Voiko vauvaa kylvettää joka päivä? Vauveli 3,5kk...
kylvetys
äippä
4516
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kyllä voi,kunhan huolehtii ettei iho pääse kuivu maan.Meillä hyväksi havaittu keino oli että öljyttiin poika aina kylvyn jälkeen,jossei joka päivä,niin vähinään joka toinen.Käytiin siis myös joka ilta kylvyssä,kun oli nukahtamisvaikeuksia.
oli nukahtamisvaikeuksia pienempänä,niin kylvetin iltaisin!eli eipä se pahaksi ole jos vauva vaan tykkää,kun vaan tosiaan pitää huolen että iho ei kuivu!Huolellisesti aina rasvaat joka kylvyn jälkeen!
Muista kuivata ihopoimut hyvin kylvyn jälkeen. Ja on olemassa kylpyöljyä, jota voi lorauttaa veteen: ei tarvitse rasvailla lasta kylvyn jälkeen.
Minä olen kylvettäny tai ottanu pojan sylissä suihkuun päivittäin sillä meidän pojalla ainakin on paita rinnuksesta jatkuvasti kuolassa, puklussa, soseessa, maidossa yms ja iho alkaa haista´ältyneeltä. Ei oikein huvita laittaa sottasta lasta nukkumaan ja kylpy tosiaan rauhoitaa mukavsti lasta yöpuulle.