Onko kenelläkään kokemusta tästä kööpenhaminalaisesta paikasta?
Minkälainen paikka Tivoli on, paljonko sisäänpääsy/ranneke tms. maksaa?
Minkälainen paikka Tivoli on, paljonko sisäänpääsy/ranneke tms. maksaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Täällä on:
http://www.tivoli.dk/composite-4629.htm
Jep. Sitä juuri, tuhannet kiitokset sulle.
...kaunis. Siellä on euroopan vanhin yhä käytössä oleva vuoristorata. 5v sitten kävin, syötiin siellä jossain ravintolassa ja hiukan kierreltiin, vuoristoradalla ajeltiin. Ihme että muistikuvat on aika utuisia, vaikka selvin päin oltiin, tosin oli yö aika ja keinovalossa tuntui aika "sisätilalta".
Oudolta tuntui myös Lauantai yönä kävellä kaupungilla kun kännisiä ei ollut öykkäämässä nurkilla kuten täällä, eli ei oikein ollut kotoinen tunnelma.
juu kävin ehkä 2 vuotta sitte. Todella nätti öiseen aikaan valoineen ja suihkulähteineen ja sen sellasineen. Todella mukava paikka, ja paljon muutakin kuin huvipuistolaitteita. Itse tykkäsin mutta hurjapäille ketkä kaipaa paljon kaiken maailman kieputtimia ehkä liian "lälly".
Hintataso suht kallista.
Tivoli perustettiin vuonna 1843, joten se on yli 160 vuotta nuori. Täältä löytyy kaikkea! Kolossaalinen määrä vuoristoratoja, 38 ravintolaa, pantomiimiteatteri, maailmanluokan artisteja, live-musiikkia ja lumottu ilmapiiri. Iltaisin sytytetään 150 000 valoa. Kööpenhaminan ehdoton 'must' ja ykkösenä kaikkien listalla!
Omat muistoni Köpiksestä vuodelta -62
Kööpenhaminan toinen suuri huvipuisto:
http://www.bakken.dk/default.asp?pageid=115