tietokone ajat?

vilsu00

Moro kaikille! Olen tässä 15 vuotias poika. Historia on tämä:

2vuotta sitten jouduin onnettumuuteen, sain siitä 1000€ rahaa(kipurahaa ja vakuutuskorvauksia jne jne), ja sitten säästin vielä 1000€ lisää. Äitini on melko köyhä, joten sain tehdä rahan eteen paljon työtä, esim että kävin jo 12v kesätöissä... Sitten ostin ensimmäisen tietokoneeni. Se oli 1,5vuotta sitten. Olen ollut koneella aika reippaasti varsinkin talvella, kun ei ole mitään tekemistä. Asutaan kerrostalossa, joten ei voi olla oikeen omalla pihallakaan. On 2 liikunta harrastusta, airsoft ja sulkapallo josta jälkimmäinen jäi kun se muuttui "tehotreeniksi" joten olin koneella viikolla noin 2-5h päivässä. Viikonloppuna pelasin Counter Strikeä ja muita sota pelejä. Viikonloppuna olin noin 3-6h(parhaimmillaan 8h) per päivä jos en ollut harrastuksissa tai ulkona.

Sitten äitini rupesi valittamaan että olin koneella liikaa. Se paheni vain pahenemistaan se valitus. Sitten tajusin että minun on oltava vähemmän koneella. Joten nyt viimesen vuoden aikana jätin arkena pelaamisen pois ja teen vain tärkeitä juttuja koneella. Tykkään raplata ja rakennella kaikkee, joten olen koneella sen takia aika reippaasti (2-4h arkisin ja vkn:loppuna 3-5h) kun myyn ja ostan tavaraa (kaikkee sellasta mitä nyt en jaksa luetella..)

Nyt kun on 9:s luokka käynnistyy, niin mutsi katkasee koko vuodeksi netin pois ja kone kuulemma viedään varastoon. Arvosanat ovat laskeneet 7,5 -> 7,1 kun tuli seiskalta kasille. Siihen mutsi vetoaa. Onko tämä järkevä ratkaisu viedä kone pois josta on saanut kärsiä (3 kylkiluuta poikki :S) ja saanut säästää vielä 2 vuotta. Kone siis maksoi 1600€ oheislaitteet, jotka olen itse kustantanut. Äitini mielestä olen netti-adjekti. Istun mielestäni koneella yhtä paljon kuin muutkin nuoret. Äitini on sellainen että ottaa joka asian tosissaa, katsoo joka päivä dr.Phil:in että saa taas nalkuttaa jostakin asiasta lisää.

Sanokaa te oma mielipide ja anteeksi liian pitkästä tekstistä! :)

Siis isä ja äiti ovat eroneet ja olen todella säästäväinen ihminen ja siksi olen aika surullinen että oma tietokone viedään pois :/

15

1374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön 2

      Vietät kyllä aikas paljon aikaa koneella ja varmaankin sen takia koulumenestys kärsii. Hän varmaankin toivoo että pärjäät hyvin koulussa ja pääset lukioon tai muuhun hyvään kouluun ja saat hyvän ammatin ettei tarvi koko loppuelämäänsä tehdä jotain paskasta, huonopalkkaista työtä. Vaikka se tuntuuki väärältä että itse kustannettu kone laitetaan kapin perälle niin sun täytyy vaan ottaa itseäs niskasta kiinni ja yrittää pärjätä ilman konetta.

      • vilsu00

        Juu... Pitänee oppia siihen että lueskelen akkareita vapaapäivinä ja on tylsää, mutta yritän päästä ammattikouluun sähköpuolelle. Mutta kiitos vastannelle, ja kertokaa oma mielipiteenne tästä.


    • -----

      Omasta mielestäni teidän kannattaisi tehdä kompromissa äitisi kanssa noista ajoista. Jotain esim. kun koulutehtävät on tehty kunnolla saat olla koneella sen ja sen verran, tai mitä nyt ikinä keksisittekään. Ja jos tämä ei tulisi onnistumaan olisi oikeutettua, että kone vietäisiin varastoon. Mutta jos todella haluat viettää aikaa koneella, kun itse olet kustantanutkin jne. niin kannattaa tässä asiassa katsoa omaan napaan ja yrittää parantaa tuota koulumenestystä, se kuitenkin palkitsee tulevaisuudessa.

    • Siina.

