Olisko tässä ikäryhmässä ketään ystävällistä ihmistä, joka muistaisi sanoja Raul Reimanin biisiin Puhtaat purjeet, jonka on ainakin Rexi aikanaan esittänyt?
Olis tosi tarvis sanoille, ja mistään ei niitä löydy netin kautta. En siis ainakaan löytänyt.
Eli sanoja oisin vaille, tai linkkiä mistä ne sais katsottua. Tietävälle kiitos.
Tietävälle
6
729
Vastaukset
- vaikka näitä linkkejä
www.laulut.fi
http://www.yle.fi/aanilevysto/firs/ - Onko oikea?
PUHTAAT PURJEET
===================
Kerran päättyvä on päivä viimeinen,
silloin silmäni sulkea voin.
Kerran vierelläin joukko hiljainen,
joka peittelee mun neilikoin.
Siihen asti mä kuitenkin taivallan,
kuljen katsellen ihmeitä maan.
Joka päiväni sulle mä tarkoitan,
kunnes aikani on lopuillaan.
Annan toisten elää, enkä kulje surun suolla.
Silmistäsi en mä anna unelmien kuolla.
Silloin kun hetki viimeinen,
olkoon purjeeni valkoinen.
Tämä maailma on meri myrskyinen,
ole loistona ludoilla sen.
Silloin kuoleman tullessa pelkää en,
olen silloinkin onnellinen.
Annan toisten elää, enkä kulje surun suolla.
Silmistäsi en mä anna unelmien kuolla.
Silloin kun hetki viimeinen,
olkoon purjeeni valkoinen.- kiittäen:)
Kiitos siis avusta. Olen kuullut biisin joskus, ja melodia on mielessä, mutta tosiaan vain sanat puuttui. Ja nyt sain ne:)
Hätä oli saada ne, sillä mummon hautajaismuistotilaisuuteen tarvitsen ne.
On hienoa että on tää netti olemassa, ja vieläpä avuliaita ihmisiäkin.
Aurinkoista kesää. - Teosto
..tää on laitonta täällä julkaista tekijänoikeuslain alaista materiaalia, ilman tekijän lupaa, oletan ettei toi vastaaja ollut Raul Reiman itse.
- runotkin?
Teosto kirjoitti:
..tää on laitonta täällä julkaista tekijänoikeuslain alaista materiaalia, ilman tekijän lupaa, oletan ettei toi vastaaja ollut Raul Reiman itse.
Olen itsekin siteerannut jotain runontynkää...ja onko noissa laulun sanoissa mitään sellaista säädöstä, että jos vaan ottaa jonkun lainauksen jostain kohdasta, ettei kokonaista laulua? Kun saahan kirjoistakin kopioida 4-5 sivua. :O
- kirjastotäti
Tuli vaan mieleen, että oletko mahdollisesti
käynyt kirjaston musiikkiosastolla? Sieltä voisi löytyä.. tai jos haluat ne tälle keskustelupalstalle, voisin ehkä auttaa???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216685Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235370- 1152545
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152010Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361742Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111975- 59941
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28849Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43843