En tajua...

Nelly.F

Olin tänään normaalisti nuorten chatissa rupesin juttelemaan sefulle ihan normaalisti sitten lensin huoneesta ulos ja sain bannit.Enkä mielestäni käyttäytynyt asiattomasti en tajua painoiko sefu väärää nappia? aika törkeää antaa bannit ilman järkevää syytä.

8

983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Töppis.

      Sefut eivät vahingossa banneja anna. Se vaatii ihan oman näppäimistöltä annettavan komennon jonka perään heidän pitää KIRJOITTAA nimimerkkisi.

      • Tieto on valttia

        Bannatun nimimerkkiä ei kirjoiteta,kun syötetään bannauskomento.


      • Töppis.
        Tieto on valttia kirjoitti:

        Bannatun nimimerkkiä ei kirjoiteta,kun syötetään bannauskomento.

        /ipban nimimerkki


      • Töppis.
        Töppis. kirjoitti:

        /ipban nimimerkki

        Tai noin minä sen tekisin, eli näppikseltä (kuten kaiken muunkin).
        Vois kai sen tehdä valitsemalla nikki listasta ja kirjoittaa tuo.. en oo tullut ajatelleeksi.


    • ...monivalinta...

      ...ollu syynä?

      kun noita massamuteja tulee niin miksei sitten voisi mahollista olla että monta tyyppiä bannataan samaan aikaan?

    • Siis varmasti vahinko ollut kyseessä
      ainakin näin uskoisin

      • Töppis.

        Bannin pitäisi olla se VIIMEINEN keino, jos mikään muu ei saa häirikköä pysymään kurissa.
        Lisäksi bannauksen syyksi ei voi hyväksyä mitään muuta kuin todellista häiriköintiä (varmaan ymmärrät mitä vaikutuksia bannauksella voi olla myös täysin asiaankuulumattomille).
        Herkkäsormisia riittää, siksi varsinkin rekattujen bannauksesta pitäisi mielestäni aina antaa selitys ainakin pyydettäessä.


      • kokija
        Töppis. kirjoitti:

        Bannin pitäisi olla se VIIMEINEN keino, jos mikään muu ei saa häirikköä pysymään kurissa.
        Lisäksi bannauksen syyksi ei voi hyväksyä mitään muuta kuin todellista häiriköintiä (varmaan ymmärrät mitä vaikutuksia bannauksella voi olla myös täysin asiaankuulumattomille).
        Herkkäsormisia riittää, siksi varsinkin rekattujen bannauksesta pitäisi mielestäni aina antaa selitys ainakin pyydettäessä.

        anna yksiselitteinen raja tahallisen ja tahattoman häiriköinnin tunnistamiseksi. Kerro myös missä on raja jolloin saa hiljentää ja millon ei.

        Olisi myös mukevaa tietää miksi vain rekatujen banneista pitäis antaa selitys? Voios kyssyy myös että pitääkö todella edes kertoo syitä koska ohan banniin johtavia syitä jo käsitelty ala-asteilla, so. opastusta, hiljennystä ja potkuja pellolle...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      90
      6495
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      457
      4587
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      122
      2530
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      137
      2339
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      0
      2111
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      28
      1106
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      69
      1020
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      990
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      96
      912
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      65
      797
    Aihe