Olemme lähdössä ensimmäistä kertaa Korfulle, Aharaviin. Olisi kiva kuulla kokemuksia saaresta, vinkkejä nähtävyyksistä, retkikohteista, rannoista, vesipuistosta..
Kiitos etukäteen!
Korfulle tänä kesänä
8
1712
Vastaukset
- nimim erkki
Kiva paikka. Sissin palatsiin kannattaa varata aikaa koska sielä voi olla väkeä TODELLA paljon. Valokuvan ottaminen sisällä voi olla mahdotonta tungoksen takia. Kerkiran kaupunki on hieno, historiallinen kokonaisuus. Samoin molemmat linnoitukset-varaa aikaa kiertelyyn.
- =0)
Olen menossa myös korfulle Aharaviin, kylläkin töihin koko kesäksi, en ole myöskään ollut paikassa aikaisemmin. missä hotellissa olet? olisi kiva löytää suomalaisia enemmän, koti-ikävää välttääkseen :)
- Reissaaja
Korfu on ihana saari, siis hyvä valinta...
Lentokenttäkin on melko mielenkiintoisella paikalla. Kiitoradan toisessa päässä on meri ja toisessa vuoren rinne. Lentokentän lähellä on myös vierailemisen arvoinen pieni kappeli. Sissin palatsissa kannattaa myös käydä. - AriiA
Viikko Korfulla pari viikkoa sitten.
Meillä oli netin kautta vuokrattu jeeppi jolla pärrättiin n.500 km pitkin poikin saaren yläosaa.
Jeeppi osoittautui pressuavo-autoksi joka oli oikein hyvä niillä keleillä. Sitä paitsi näki myös ylöspäin, eli vuoria. Ja lapsilla hauskempaa takapenkillä.
olimme netin kautta varanneet myös majapaikan. Kaikessa yllättyi, miten erilaisen kuvan oli netin valokuvien kautta saanut kohteista. Mutta ei suurempia pettymyksiä kuitenkaan.
Vinkkejä: jos ajat, älä... kysy neuvoa paikallisilta. Paitsi jos haluat kerrottavaa kotiin palattuasi. Hyvät kartat (hae, hae, ei tiedä mistä kaupasta paras löytyy) ja pärjäät.
Luonnollista Korfua löytyy tietysti sieltä missä hämmennytään kun turisti pysähtyy ja kyselee palveluja.
Saari on kaunis ja näkemistä löytyy vaikka miltä kolkalta. Ei missään nimessä kannata tyytyä brittien ynnä muiden kansoittamiin rantahirvityksiin. Niillä ei näe Korfusta mitään.
Hymy tulee vastaan kun heität aina kalimerat ym. ja olet diivailematta. Maassa maan tavalla.
Ruokapuolesta... kasvissyöjän tahtoi olla vähän vaikea löytää hyvää ruokapaikkaa. Tahtoivat olla sitä tavallista laatua. Siinäkin päti ettei kannattanut mennä sinne minne suositeltiin.
Liikenteestä vielä: siinä näki vanhan kulttuurin. Sen että otetaan muutkin huomioon. Vaikka vauhti on välillä kova niin kaikki toimii. Jos saaren täyttäisi suomalaisilla niin kohta olisi 50 % ajanut rotkoihin... ja loput sumpussa Kerkiran keskustassa.- päin Korfua
autoilit,pääkaupungissa ainakin jalankulkija on luojan armoilla.Itse olin Palace MonReposissa ja pelkkä hotellista lähtö aiheutti sydämen tykytyksiä.Oli lähellä etten päästänyt yhtä alkuasukasta turbiiniin,sen tähden että hän oli vähällä liiskata vaimoni.Kreikan ajokulttuuri on sama joka paikassa,kaasu pohjaan ja silmät kiinni.Outoa porukkaa.
- ...vähän joka puolella...
päin Korfua kirjoitti:
autoilit,pääkaupungissa ainakin jalankulkija on luojan armoilla.Itse olin Palace MonReposissa ja pelkkä hotellista lähtö aiheutti sydämen tykytyksiä.Oli lähellä etten päästänyt yhtä alkuasukasta turbiiniin,sen tähden että hän oli vähällä liiskata vaimoni.Kreikan ajokulttuuri on sama joka paikassa,kaasu pohjaan ja silmät kiinni.Outoa porukkaa.
...eikä ongelmia. Enkä ole mikään himo-autoilija noin yleensä.
Kaikkea voi tietysti sattua ja voi olla hyvä tai huono tuuri. Pysyn silti kannassani, Kreikka on kulttuurimaa, monessa mielessä.
Mahdoton tempo ja vauhtihan siellä on, tottakai. He elävät arkipäiväänsä, me ollaan siellä lomalla.
Itsestä oli mukava antaa tietä maisemia katsellessa heti kun taustapeilissä näkyi muita autoja takana. Kaikille paras!
- Arillas
Arillasista olisi myös kiva tietää.....
- Eilen kotiutunut
Terveisiä Korfulta. Arillasissa tuli viikko vietettyä. Mukava pikku kylä, jota ei turismi ollut 'pilannut'. Lähinnä englantilaisia turisteja tuntui olevan. Rauhallista ja leppoisaa menoa. Ihmiset ystävällisiä. Kulkuyhteydet huonot. Jos mahdollista niin kannattaa vuokrata auto ja käydä katselemassa upeita maisemia.
Aurinko paistoi ja lämmintä oli tuulesta huolimatta. Parina päivänä satoi vetta ja olipa viimeisenä yönä oikein ukkostakin liikkeellä.
Mukavaa matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897