lukemaan tänä vuonna mihinkään? aika vähän paikkoja auki...mutta olisko täällä ketään hakijoita tai fonetiikan opiskelijoita?
mukava olis kuulla pääsykokeista mielipiteitä ja itse fonetiikan opiskelusta. tai muuten vaihtaa hakijoiden kanssa kuulumisia...
hakeeko kukaan
2
531
Vastaukset
- ilmoittautuu
Fonetiikkaan ei tosiaan paljon paikkoja ole auki, varsinkaan tänä vuonna kun Turussa on pieniä, hmmm, byrokraattisia onkelmia. Toivottavasti ratkeavat pikemmin! Oon ite opiskellu fonetiikkaa Turussa kolme vuotta ja tarkoitus olisi valmistua tänä vuonna. Pakko sanoa että fonetiikka tieteenä on todella mielenkiintoista ja innostavaa ja haastavaa, vaikka itse opiskelu onkin välillä tosi puuduttavaa ja opetus mitä lie. Mutta jos tuntee löytäneensä oikea alan, niin kaikista noista selviää. Fonetiikastahan ei oikeastaan valmistu muuhun ammattiin kuin tutkijaksi, joten jos mielii käytännöllisempiin ja selkeämpiin hommiin, niin tämä on väärä ala! Logopedia on lähin sovellusala mihin sitten kannattaa tähdätä (sitäkin olen opiskellut). Fonetiikassa on hirveästi erilaisia suuntauksia mihin voi erikoistua, oman mielenkiinnon voi löytää neurotieteen, puheteknologian tai vaikka rikostutkimuksen alalta.
Pääsykokeet olen tehnyt sekä Turussa että Hesassa, ja Turussa ne olivat helpommat. Molemmissa kysytään ihan perusjuttuja (käsitteiden määrittelyä ja sit jotain perusesseekysymyksiä) ja sit on spektrogrammikuva jostain sanasta joka pitää analysoida akustiikaltaan (mitkä perusteet et siin on jotain äänteitä jne.). Helsingin kokeen teki vaikeammaksi se, että esseet olivat yksityiskohtaisempia. Kirjat siis kannattaa opiskella muutamaan otteeseen, mutta ei niistä ihan hirveetä stressiä kantsi ottaa.- suht tyhjentävästä
vastauksesta :)
juuri Fonetiikan peruskäsitteitä ja Monikäyttöinen Fonetiikka työstön alla... Puuduttavaa ja yksityiskohtasta kyllä on tää teksti, mutta on vaan pakko päästä sinne. Foneettiset asiat on lapsesta asti JOSTAIN syystä kiinnostanu.. aika outoa, mutta antaa olla vaa. ihan mielenkiintosta olis alaa tutkia enemmänki.
helsinkiin hain, eikai niitä paikkoja muualla pahemmin ookkaan paitsi siellä turussa aina välillä... :S
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14010166
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p404040Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323602Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352654Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731428Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311386