Suzuki RG

250 & 500

onko suomessa koskaan ollut kellään yli piikkistä suzukin rg gammaa? Siis kaikki kyseisen mallin pyöräthän on piikkejä mutta netistä löysin kuvia myös isommista 250 ja 500 kuutioisista malleista.
Onko kyseisiä malleja koskaan rekisteröity suomeen ja millä kortilla niitä saa ajaa, riittääkö A1 kortti? Vai pitääkö olla A kortti jossa tehoraja 25 kw (väliluokka)?
Onko se 250 kuutoinen ja 500 kuutioinen jo valmiiksi alle 25 kw vai pitääkö tehdä jotain kuristuksia jos sellaisen tuo vaikka ulkomailta? Vaikka siinä oli enemmän kuutioita niin onko se kuitenkin piikki koska on kaksitahtinen? Onko kukaan koskaan tuonut kyseisiä malleja suomeen, onko niitä edes mahdollista rekisteröidä suomeen?

Kiitos vastauksista.

6

757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jiijii

      ollut ainakin 500:satasia mutta 250 ei ole vastaan
      tullut,mutta tällähetkellä,E,KORPIAHO:lla on tuollainen 250:nen myynnissä,ovat aika rivakoita laitteita.

    • Temi_78

      Minä omistan tuollaisen 250 kuutioisen pyörän.
      Rekisteriotteeseen on merkitty tehoiksi 34KW, joten A1 kortilla sitä ei voi ajaa.

    • Se "piikki" tarkottaa 125 cm3 eli iskutilavuutta ei sitä että pyörä olis kaksitahtinen. Isompia ei kevarikortilla luvallisesti ajeta.
      Vakioiden tehoista en tiedä, mutta tuossa naapurin pajalla on RG 500 jonka teho on 120 hv. Mutta se onnii Iekki Hyvärisen vanha kisapyörä.

    • rg tietäjä

      kyllä myös 250 ja 500 löytyy. molempia on suomessa rekisteröity ja myyty. Molempiin täytyy olla A kortti 25 kw ylittyy reilusti, 250cc noin 60hv ja viisatasessa melkein 100hv. 500 suomessa 1985-1987 ja 250 1985-1994 kahta eri mallia rg 250 ja uudempi grv 250

    • rg tietäjä

      ja kaikki rg mallit on kakstahti moottoreilla

      • ...

        500-malli on sellaisella hassulla neliö-moottorilla jossa on kaksi kampiakselia, mikä se nyt on nimeltään "squer four" tai joku.
        250cc on käsittääkseni normaali "rivi-kakkonen".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7020
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      93
      5165
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      112
      3416
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3322
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      34
      2468
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1796
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1441
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1392
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1296
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1064
    Aihe