Varsovaan

kohta

Kesäkuussa lähtö Varsovaan. koskaan aiemmin ei olla oltu siellä, ja nyt alkaa mietityttämään oliko valinta oikea, kun olen kuullut monien sanovan että ai sinne sehän on ruma ja likainen kaupunki. Kertokaa jotka käyneet mitä siellä kannattaa käydä katsomassa 4 päivän lomalla ja kun on lapsiakin mukana niin heillekkin jotain kivaa.
Majoittaudumme intercontinental hotelliin keskustassa. Korkea se ainakin on, joten on varmaan hienot näkymät ylhäältä.
Miten liikkuminen hoituu parhaiten. Takseista olen kuullut monenlaista?

2

788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käynyt

      Pari vuotta sitten poikkesimme pikavisiitillä ja ihan mukavaltahan tuo vaikutti. Vanha kaupunki (rakennettu sodan jälkeen uudelleen) oli kaunis ilta-aikaan, kun siellä kävimme syömässä.
      Meillä oli oppaana varsovalainen, hyvin suomea puhuva Antoni, jonka neuvot olivat korvaamattomia.
      Takseilla oli helppo kulkea, kunhan muisti katsoa, että auton katolla kyltissä luki muutakin kuin pelkkä taxi.
      Me näimme matkallamme paljon Puolaa ja kaikki ihastuivat maahan, jonne tullessamme olimme hieman ennakkoluuloisia. Puolalaiset olivat oikein ystävällisiä.

    • hande_vee

      Moikka,

      Ei siellä varsovassa takseja tarvitse pelätä, katsot vain oikeasta takaikkunasta hinnan ja tsiigaat onko hinta sama mitä maksat loppupeleissä. Juna-asemalta ja kentältä löydät kalleimmat taksit (tosi kalliit..) "Miun" taksiyhtiö jota käytän on Bayer 48 229667 halpaa, luotettavaa kyytiä :)

      Intercontinentalista kävelee joka paikkaan ytimessä, se on ikävästi semmoisessa välissä että just oven edestä ei pääse raitsikkaan, mutta toisella puolella korttelia on asia hoidossa. Kun menet tien toiselle puolelle kohti pohjoista pääset vanhaan juutalaiseen kaupunginosaan. Siellä on yksi pätkä jäljellä jossa on ainoita säilyneitä osia entisistä taloista sillä alueella. Kävelin itse siellä usein ihastelemassa, talot itsessään on aika surkeassa kuosissa, mutta tunnelma on vaikuttava. Samoin siinä synagoogan takana on juutalainen ravintola, jossa saa kohtuuhintaan tosi hyvää safkaa.

      Lapsille kannattaa näyttää Zoon karhut tien vieressä matkalla Carrefouriin pragassa :)

      Varsova on kaunis kaupunki, älä hätäile. Vanhassa kaupungissa en ehkä söisi, siellä hinnat ja palvelu on liikaa semmoista turistien kusettamista..

      Hauskaa matkaa ja tervetuloa puolaan !

      Hoo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      29
      2854
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2651
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      28
      2365
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1493
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1463
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1173
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1015
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      958
    Aihe