saumurin langoitus

korppu

Pitkästä aikaa otin bernette 4-lanka saumurin esille. Vaihdoin langat ja enpä saanutkaan lankoja oikein kun ommel heti purkautui. Missä voisi olla vika. Tunnin kun olin saumurin kanssa värkännyt niin into jo lopahti. Neuvoja kiitos.

4

2574

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sömmerska

      Hei
      Jos et vielä vaihtanut neuloja YKSItellen, niin tee se. Pallokärkineulat, vasen neula vähintään 90 Nm.
      Onko antenni ylhäällä?
      Lypsä hellästi ylimääräinen löysyys langoista antenniin päin. Onhan kaikki langat antennin ohjaimissa?
      Jos kone on tehnyt lankalettiä paininjalan alle, niin avaa se vetämällä neulalangat paininjalan yläpuolelle. Ei saa kiskoa hampaat irvessä.
      1. tarkista ensiksi neulalankojen pujotus. Kulkeeko lanka varmasti kiristäjien läpi? Tarkista ottamalla langat sormiesi väliin neulansilmien yläpuolelta ja kiskaisemalla neulalangoista antennin kohdalta.
      2. tarkista siepparilankojen pujotus. Ovathan siepparilangatkin kiristäjälevyjen välissä? Ota pistolevyn päälle tulevista siepparilangan päistä kiinni ja kiskaise siepparilangoista antennin kohdalta.
      3. varmistu siitä, että siepparilangat on pujotettu varmasti oikein!

      Tarkista, että yläsiepparilanka on varmasti oikealta vasemmalle liikkuvan siepparin kärjen reijässä ja kulkee paininjalan alle.
      Ota alasiepparilangasta(viikatemainen osa, liikkuu vasemmalta oikealle) kiinni ja kuljeta lanka yläsiepparin päältä paininjalan taakse. Erittäin tärkeä asia!

      • vielä...

        Oman saumurini (Hobbylock) ohjekirjassa neuvotaan neulalangat langoittamaan viimeisenä. Eli ensin siepparit ja sitten vasta neulalangat.


      • korppu

        Kiitos nyt voin jatkaa saumurilla. Tällä ohjeella pääsen hyvin jyvälle millä mallilla langoitus minulla on. Suuret kiitokset selkeistä ohjeista.


      • sömmerska
        vielä... kirjoitti:

        Oman saumurini (Hobbylock) ohjekirjassa neuvotaan neulalangat langoittamaan viimeisenä. Eli ensin siepparit ja sitten vasta neulalangat.

        Hei

        Lisäyksesi on asiaa ja se on hyvä neuvo osaan tilanteita.

        Pfaff on oikeassa silloin, jos kone on ns. kelteisillään, eli mitään lankoja ei ole pujotettuna. Silloin on helpointa lähteä sieppareista ja sieppareissa lähdetään aina yläsiepparista.

        Langoita yläsieppari aina ensin.
        Seuraavaksi alasieppari ja nosta alasiepparilangan pää yläsieppariosan päälle.

        Jos koneessa on langat ja paininjalan alla lettiä, niin letti menee lujaan solmuun, jos yrittää vetää siepparilankoja selväksi. Tämä on huono tapa ja jos ei ymmärrä varoa ja varjella neuloja, voi saada pehmeät neulat vääntymään, jos vetää liian lujaa. Ensimmäisillä pistoilla neula lyökin sitten alasieppariin ja katastrof grande on valmis.

        Kivuttomin tapa saada letti auki
        on yksinkertainen. Koukkaa vaikka pinsettien kärjillä neulalangat neulansilmien takaa ja vedä ne erilleen. Ne lähtevät kuin leikki, eikä mitään solmuja synny. Samalla siepparilangat oikenevat leikiten. (Kuten simultaanitikkiä purettaessakin, neulalankojen poistamisen avulla saadaan siepparilangat purkautumaan pitkänä lankana.)

        Kun langat ovat erillään, ne pystyy hallitsemaan paremmin. Jos ei ymmärrä, mikä kukin lanka on, pikkukiskaisulla voi tarkistaa, mistä rullasta lanka tulee.

        Itse opin saumurin lankojen ja osien toiminnnan kansalaisopiston saumurikurssilla, joka alkoi niin, että saumurista kiskottiin kaikki langat pois ja pujotettiin uudestaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      264
      16953
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5458
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2581
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2058
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1762
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      996
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      880
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      880
    Aihe