      Mielestäni olet aivan liian kauan koneella. Korkeintaan 2 h per päivä olisi ihan kohtuullinen aika.
      Ja kirjoitit, että olet parhaimmillaan 8 tuntia koneella!
      Hei kamoon, kone ei ole koko elämä!
      Se on okei, jos on joka päivä koneella, mutta ei noin kauan.
      Sinulla on kyllä paha koneriippuvuus!

      • vilsu00

        No se 8h oli vähän liioiteltua.. Voin myöntää että olin jonain harvoina viikonloppuna 8h. Kun tuli pideetyä kavereitten kanssa LANit. Joten normaalisti olin vkn:n loppuna noin 4h päivässä jos en ollut airsoftaamassa tai muualla ulkona. Itse en koe olevani kove riippuvainen, olen ollut lakossa 2vk näyttääkseni mutsille että en ole kone riippuvainen. Mutta ei mene kaaliin sille.


    • Minä Tässä..

      Mutta eihän koneella kanatakkaa olla iha hirveest..
      Mäki oon mielestäni ihan liikaa koneella.. 1-2h päivässä.. Ei koneella kannattais tehä muuta kun jos on jotai tärkeetä tekemistä ja ja..
      ´Ku meil tuli laajakaista ni mä rupesin heti olemaan iha liikaa koneella ja äiti sanoo aina et " sä oot ihan liikaa koneella mä pistän pian laajakaistan kokonaa pois" ja sillast..
      Mut ei kannata olla hirveest koneella..

    • lkasölkf

      ratkaise ongelma niinkuin minä tein. Vetoa aluksi siihen että koska olet koneen hankkinutkin niin mutsillasi ei ole mitään oikeutta viedä sitä. Siinävaiheessa kun mutsisi vetoaa siihen että kun on sinun äitisi jne... niin hänellä on oikeus viedä kone kannattaa todeta että "niin valitettavasti oletkin" Ei salettiin muista enää siinävaiheessa koko konetta. Toinen koino on "takavarikoida" mutsiltasi jotain hyödyllistä. Televisio on oikein hyvä kiristyskeino. Sanot vaan että saat esim. olohuoneen telkkarin virtajohdon takaisin kuhan saan koneeni takaisin.

      Takaan että kone tulee takaisin aika äkkiä.=)

      • vilsu00

        Joopa joo.. et ole nähnyt mutsiani, kun se suuttuu niin kaikki hajoo, mun mankka ja toinen kajareista on paskana kun se on suuttunut, mikä hullu. Tein juuri noin, mutta eipä se mikskään muuttunut. Mut kiitti neuvosta, mutta yritetty on.


    • zmaiomaoi

      Mä vietän koneella viikonloppuisin 12 tuntia päivässä, yhdeksäs luokka lähestyy loppuaan ja keskiarvo on jotain 8,8. Käytän koulujuttuihin korkeintaan tunnin viikossa.

    • kokenut

      mun veljelleni tuli tietokoneriipuvaisuus sourcesta ja WoWista (World of Warcraft) se on nyt lukios ja se tippu kaikilta kursseilta ulos eli ala/yläasteikäsille niinku käännettynä kaikki numerot nelosii.. se on aikuinen siis täytti 18 ja tietsikka on sen oma.. ei sillekkää voi mitää

      • vilsu00

        Siis onko tuo sinusta reilua mitä mutsini teki, vai oliko tuo esimerkki muista tapauksista?

        No, myin jo koneeni pois ja ei voi enää kuin murehtuia :/


    • ........

      itehän sä sen koneen ostit? josten ei sil oo oikeutta ottaa sun konetta!

      • vilsu00

        Oliskin tuo noin helppoo :P


    • Wanhus?

      Mulla ei itellä ton ikäsenä ollu minkäänlaisia sääntöjä. Tietokonetta käyttelin niinku halusin ja vedin tupakkaa. Eikä se koulumenestys sen tietokoneen takia kärsinyt vaan sen takia ettei jaksanu vähempää sellanen paska innostaa. Sano äidilles että "vittu sä mun konetta pois voi ottaa!" ja vedä vaikka turpaan vielä siihen päälle.

    • Elisa-girl

      mä oon kahtena arko päivänä ja joko lauantaina tai sunnuntaina 1h koneella, riittää hyvin. tehtiin semmonen "sopimus" äidin kaa. kokeile säkin, toimii! voit vaikka olla ulkona, pelata lautapelejä jne. kun et oo koneellla. harratustaki kannattas kokeilla. oon siis 12v. voit tietenkin olla kerral esim. 2h-4h, miten vaan pystytte sopimaan. tsemppiä!>.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17021
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5485
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2586
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2069
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1768
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1001
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      886
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      883
    Aihe