Kuntalisä -adressi (Nurmo)

Ihmettelevä

Kotihoidon tuen kuntalisä on hieno asia. Valitettavasti toteutus on perisuomalaisesti mielestäni aivan pielessä.

Etuutta maksavia kuntia on onneksi jo lukuisia, yksi niistä on Nurmo Etelä-pohjanmaalla joka saa asukasmääräänsä huomattavaa vetoapua Seinäjoen kehityksestä.

Nurmon kunnassa kotihoidon tuen kuntalisän saamiseksi on asetettu ehto, jonka mukaan hoitavan vanhemman on täytynyt jäädä vakinaisesta työstä hoitovapaalle ja myös olevan oikeutettu palaamaan tähän työhön.

Käytännössä pienemmän ansiotason omaavien perheiden lapset eivät saa tukea, jotka sitä kipeimmin tarvitsevat eli vanhemmista vain toisella työssäkäyvällä ja kunnallisverot maksavalla on etuuden saamiseen tarvittava työhistoria taustalla.

Vaadimme että ehtoja kohtuullistetaan yleisesti ja äidin työssäoloehto poistetaan vaatimuksista. Nurmon epäonnistunut perhepolitiikka ei ole pienten lasten vika.

Adressi toimitetaan Nurmon kunnan päättäjille, kun siihen on kertynyt riittävä määrä nimiä.

Jos olet samaa mieltä asiasta, pyydän sinua allekirjoittamaan alla olevan linkin adressin.

http://www.adressit.com/nurmonkuntalisa

Laittakaa sanaa eteenpäin maalaisjärjellä.

Tämä on pienen perheen yritys tulla kuulluksi. Kuntalisän puutteeseen emme kuihdu, mutta tämä on enemmän periaateasia. Eikö kuntalisä pitäisi poistaa kokonaan, jos toinen vaihtoehto sen myöntämisessä on näin mieletön?

Välillä kun vaikuttaa että olemme malliesimerkki tapauksesta, joita ei ole tarve auttaa minkään etuuden nimissä.

http://www.adressit.com/nurmonkuntalisa

2

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinuakin

      Kuntalisä on täysin harkinnanvarainen avustus ja kunta voi tehdä omia ehtoja. Kai Nurmo on laskenut, että jos työssäkävä jää hoitamaan lasta, niin ei tarvita tarhapaikkaa ja joku palkataan hänen tilalleen ja se joku maksaa myös veroja.

    • ymmärrän

      Mielestäni tuo ehto kuntalisässä on hyvä, myös omassa asuinkunnassani on sellainen. Tosin minun asuinkunnassani huomioidaan myös määräaikaiset työt kahden viime v. ajalta eli jos on ollut 43vk työssä ennen äitiysloman alkua saa kuntalisää. Niin ja mikääli jää kokopäiväisestä opinnoista hoitovapaalle. Eli tällä ajetaan takaa tietysti sitä, että ihmiset pysyisivät aktiivisena. Teillä on tosi tiukka tuo kuntalisä, jos vain vakituisesta työstä hoitovapaalle jäävät saavat sitä.

      Työssäkäyvät ihmisethän ne verojakin maksavat, joten ymmärrän täysin omassa kunnassani kuntalisän myöntöperusteet vaikka itseäni harmittaakin se, ettei kohdallani työssäolo täyty (kk jää vajaaksi) enkä tule saamaan kuntalisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16822
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5414
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2560
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2036
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1755
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      986
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      948
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      30
      861
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      856
    Aihe