Varhaiskristityt kirkot pitivät ensimmäisen kirkolliskokouksen 1900 vuotta sitten, jossa nakkasivat huitsun Nevadaan ison osan erään edesmenneen juutalaisen agitaattorin käsityksistä päänsisäisestä kosmologiasta.
Tai ainakin he siivosivat niitä kuunnelleiden käsityksiä, jotta jälkipolville suodattuisi ristiriidaton maailma ja sanoma, jota levittää edelleen. Heidän onnistumisestaan voidaan toki edelleen olla eri mieltä.
Tolkienin universumi on mainio analogia parin tuhannen vuoden takaisiin tapahtumiin. Jo nyt maailmasta yritetään tehdä ristiriidatonta ja erilaiset käsitykset saavat omat kannattajat taakseen. Myös se, että monet ovat alkaneet kirjoittaa tekstejä ja tarinoita tuosta universumista sekä analysoivat tarkoin alkuperäisen profeetan tekstejä, muistuttaa varmasti tilannetta alkukirkkojen aikaan.
Tästä syystä ehdottaisin ensimmäistä maailmanlaajuista Tolkienistien kanonisointikokousta. Toiseksi ehdotan, että minut valittaisi ensimmäiseksi Paaviksi ja edustaisin Tolkienia maan päällä.
Ensimmäinen kanonisointi kokous
6
937
Vastaukset
- Narbeleth-
Hyvä juttu. :D :D :D
"Tästä syystä ehdottaisin ensimmäistä maailmanlaajuista Tolkienistien kanonisointikokousta. Toiseksi ehdotan, että minut valittaisi ensimmäiseksi Paaviksi ja edustaisin Tolkienia maan päällä. "
tuossa kohtaa kyllä rupes naurattamaan. :D - Fëanor
Hienoa! Hemmetti, tätä olikin jo odotettu!
Ensiksi tulisi kanonisoida kosmologian keskeisin kysymys - kuka on Tom Bombadil? Onko hän itse Messiah? Miksi hän oli siellä ennen kaikkia muita? Ihmeteot, sormus, hå? Harmiton hihhuli? Pistetäänkö Eruksi tai Erun pojaksi, näin alkajaisiksi?
Ayay, Pope! Jos ikinä tarvitset inkvisitiota - täällä tappelupukari, joka on ennenkin niittänyt harhaoppisia Ardassa. Balrogeja meni kasoittain, ja omiakin muutama.- jawetus
Kyllä ehdottomasti!
Inkvisitio on erittäin tärkeä _oikean_ sanoman levittämisessä.
Julistan Fëanorin (tietenkin, kenenkäs muun) NowaTolkienistien Pääinkvisiittoriksi.
Paavi Jawetus Eruhînim I
- Nimloth
Kannatetaan =)
- DrBan
Loistavaa, Jawetus!
Tuhannen Tolkien-tietäjän yksinäiset yritykset löytää totuutta kaiken sekaannuksen keskeltä eivät ole tuottaneet tulosta. Istukoot nämä tuhat viisasta siis samaan pöytään ja lukittakoot ovet ja ikkunat siksi kunnes vastaukset ovat löytyneet ja yhtenäisyys syntynyt.
Paavi-kysymys onkin sitten hankalampi... Sehän oli Jesse itse, joka maanpäällisen edustajansa valitsi. Kenellehän Professori aikoinaan luovutti Keski-Maan valtakunnan avaimet.
"Sen minkä sinä määräät maan päällä, sen minä Keski-Maassa vahvistan"- Fëanor
Christopher Lee on tavannut Ronnien henkilökohtaisesti. Luovutettiinko hänelle Ardan avaimet?
Vai ovatko ne Christopher Tolkienilla, joka toimitutti kaikki keskeneräiset isänsä kuoleman jälkeen? Vai onko Weta Workshop jo ostanut omansa pois?
Molemmat edellä mainitut herrat ovat Papa Ratzingerin tapaan 1920-luvun tuotteita, joten myöhemmässä vaiheessa koko paavikaartia odottanee siirto Mandosin saleihin.
Silloisessa konklaavissa lupaan kannattaa Jawetusta, joka jo nimesikin minut Pääinkvisiittoriksi... vehkeilkää te muut mitä vehkeilette..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542768
- 612611
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p302128- 631907
- 551885
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa341597Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41935Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111857Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123839Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37814