Pentu ahmii

pokemon

Miten opettaa pentu niin, että se ei ahmi viidessä sekunnissa koko ruokaansa? Pentu on varmaankin joutunut taistelemaan kennelissä ruuasta toisten pentujen kanssa, koska se ei ehdi edes maistaa sitä ruokaa kun se jo pullottaa kyljistä silmillä nähtävästi... Käsittämätön meininki tuo syöminen. Kädestä ei voi antaa mitään, kun menee rannetta myöten käsi mukana. Kyse on kääpiösnauterista.

Vanhempi koira sen sijaan söisi mielellään silloin kun itseä huvittaa, mutta ei me voida jättää sille nappuloita kippoon, koska pentu vetää kaiken saman tien määrästä riippumatta. Nyt joudumme antamaan isolle "herkkuruokia" jotka se syö heti eikä ruoka jää kippoon pentua varten.

Ei kannata vastata, että koiran on syötävä silloin kuin ruoka annetaan tai sitten ruoka otetaan nenän edestä pois. Mieluummin opetan toisenkin syömään nappulansa maltilla ja tajuamaan, että ei siltä ruoka lopu, vaikka se ei ahmisi kymmenessä sekunnissa koko settiä. Eli haluaisin pitää nappulat kipossa pitkin päivää. Vanhempi koira ei syö liikaa, vaikka käytäntö oli ennen toisen pennun tuloa sellainen.

5

3272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on luonteeltaankin

      vaan hätäisempiä ruuan kanssa. Meillä viisi koiraa ja kaksi näistä on ns. ahmatteja - söisivät itsensä palloksi jos vain saisivat. Ja kaksi koiraa on samasta pentueesta, toinen on nirso ja toinen ahmatti.

      Loput kolme ovat sitten näitä hitaita tai rauhallisia syöjiä, saattavat olla syömättä kolmekin päivää jos siltä tuntuu tai käyvät ottamassa papanan silloin, toisen tällöin.

      Itse olemme antaneet kaikille ruuan samaan aikaan. Ahmatit vetävät ruuan samantien (kyseessä ei ole ruuan loppumisen pelko, koska ruoka annetaan jokaiselle kerrallaan omassa boxissa), nirsot eivät välttämättä syö ja heille tarjotaan ruokaa uudestaan pari tunnin kuluttua.

      Kyseessä ei siis välttämättä ole mikään taistelutilanne kennelissä, että koira pelkäisi ruuan loppuvan maailmasta. Ehkä ihan kaikkia ihmismäisyyksiä ei kannata rinnastaa koiriin..

    • tapa jää pois

      Minulla olleista koirista vain yksi on ollut ahmatti pentuna.Pennulla oli aina niin kiire ruokakupilleen,että joko ruokakuppi lensi pennun hosuessa nurin,tai ruokana olevat nappulat sinkoilivat pitkin lattiaa pennun iskiessä nälkäisen kuononsa kippoon,kun pentu sai ruoan uudelleen eteensä se hotkaisi sen muutamassa sekunnissa.Pennun kasvaessa tapa jäi itsestään pois.Aikuisena tästä pentuna hosuneesta ruokailijasta tuli monipuolisen ja vaihtelevan ruoan ystävä, kotiruoka oli tämän koiran suurinta herkkua.

    • tuore koiran omistaja

      kääpiösnautserin pentu syö todella silmänräpäyksessä. JOskus ei syö kaikkea ruokaansa, mutta sekin menee todella nopeasti. Vaikka kupin jättäisi paikoilleen, ei yleensä syö sitä myöhemminkään joten otan kupin pois. Ihmettelin myös näin ensimmäisen koiran omistajana tapaa, mutta näin kai se sitten on. Pentuni on 8 vk.

    • pokemon

      Eli toivoa on =)

    • loppuu.....?

      Meidänkin pennulla oli samanlainen ahmimis-tyyli, mutta se loppui sitten aika pian, kun se huomasi, ettei sen ruokaa kukaan vie. Ja nyt syö jo maltilla ja jättää välillä ruokaa kippoonkin. Että kyllä se siitä =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6174
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      99
      3072
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2892
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2135
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1091
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      88
      1053
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1006
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      784
    Aihe