Harakka.

Meidän pihalla pomppii pyrstösulkansa menettänyt tämän kevään harakanpoikanen jota lajitoverit armotta kiusaa. Kertokaa miksi?
Onko kaverit nokkinu siltä pyrstön jos kokevat kyseisen yksilön poikkeavaksi, tuskin kissa kerkeää napata harakkaa kiinni, on ne niin nopeita.
Vai nokitaanko sitä sen takia ettei pystöä ole?
2799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

itse olen myös ihmetellyt tuota harakkaa, aivan kuin joku olisi leikannut siltä siivet pois, näin sen viimeksi noin viikko sitten ja ihmettelen että miten se on vielä hengissä?toivottavasti joku antaa sille ruokaa, sen verran säälittävä tapaus oli!

Äänestä
  • Tää tipu koikkelehtii kaustarissa mut kyllä sillä siivet on, pyrstö vaan puuttuu. Lentelee kyllä mutta vaan parin metrin matkoja, ja onneksi pääsee puuhun jos kissa on näköpiirissä.
    Kävin heittään sille pullaa ja kelepas kyllä siihen asti ku muut harakat taas sutena sen kimppuun. Kummaa käytöstä lajitoveria kohtaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bird. kirjoitti:

Meidän pihalla pomppii pyrstösulkansa menettänyt tämän kevään harakanpoikanen jota lajitoverit armotta kiusaa. Kertokaa miksi?
Onko kaverit nokkinu siltä pyrstön jos kokevat kyseisen yksilön poikkeavaksi, tuskin kissa kerkeää napata harakkaa kiinni, on ne niin nopeita.
Vai nokitaanko sitä sen takia ettei pystöä ole?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu