Ensimmäinen kanonisointi kokous

jawetus

Varhaiskristityt kirkot pitivät ensimmäisen kirkolliskokouksen 1900 vuotta sitten, jossa nakkasivat huitsun Nevadaan ison osan erään edesmenneen juutalaisen agitaattorin käsityksistä päänsisäisestä kosmologiasta.

Tai ainakin he siivosivat niitä kuunnelleiden käsityksiä, jotta jälkipolville suodattuisi ristiriidaton maailma ja sanoma, jota levittää edelleen. Heidän onnistumisestaan voidaan toki edelleen olla eri mieltä.

Tolkienin universumi on mainio analogia parin tuhannen vuoden takaisiin tapahtumiin. Jo nyt maailmasta yritetään tehdä ristiriidatonta ja erilaiset käsitykset saavat omat kannattajat taakseen. Myös se, että monet ovat alkaneet kirjoittaa tekstejä ja tarinoita tuosta universumista sekä analysoivat tarkoin alkuperäisen profeetan tekstejä, muistuttaa varmasti tilannetta alkukirkkojen aikaan.

Tästä syystä ehdottaisin ensimmäistä maailmanlaajuista Tolkienistien kanonisointikokousta. Toiseksi ehdotan, että minut valittaisi ensimmäiseksi Paaviksi ja edustaisin Tolkienia maan päällä.

6

917

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Narbeleth-

      Hyvä juttu. :D :D :D
      "Tästä syystä ehdottaisin ensimmäistä maailmanlaajuista Tolkienistien kanonisointikokousta. Toiseksi ehdotan, että minut valittaisi ensimmäiseksi Paaviksi ja edustaisin Tolkienia maan päällä. "
      tuossa kohtaa kyllä rupes naurattamaan. :D

    • Fëanor

      Hienoa! Hemmetti, tätä olikin jo odotettu!

      Ensiksi tulisi kanonisoida kosmologian keskeisin kysymys - kuka on Tom Bombadil? Onko hän itse Messiah? Miksi hän oli siellä ennen kaikkia muita? Ihmeteot, sormus, hå? Harmiton hihhuli? Pistetäänkö Eruksi tai Erun pojaksi, näin alkajaisiksi?

      Ayay, Pope! Jos ikinä tarvitset inkvisitiota - täällä tappelupukari, joka on ennenkin niittänyt harhaoppisia Ardassa. Balrogeja meni kasoittain, ja omiakin muutama.

      • jawetus

        Kyllä ehdottomasti!

        Inkvisitio on erittäin tärkeä _oikean_ sanoman levittämisessä.

        Julistan Fëanorin (tietenkin, kenenkäs muun) NowaTolkienistien Pääinkvisiittoriksi.

        Paavi Jawetus Eruhînim I


    • Nimloth

      Kannatetaan =)

    • DrBan

      Loistavaa, Jawetus!

      Tuhannen Tolkien-tietäjän yksinäiset yritykset löytää totuutta kaiken sekaannuksen keskeltä eivät ole tuottaneet tulosta. Istukoot nämä tuhat viisasta siis samaan pöytään ja lukittakoot ovet ja ikkunat siksi kunnes vastaukset ovat löytyneet ja yhtenäisyys syntynyt.

      Paavi-kysymys onkin sitten hankalampi... Sehän oli Jesse itse, joka maanpäällisen edustajansa valitsi. Kenellehän Professori aikoinaan luovutti Keski-Maan valtakunnan avaimet.
      "Sen minkä sinä määräät maan päällä, sen minä Keski-Maassa vahvistan"

      • Fëanor

        Christopher Lee on tavannut Ronnien henkilökohtaisesti. Luovutettiinko hänelle Ardan avaimet?

        Vai ovatko ne Christopher Tolkienilla, joka toimitutti kaikki keskeneräiset isänsä kuoleman jälkeen? Vai onko Weta Workshop jo ostanut omansa pois?

        Molemmat edellä mainitut herrat ovat Papa Ratzingerin tapaan 1920-luvun tuotteita, joten myöhemmässä vaiheessa koko paavikaartia odottanee siirto Mandosin saleihin.

        Silloisessa konklaavissa lupaan kannattaa Jawetusta, joka jo nimesikin minut Pääinkvisiittoriksi... vehkeilkää te muut mitä vehkeilette..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe