Automaticin ihme nappi?

Noviisi

Ostimme juuri elämämme ensimmäisen auton: Avensis farkku vm 2002 automaattivaihteilla. Koskaan ennen en ollut automaatilla ajanut, mutta siihenhän tottui TOSI nopeasti!

Auton mukana ei tullut ohjekirjaa, siksi kyselen täältä, että onko kellään tietoa vaihdekepin etupuolella olevasta napista jossa lukee: Shift Lock Override. Mitä se tarkoittaa ja mitä sillä tehdään? Vaihdekepissä itsessään on semmoinen pikkunappi, joka lukitsee päälle pienemmän vaihteen, niin voi ohittaa vauhdikkaammin. Mutta mikä ihme tuo Override on?

Kiitos jos joku jaksaa vastata!

4

2869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta vastaan

      Ei minun Corollassa ole moista hienoutta.
      Olisiko se vapautin, jolla saa jumissa olevan vaihdekepin liikkumaan (auto makaa vaihteen varassa, tai on virta loppu ja pitäisi hinauksen vuoksi vaihtaa vapaalle)

    • Vjo

      Jos moottori jostain syystä ei käy niin siitä saa vaihteen siirretty vapaalle esim. hinausta varten...

    • heikki

      tässä linkissä on tietoa asiasta, katso "page 3"

      http://www.autoshop101.com/forms/h18.pdf

      Linkki kertoo että automaattivaihteiston keppi
      ei tule pois P-asennosta ellei
      1) virta-avain ole "acc" tai "on"-asennossa
      ja
      2) samanaikaisesti paineta jarrupoljinta

      "shiftlock override" nappulaa painamalla vaihteen saa P-asennosta pois missä tahansa tilanteessa

      • arveluttavaa

        Automaattivaihteiseen on ollut sikäli turvallista jättää lapset, sillä he eivät voi saada kaltevallakaan pinnalla olevaa autoa liikkeelle.
        On toki epätodennäköistä, että he sitä nyt saisivat liikkeelle tuotakaan nappia avukseen käyttämällä.
        Muistaakseni Hyundai TraJetissa ei vaihdekeppi lukkiudu P-asentoon...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      264
      16953
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5458
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2581
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2058
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1762
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      996
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      880
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      880
    Aihe