bestmanin tehtävät

niin sain kunniatehtävän toimia ystäväni bestmanina, nyt haluaisinkin tietää mitä kaikkea minun tehtäviini kuuluu, ettei käy nolosti ja unohda jotain:) polttarit ja puheet nyt tietysti on tiedossa, mutta muita sellaisia "pikkuasioita"
Niin ja jos on hyviä ideoita polttareihin ja juhlapäivän leikkeihin, niin olisin toudella kiitollinen!!
311502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sulhaselta miten hän toivoisi sinun auttavan järjestelyissä. Tällä tavoin saat paremman käsityksen sinulle tulevista tehtävistä. Hääleikeistä puheen ollen, käypä kurkkaamassa esim. osoite www.amoriini.com. Sieltä löytyy kaikki tarpeellinen tieto häiden järjestämisestä sekä myös hääleikki-ideoita. Muistakaa huomioida kaason kanssa myös morsiusparin omat toiveet illan ohjelman suhteen.

Onnea "urakkaan"! :)

Äänestä

Bestmanin tehtävänä on olla sulhasen apuna kirkossa, eli lähinnä huolehtia sormuksesta. Bestmanin tehtävänä ei ole keksiä mitään ohjelmaa häihin. Leikit voit unohtaa kokonaan, niihin ihmiset ovat todella tympääntyneitä. Yleensä väki katoaa hääpaikan pihalle tupakalle, poltti tai ei, kun leikit alkavat. Ihmiset haluavat seurustella vapaasti ja tanssia. Eivät leikkiä, saati seurata hölmöjä leikkejä. Häistä on tullut nykyisin lähinnä lastentarhatasoiset lastenjuhlat. Kuitenkin pitäisi olla kyseessä täysi-ikäisen parin häät.

Pahimman mokan teet, jos otat häissä seremoniamestarin ja juontajan roolin.

Keskity siis vain siihen osuuteesi polttareissa ja kirkossa. Itse hääjuhlassa tietysti voit pitää puheen, mutta lyhyen.

Äänestä
  • miettinyt, ollaanko oltu liian passiivisia antamaan "tehtäviä" kaasolle ja bestmanille. Asia nyt vain on niin, ettei järjestelyissä ole ollut tarvetta, pitopalvelu kun on, ja vielä ei ole sen aikaa että voisi mitään "tehtäviä" jakaa.

    Kuitenkin tulemme pyytämään bestmania auttamaan kukkien viemisessä juhlapaikalle hääpäivänä, ja tiedustelemme, haluaako hän ajaa hääautoa. Sitä ei vaadita, itse asiassa emme vaadi mitään, mutta aiomme kysyä kuitenkin.

    Bestman on sulhaselle se tukipilari hääpäivänä, ja myös niin bestmanilla kuin kaasolla pitää olla myös hauskaa, ei niiden pidä raataa niska limassa häidemme eteen.

    Bestman huolehtii sormuksesta ja sulhasesta kaaso auttaa morsianta puvun kanssa ja huolehtii kukkakimpusta.

    Minä otan kaason mukaan heti aamusta. Tarjoan hänelle kampauksen kampaajalla, juomme jotain vähän rohkaisevaa ja pidämme hauskaa kaiken kiireen keskellä.

    Bestmanille ja hänen vaimolleen tarjoamme hotellin viikonlopuksi, kun asuvat kauempana.

    Näin meillä, muilla ehkä toisin. Kukin omalla tavallaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zei kirjoitti:

niin sain kunniatehtävän toimia ystäväni bestmanina, nyt haluaisinkin tietää mitä kaikkea minun tehtäviini kuuluu, ettei käy nolosti ja unohda jotain:) polttarit ja puheet nyt tietysti on tiedossa, mutta muita sellaisia "pikkuasioita"
Niin ja jos on hyviä ideoita polttareihin ja juhlapäivän leikkeihin, niin olisin toudella kiitollinen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu