä 1.6 mutta kulutus etenkin kaupungissa selvästi pienempi.
1,6:ssa pitäisi ehdottomasti olla pidempi 5-vaihde, nyt 1,6 ja 1,4 malleissa on sama vaihteisto ja kun 1,6 iskunpituus on 1cm pidempi liikkuu mäntä 1,6:ssa pidemmän matkan samalla ajonopeudella, elikkä 1,6 voi kulua nopeammin väljäksi.
- kkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Kannattaa katella alustan kunto, että ei oo mökkitiellä kolhittu. Ton ikäinen auto on parhaassa iässsä aloittaa ruostuminen oikein toden teolla varsinkin jos on tullut vaurioita.
- vvt-i
1.4 on peruskäyttöön ihan riittävä peli. Etuina mm.:
1) hieman pienempi kulutus
2) hieman edullisempi hankintahinta
3) edullisempi vakuutus (564e vs 619e omilla bonuksillani jne.)
Mitä taas suorituskykyyn tulee, täytyy todeta että suorituskyky on parempi kuin esim. BMW 316 1.9:ssä - kaipa se riittää...- Epe
Millä tavalla on tojotan 1,4 moottorin suorituskyky on parempi kuin 316/1,9 bemarissa?
- mittaukset
Epe kirjoitti:
Millä tavalla on tojotan 1,4 moottorin suorituskyky on parempi kuin 316/1,9 bemarissa?
0-100km/h 11.4s ja tehoa oli 110 hv. Bemarista en tiedä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996084
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983055Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282863Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861039Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774