Kaveri papiksi

morsian -07

Tämä kysymys taitaa tuntua aika tyhmältä, mutta kaikkea sitä miettii kun omassa seurakunnassa on sellainen pappi jota ei haluaisi samaan kirkkoon samana päivänä. Eli, voiko esim. joku kavereistani hankkia jostain vihkimisluvan, ja toimia pappina kirkossa jolloin toimitus olisi virallinen. Tiedän että jossian amerikkalaisissa sarjoissa näin tapahtuu, mutta onko se ihan huuhaata? Koska jos tämä ei onnistu, pitää mennä jonkun toisen seurakunnan kirkossa naimisiin.

10

3966

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Charles

      Suunnitelmasi onnistuu, jos kaverisi on pappi. Hänen pitää siis lukea papiksi ja saada pappisvihkimys. Sitten onnistuu. Aikaa menee jokunen vuosi, mutta mitäpä sitä ei kaverin eteen tekisi :)

    • ymmärtänyt

      käsittääkseni, jos sinulla on tuttu pappi toisessa seurakunnassa ja tahdot hänet vihkimään, hänet on mahdollista kutsua seurakuntasi kirkkoon suorittamaan toimituksen.

    • Kikkaratukka

      Eli kuten jo varmaan ymmärsit, kyse on huuhaasta. Pappina voi toimia papiksi vihitty, ja vihkimisluvan voi saada lisäksi henkikirjoittaja joka ei kuitenkaan vihi kirkossa.

    • Kanadassa ei.

      Kaverin häissä Kanadassa heidän ystävänsä oli saanut Kanadan valtiolta anomalla luvan toimia vihkijänä. Se ei kuulemma ollut edes kovin byrokraattinen prosessi. Vihkijä velvoitettiin sanomaan tiettyjä asioita (kysymysten esittäminen ja aviopariksi julistaminen ainakin), jotta vihkiminen olisi laillisesti pätevä, mutta muuten hän sai soveltaa aika vapaasti.

      Suomessa tällainen ei ole mahdollista.

    • soittelemaan

      Vaihtakaa kirkkoa tai pyytäkää toisen seurakunnan pappi toimittamaan vihkimys.

      Tulee mieleen ajatus, että jos kaveri olisi vihkijänä, niin siinä ei tuntuisi olevan samanlaista "virallisuutta". Enkä tarkoita, että haluaisin häiden olevan viralliset luonteeltaan, vaan jotenkin tuntisin itseni täysin hölmöksi, jos kysymyksiä avioon haluamisesta esittäisi joku tuttu. Uskoisiko sitä itsekään, että on oikeasti tullut menneeksi naimisiin?

      Me menimme maistraatissa pienesti naimisiin, ja vihkijä oli uppo-outo ihminen. Mutta ainakin hän teki sen, koska oli siihen virallisesti yhteiskunnalta luvan saanut. Oli jotenkin "arvokkaampi" tilaisuus kuin se, että olisimme siinä seistä pönöttäneet jonkun kaverin edessä kuuntelemassa tekstiä avioliiton merkityksestä ja hänen kysymyksiinsä lupauksiamme antaneet. ;-)

      • oli meillä

        Tämä ei nyt varsinaisesti vastaa alkuperäisen kysymykseen, mutta meidät vihki mieheni paras kaveri, joka sattuu olemaan pappi. Tuntui se ihan "viralliselta", mutta ennen kaikkea tämä pappi sai vihkimisemme tuntumaan juuri meidän vihkimiseltä. Oli vihkipuhe sen verran henkilökohtainen ja kaunis, tippa tuli linssiin niin papilla, hääparilla kuin varmaan suurella osalla hääväestäkin :)


      • Justiina

        morsiamen sisko suoritti vihkimisen. Tunnelma oli todella lämmin, sillä vihkipuheenkin oli tämä pappi voinut kirjoittaa aivan eri tavalla, kuin jos olisi ollut vihkimässä ventovieraita. Puhe oli hyvin henkilökohtainen kummallekin osapuolelle - morsiamelle ja sulhaselle ja kummallekin yhdessä. Tämä pappi ei muuten toiminut edes omassa seurakunnassaan.


    • Ratkaisu löytyy

      Papilla on oikeus toimittaa missä tahansa maamme rajojen sisällä. Samoin seurakuntalaisella on oikeus pyytää toimittajaksi haluamaansa (yleensä oman seurakunnan) pappia. Eli ei muuta soittelemaan vaikkapa naapuriseurakunnan papille, eiköhän tilannetta ymmärretä.

      • itse pappina toimiva

        Oikeus pyytää haluamaansa pappia koskee vain oman seurakunnan papistoa. Vieraan seurakunnan papilla ei ole mitään velvollisuutta tulla vihkimään toisen seurakunnan alueelle.
        Ja aina ei voi saada haluamaansa pappia juuri haluamalleen päivälle. (lomat, kalenteri jo täynnä...) Mutta jos ajankohdalla ei ole väliä, niin haluamansa papin saa.

        naapuriseurakunnan (tai muun) papin pyytämisestä vielä sen verran, että ainakaan itse en lähde muualle vihkimään, ellei ole tuttu tai sukulainen. Ja tämä pätee muihinkin tuntemiini pappeihin. Joskus naapuriseurakunnan pappi tuuraa toisessa seurakunnassa, mutta se tulee seurakunnan pyynnöstä. esim. sairaslomatapauksissa


      • anoppi
        itse pappina toimiva kirjoitti:

        Oikeus pyytää haluamaansa pappia koskee vain oman seurakunnan papistoa. Vieraan seurakunnan papilla ei ole mitään velvollisuutta tulla vihkimään toisen seurakunnan alueelle.
        Ja aina ei voi saada haluamaansa pappia juuri haluamalleen päivälle. (lomat, kalenteri jo täynnä...) Mutta jos ajankohdalla ei ole väliä, niin haluamansa papin saa.

        naapuriseurakunnan (tai muun) papin pyytämisestä vielä sen verran, että ainakaan itse en lähde muualle vihkimään, ellei ole tuttu tai sukulainen. Ja tämä pätee muihinkin tuntemiini pappeihin. Joskus naapuriseurakunnan pappi tuuraa toisessa seurakunnassa, mutta se tulee seurakunnan pyynnöstä. esim. sairaslomatapauksissa

        Pyytäähän aina saa, vaikka tuhannen kilometrin päästä. Papilla tosiaan ei ole velvollisuutta ottaa pyyntöä huomioon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      919
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      150
      849
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      720
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      682
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      674
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      644
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      47
      604
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      30
      556
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    10. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      526
    12. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      444
      510
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    15. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      31
      476
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    17. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      41
      451
    19. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    20. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      424
    Aihe