Olenko kummallinen, kun en nauti seksistä? Lasten teon jälkeen (15 vuotta sitten) en ole mieheni kanssa harrastanut seksiä. Minusta se on kovin vastenmielistä ja epähygieenistä puuhaa. Ylimainostettua sinällään.
Olen yrittänyt tyttärillenikin teroittaa esiaviollisten suhteiden silkkaa pahuutta. Nykyisin televisio, lehdet, kirjat, elokuvat ja mainokset sisältävät liikaa seksiä. Sitä pitäisi sensuroida. Myös pukeutumiseen pitäisi kiinnittää huomiota. Ei missään nimessä yli polven nousevia hameita, eikä navan paljastavia paitoja.
ilman seksiä
23
2911
Vastaukset
- tämä ollut
provo, olet yksiselitteisesti sairas!
- Rva 40+
Ei kai seksistä kieeltäytyminen ketään sairaaksi tee. Vakaumuksestakin tässä on kysymys. Seksi on lasten tekemistä varten, mielestäi siitä ei tulekaan nauttia.
- aina mielessä
ihan sama tuli mieleen...
- saamaton
onhan se niin että jokaisella on omat halunsa. itselläni ei ole ollu puoleentoista vuoteen minkään laista seksi elämää tyttö ystäväni ei halua ja nyt alkaa välit olemaan tosi viileet ollaan kumpikin 45v ja aikaisemmin rakastelimme useita kertoja päivässä.mä haluun!
- eikä keskustelukaan
auta!
vaikka sitä tuputetaan, keskustelkaa, tuo vain lisää etäisyyttä.
Pahoillani, mutta ei taida teillä olla tulevaisuutta...
- kyllä se siitä
jos mies piereksii illat sohvalla
niin ei sitä haluu sen kanssa - LiiMi
Voi hyvät hyttyset ja mä kun luulin että nykyään lasten kanssa puhutaan aiheesta kun aiheesta asiallisesti ja myös lasten mielipiteitä kuunnellen aikä tuputeta omia vakaumuksia/ tuntemuksia yksioikoisesti.
- Rva¤0+
Lasten tulee tietää seksin moraalittomuus ja vaaratekijät. Seksin tulee minun lapsillani kuulua vasta avioliittoon.
- nohumor
Rva¤0+ kirjoitti:
Lasten tulee tietää seksin moraalittomuus ja vaaratekijät. Seksin tulee minun lapsillani kuulua vasta avioliittoon.
ja tahatonta komiikkaa lipsahti tuohon sinun kirjoitusvirhe-nimimerkkiin :)) joo,joo asiallista keskustelua! Anteeks,mut sain hyvät naurut ja siitä kiitos :)
- on jo liikaa
kyllä huonossa suhteessa seksihalut katoaa,
mutta silloin tulee harkita muita vaihtoehtoja, kuin
kieltäytyä 15 vuoden ajan!!!
Melko varmasti miehelläsi on se salarakas, joka
tälläisessä tapauksessa on täysin ymmärretävää.- Rva40+
Mieheni omaa korkean moraalin, eikä häntäkään turha seksi kiinosta. Tällaisia salarakkaita emme kumpikaan hyväksy.
- Nainen36
Rva40+ kirjoitti:
Mieheni omaa korkean moraalin, eikä häntäkään turha seksi kiinosta. Tällaisia salarakkaita emme kumpikaan hyväksy.
Miksi sitten kirjoitat ja valitat,jos omaatte korkeen moraalin.Seksi on suhteen lisuke ja aivan ihana asia,nauttia toisesta ihmisestä.
Sun kantsii hakee terapiaan,koska ei ole ihan normaalii jos sua ei seksi kiinnosta ja siitä on noin kauan.Onko tapahtunut jotain sulle joskus,tuolla alueella,ja se sait sut inhoo sitä...
- Hra40+
Miellyttävää tavata nainen joka kirjoittaa asiaa. Minulla on edellisestä kerrasta jo lähemmäs 20 ja just nyt ei tee edes mieli.
Lasta sitä on koitettu värkätä vuosikausia mutta ei tahdo vaan natsata. Saattaa olla syynä ne tabletitkin mitä rouvani päivittäin vetelee, näillä kun on kaikenlaisia sivuvaikutuksia.
