Paljon olisitte valmiita maksamaan 2 rotuisesta koiranpennusta?
Hinta...
...
16799
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
yleensähän moni sellaisita perii 100 ekeä.. minä olen valmis maksamaan jotain 50 ekeä korkeintaa.
Kyllähän siitä muutaman saturaisen voisi maksaa. Saman kuin puhtaastakin. Ei se, että koira on yksirotuinen, tuo sille mitään lisäarvoa minun silmissäni.
maksoin omastani 4v sitten 300e, sain kasvattajalta vanhempien papereista kopiot ja näin heidät. Maksaisin enemmänkin, jos tosissaan mix minua miellyttäisi.
200€ ja onkin kunnon sekoitus, kaikkea sekaisin..
Mutta mamman rakas on kyllä ja ollut täysin terve!
puhtaasti vahinkopentu,niin 100e,jos tahallaan teetetty,en mitään,sillä en tue tehtailua.
Sekarotuisten kasvatus ei ole tehtailua. Se on paljon hyväksyttävämpää toimintaa kun puhtaiden pennutus, koska sekarotuiset ovat terveempiä.
http://www.koiranjalostus.fi/sekarotu.html
Tähän on pakko sanoa että, tuohon et usko itekkään, niin tyhmä ei kukaan voi oikeasti olla.
Asiantuntijat näkyvät uskovan. Jos sinulla on vakuuttavampaa näyttöä, niin voinet kumota nuo tutkimustulokset. Näyttöä odotellen.
Kovasti suppea on tuo tutkimustulos.
missä tuossa linkissä olivat lonkka ja kyynärkuvaustulokset,silmäpeilaustulokset,allergia ja syöpätilastot ym?
ja sitä en tue.
Olipa hyvin perusteltu kannanotto. :-))
huvin vuoksi,vain koiramäärän lisäämiseksi teetetty,kovalla hinnalla myytävä pentue on tehtailua.
...kuin eläinsuojeluyhdistyksen kautta.
En tue tehtailijoita!
Aikuisesta koirasta maksoin kulut 70e aikoinaan, kun meille otin. Edellisestä seropiherrasta en maksanut mitään. Rotukoirastakaan en ole valmis pulittamaan tonnitolkulla. Joku tolkku näihin koiran hinta-asioihin on saatava. Tärkeämpää olisi, että rahaa kulutettaisiin koiran terveyteen, varusteisiin ja siihen itse koiran elämään. Sekin maksaa. Ruoka ei kävele itsekseen koirankaan nenän alle.
maksaisin korkeintaan 200euroa! Järjetöntä kun jotkut on niin rahan ahneita että pyytää ihan sairaasti! Ite jos pennut teetän sekarotuisellani (mikä on harkinnassa)niin korkeintaan 200 euroa pyydän pennusta,vähemmänkin! Koska se on musta vaan niin saatanan rahanahnetta pyytää enenmpää. Uskon että hyvä koti löytyy vaikka ei pentu maksaiskaan niin paljon! Ja sitten jää rahaa enempi vaikka ruokaan,leikkikaluihin yms!!