luovuta taloyhtiön asiakirjoja eikä yleisavainta useista pyynnöistä ja kehoituksista huolimatta uudelle isännöitsijälle? Viime kesästä lähtien taloyhtiömme asiain hoito jäänyt retuperälle, ja koko tämä alkuvuosi on ollut pelkkää taistelua. Löysimme onneksi uuden isännöitsijän, mutta miten saada kaikki taloyhtiön alkuperäiset asiakirjat entiseltä, jotta päästään uuteen alkuun.
Viimeksi näitä pyydettiin kirjallisena, ja annettiin "viimeinen päivämäärä", joka on mennyt umpeen noin viikko sitten.
Miten menetellä
6
1095
Vastaukset
- Raksa2
Itse kävisin kysymässä ihan nätisti ensin ja sen jälkeen tekisin asiasta rikosilmoituksen. Avaimet & jne. eivät kuulu entiselle isännöitsijälle enään isännöinnin päätyttyä.
Toisaalta kannattaa neuvotella mahdollisimman paljon, koska jos oikein hankalaksi menee, niin hän kopio avaimet itselleen. :P- kun neuvottelu ja hyvä puhe...
ei auta. Pyydetty on jo ainakin kahden kuukauden ajan, niin hallitus kuin uusi isännöitsijäkin. Aina on jotain tekosyitä miksi ei ole antaa asiakirjoja. Viikko sitten hallitus antoi myös kirjallisen pyynnön ja aikarajan, mutta mitään ei vaan tapahdu, eikä millään jaksaisi enää soitella ja käydä kerjäämässä.
Voimmeko ottaa yhteyttä poliisiin, vai eikö tällainen asia kuulu heille?
Kaikki taloyhtiömme asiat alkoivat mennä retuperälle viime kesän jälkeen, mutta ongelmat paljastuivat varsinaisesti vasta nyt tämän vuoden vaihteessa, ja siitä lähtien kaikki asiat tämän entisen isännöitsijämme kanssa ovat olleet yhtä takkuamista, pyytämistä, kehoittamista, odottamista ja toivomista että hän hoitaisi asiat omalta osaltaan jonkinmoiseen kuntoon. - asiakirjat
kun neuvottelu ja hyvä puhe... kirjoitti:
ei auta. Pyydetty on jo ainakin kahden kuukauden ajan, niin hallitus kuin uusi isännöitsijäkin. Aina on jotain tekosyitä miksi ei ole antaa asiakirjoja. Viikko sitten hallitus antoi myös kirjallisen pyynnön ja aikarajan, mutta mitään ei vaan tapahdu, eikä millään jaksaisi enää soitella ja käydä kerjäämässä.
Voimmeko ottaa yhteyttä poliisiin, vai eikö tällainen asia kuulu heille?
Kaikki taloyhtiömme asiat alkoivat mennä retuperälle viime kesän jälkeen, mutta ongelmat paljastuivat varsinaisesti vasta nyt tämän vuoden vaihteessa, ja siitä lähtien kaikki asiat tämän entisen isännöitsijämme kanssa ovat olleet yhtä takkuamista, pyytämistä, kehoittamista, odottamista ja toivomista että hän hoitaisi asiat omalta osaltaan jonkinmoiseen kuntoon.Olisiko epäitävissä jotain laittomuuskia,kavallusia tai muuta vastaavaa,kyllä poliisiin kannattaa ottaa yhteyttä tai kertoa että seuraava askel on viranomainen.
- Asuntokuumeinen
Ihmeellistä touhua!
Isännöitsijöillä on joku yhdistys tms. jonka nimeä en nyt tähän hätään muista, mutta jos ent. isännöitsijänne kuuluu siihen, niin sitäkin kautta saattaisi saada neuvoja.
Tai Kiinteistöliiton lakimieheltä, esim.- ........................
Jos isännöintisopimus on asianmukaisesti irtisanottu ja irtisanomisaika (yleensä 3kk) on kulunut täytyy kaikki materiaali luovuttaa taloyhtiön hallitukselle tai heidän osoittamalle uudelle isännöitsijälle.
Jos vanha isännöitsijä on ISA tai toimisto on ISA (Auktorisointi) niin tehkää valitus ISA-lautakunnalle (www.isa-yhdistys.org). Joka tapauksessa rikosilmoitus ja käräjäoikeuteen kanne vireille. Väärinkäytösjutut kannattaa pitää omana tietonaan kunnes on asiasta faktaa, voi löytää itsensä käräjiltä vastaajan asemasta.
- hpj
Onkohan kyseessä rivitaloyhtiö ja asukasisännöitsijä? Ihan kuullostaa siltä.
Poliisi paikalle!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 895585
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113057Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv902966Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232624Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612049Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251986- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141449- 1851328