Onneksi tuli aikanaan nuorempana hommattua pari lasta että eiköhän me kuitenkin pärjätä jotenkin. Ja ainakin tytär näyttää vetävän niitä samoja tabuja kuin rouvakin, joten lasta sekin sitten aikanaan yrittää varmaan kun äiti on hyvin opettanut.
Nyt alkaakin oleen sitten jo puoli tuntia edellisestä eli jospa sitä lasta nyt kuitenkin vielä, rouvalla yöpaitakin nilkkoihin asti..- meillä sama
ongelma, lasta ei tuu vaikka kuinka yritetään.
Mutta seksiä ei harrasteta...
Siinä lienee lapsettomuuden syy..? : /
- Nainen40+
Ei se mitään... mä olen nauttinut seksistä sunkin puolesta!
- Rva40+
Jokainenhan tekee mitä parhaaksi näkee, valitettavasti. Seksillä rietostelu ei ole ihmisen perimmäisen hyvän tavoittelun mukaista. Kaipaamme moraalia tähän maahan.
- rva 40&risat
ikinä en oo pihtaillu :D
- LiiMi
Rva40+ kirjoitti:
Jokainenhan tekee mitä parhaaksi näkee, valitettavasti. Seksillä rietostelu ei ole ihmisen perimmäisen hyvän tavoittelun mukaista. Kaipaamme moraalia tähän maahan.
Seksi ei ole vain rietas/irstas toimitus, se on kahden aikuisen ihmisen välistä hellyyttä(toki joskus kaikkea muuta) ja aitoa välittämistä. Seksi on kaunis ja hyvä asia,jos on keskenäiset välit on kunnossa.
- Rva40+
LiiMi kirjoitti:
Seksi ei ole vain rietas/irstas toimitus, se on kahden aikuisen ihmisen välistä hellyyttä(toki joskus kaikkea muuta) ja aitoa välittämistä. Seksi on kaunis ja hyvä asia,jos on keskenäiset välit on kunnossa.
Oikeastaan seksi käsitteenä on teennäinen, hedonistisen ihmiskäsityksen aikaansaama harha. On olemassa keino tehdä lapsia, yhdyntä. Muutoin tulee välttää tällaista kanssakäymistä.
- MILLOIN VAIN
rva 40&risat kirjoitti:
ikinä en oo pihtaillu :D
ENKÄ MÄ,annan mennen tullen aina kun mies haluu ja onneksi haluu!Olemme olleet 20-v yhdessäja kaksi lasta ,seksi ja toisen kunnioittaminen on parasta myös rakastelussa ja kyllä se miehenikin antaa kun minä tahdon!
- Candide
Rva40+ kirjoitti:
Oikeastaan seksi käsitteenä on teennäinen, hedonistisen ihmiskäsityksen aikaansaama harha. On olemassa keino tehdä lapsia, yhdyntä. Muutoin tulee välttää tällaista kanssakäymistä.
Seksiin pakottaminen on törkeää, mutta myös sen rajoittaminen on törkeää.
Minusta taas toisten ihmisten kontrollointi näin herkällä, hienolla ja inhimillisellä alueella on sairasta vallan käyttöä kummassakin tapauksessa. Jotenkin voin ymmärtää, jos on itse lapsena tai nuorena tullut hyväksikäytetyksi, mutta ... huh kylmää...
- 4-vitonen nainen
ja onneksesi sinulla on saman vakaumuksen omaava mies. Minä taas nautin rakastelusta ja läheisyydestä, mutta tällä hetkellä olen pakko selibaatissa mieheni sairauden takia. Oikeastaan olen miettinyt sitä, voisinko olla kokonaan ilman seksiä, jos mieheni ei esim. koskaan parane. Kuinka kauan kestää että seksuaalinen halu hiipuu. En missään nimessä voisi loukata miestäni etsimällä salasuhteen, vaikka sekin on kyllä käynyt mielessäni. Jotenkin kaipaan sitä tunnetta että olen vielä seksuaalisesti haluttava.
- kari
kuules tyttö! sulla on pakko olla väärä mies! itse en omaan 42 ikävuoteen ole tavannut yhtäkään naista joka ei nauttisi seksin kauneudesta. mahtaako sun kasvatukses ollut ihan väärä jos kerran jatkat sitä omille tyttärille. luulen tai oikeastaan tiedän et sun lapset ei sua kuuntele vaan menee suhteisiin niinko normaalit ihmiset tekee. säälin sua...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880