Kaveri papiksi

morsian -07

Tämä kysymys taitaa tuntua aika tyhmältä, mutta kaikkea sitä miettii kun omassa seurakunnassa on sellainen pappi jota ei haluaisi samaan kirkkoon samana päivänä. Eli, voiko esim. joku kavereistani hankkia jostain vihkimisluvan, ja toimia pappina kirkossa jolloin toimitus olisi virallinen. Tiedän että jossian amerikkalaisissa sarjoissa näin tapahtuu, mutta onko se ihan huuhaata? Koska jos tämä ei onnistu, pitää mennä jonkun toisen seurakunnan kirkossa naimisiin.

10

3907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Charles

      Suunnitelmasi onnistuu, jos kaverisi on pappi. Hänen pitää siis lukea papiksi ja saada pappisvihkimys. Sitten onnistuu. Aikaa menee jokunen vuosi, mutta mitäpä sitä ei kaverin eteen tekisi :)

    • ymmärtänyt

      käsittääkseni, jos sinulla on tuttu pappi toisessa seurakunnassa ja tahdot hänet vihkimään, hänet on mahdollista kutsua seurakuntasi kirkkoon suorittamaan toimituksen.

    • Kikkaratukka

      Eli kuten jo varmaan ymmärsit, kyse on huuhaasta. Pappina voi toimia papiksi vihitty, ja vihkimisluvan voi saada lisäksi henkikirjoittaja joka ei kuitenkaan vihi kirkossa.

    • Kanadassa ei.

      Kaverin häissä Kanadassa heidän ystävänsä oli saanut Kanadan valtiolta anomalla luvan toimia vihkijänä. Se ei kuulemma ollut edes kovin byrokraattinen prosessi. Vihkijä velvoitettiin sanomaan tiettyjä asioita (kysymysten esittäminen ja aviopariksi julistaminen ainakin), jotta vihkiminen olisi laillisesti pätevä, mutta muuten hän sai soveltaa aika vapaasti.

      Suomessa tällainen ei ole mahdollista.

    • soittelemaan

      Vaihtakaa kirkkoa tai pyytäkää toisen seurakunnan pappi toimittamaan vihkimys.

      Tulee mieleen ajatus, että jos kaveri olisi vihkijänä, niin siinä ei tuntuisi olevan samanlaista "virallisuutta". Enkä tarkoita, että haluaisin häiden olevan viralliset luonteeltaan, vaan jotenkin tuntisin itseni täysin hölmöksi, jos kysymyksiä avioon haluamisesta esittäisi joku tuttu. Uskoisiko sitä itsekään, että on oikeasti tullut menneeksi naimisiin?

      Me menimme maistraatissa pienesti naimisiin, ja vihkijä oli uppo-outo ihminen. Mutta ainakin hän teki sen, koska oli siihen virallisesti yhteiskunnalta luvan saanut. Oli jotenkin "arvokkaampi" tilaisuus kuin se, että olisimme siinä seistä pönöttäneet jonkun kaverin edessä kuuntelemassa tekstiä avioliiton merkityksestä ja hänen kysymyksiinsä lupauksiamme antaneet. ;-)

      • oli meillä

        Tämä ei nyt varsinaisesti vastaa alkuperäisen kysymykseen, mutta meidät vihki mieheni paras kaveri, joka sattuu olemaan pappi. Tuntui se ihan "viralliselta", mutta ennen kaikkea tämä pappi sai vihkimisemme tuntumaan juuri meidän vihkimiseltä. Oli vihkipuhe sen verran henkilökohtainen ja kaunis, tippa tuli linssiin niin papilla, hääparilla kuin varmaan suurella osalla hääväestäkin :)


      • Justiina

        morsiamen sisko suoritti vihkimisen. Tunnelma oli todella lämmin, sillä vihkipuheenkin oli tämä pappi voinut kirjoittaa aivan eri tavalla, kuin jos olisi ollut vihkimässä ventovieraita. Puhe oli hyvin henkilökohtainen kummallekin osapuolelle - morsiamelle ja sulhaselle ja kummallekin yhdessä. Tämä pappi ei muuten toiminut edes omassa seurakunnassaan.


    • Ratkaisu löytyy

      Papilla on oikeus toimittaa missä tahansa maamme rajojen sisällä. Samoin seurakuntalaisella on oikeus pyytää toimittajaksi haluamaansa (yleensä oman seurakunnan) pappia. Eli ei muuta soittelemaan vaikkapa naapuriseurakunnan papille, eiköhän tilannetta ymmärretä.

      • itse pappina toimiva

        Oikeus pyytää haluamaansa pappia koskee vain oman seurakunnan papistoa. Vieraan seurakunnan papilla ei ole mitään velvollisuutta tulla vihkimään toisen seurakunnan alueelle.
        Ja aina ei voi saada haluamaansa pappia juuri haluamalleen päivälle. (lomat, kalenteri jo täynnä...) Mutta jos ajankohdalla ei ole väliä, niin haluamansa papin saa.

        naapuriseurakunnan (tai muun) papin pyytämisestä vielä sen verran, että ainakaan itse en lähde muualle vihkimään, ellei ole tuttu tai sukulainen. Ja tämä pätee muihinkin tuntemiini pappeihin. Joskus naapuriseurakunnan pappi tuuraa toisessa seurakunnassa, mutta se tulee seurakunnan pyynnöstä. esim. sairaslomatapauksissa


      • anoppi
        itse pappina toimiva kirjoitti:

        Oikeus pyytää haluamaansa pappia koskee vain oman seurakunnan papistoa. Vieraan seurakunnan papilla ei ole mitään velvollisuutta tulla vihkimään toisen seurakunnan alueelle.
        Ja aina ei voi saada haluamaansa pappia juuri haluamalleen päivälle. (lomat, kalenteri jo täynnä...) Mutta jos ajankohdalla ei ole väliä, niin haluamansa papin saa.

        naapuriseurakunnan (tai muun) papin pyytämisestä vielä sen verran, että ainakaan itse en lähde muualle vihkimään, ellei ole tuttu tai sukulainen. Ja tämä pätee muihinkin tuntemiini pappeihin. Joskus naapuriseurakunnan pappi tuuraa toisessa seurakunnassa, mutta se tulee seurakunnan pyynnöstä. esim. sairaslomatapauksissa

        Pyytäähän aina saa, vaikka tuhannen kilometrin päästä. Papilla tosiaan ei ole velvollisuutta ottaa pyyntöä huomioon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      222
      6286
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      187
      5856
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5444
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      74
      4124
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3472
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3303
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2996
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      6
      2467
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      240
      2351
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      130
      2234
    Aihe