Panu Kaila

tarinoi

" Koneellista ilmanvaihtoa vaativat ne, jotka siitä hyötyvät. Siis lvi-alan liikkeet ja asiantuntijat. Suuntaus on sama kaikkialla: meidät yritetään pakottaa asumaan laitebisneksen ja teollisuuden ehdoilla. Vuosisatainen rakentaminen hengittävine perinteisine materiaaleineen ja luonnollisine ilmanvaihtoineen on liian halpa, yksinkertainen ja terveellinen kelvatakseen kulutusyhteiskunnalle. Suomea ajetaan asetuksilla ja uhkauksilla samaan laiteriippuvaiseen, kalliiseen suuntaan kuin Amerikkaa ja Japania.

Koneellisella ilmanvaihdolla saadaan raikas sisäilmasto vain sillä ehdolla, että laitteisto on hyvin huollettu. Tämä merkitsee jatkuvia kustannuksia kalliin asennuksen lisäksi. Mitä monimutkaisempi järjestelmä, sitä alttiimpi se on häiriöille - painovoimainen toimii vaikka sähkö olisi poikki. Korviin kuulumaton piilomelu on ihmiselle painostavaa, enkä ole varma edes tasalaatuistetun ilman terveellisyydestä. Koneelliseen eli "hallittuun ilmanvaihtoon" kuuluu myös muovitiivistys.
"Luonnollinen ilmanvaihto on tänä päivänä luonnotonta", kirjoitti eräs lvi-tekniikan asiantuntija. Tämä kertoo sen, millä tasolla alan opetus meillä on. Onneksi todellisuus ei sentään ole näin synkkä. Saksassa ja Ruotsissa painovoimaiseen ilmanvaihtoon suhtaudutaan vakavasti. Koneellisuuden vastarintaa on Japanissakin. Tokion ekomessuilla esiteltiin hengittäviä pellavaeristeitä ja huokoisia kuitulevyjä - jos omistaisin täällä asunnon, verhoilisin sen kauttaaltaan niillä. Tarjolla oli myös nykyaikaiseen suunnitteluun perustuva, säädettävä pientalon luonnollinen ilmanvaihtojärjestelmä. Siihen suuntaan toivoisin tulevaisuuden Suomessakin kehittyvän".

Teksti on lainaus arkkitehti Panu Kailan kolumnista uusimmassa Talo & Koti-lehdessä, jossa Kailan kolumni joka toisessa numerossa ilmestyy aikaisemman joka numeron sijaan. Kaila asuu nykyisin Tokiossa Geidai-yliopiston kansainvälisenä vierailevana professorina.

pk

3

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmaa

      Ongelmana on se, että miten saavuttaa normit, kun tietty litramäärä ilmaa tulee vaihtua kahden tunnin välein. Moni luulee, että koneellinen i. on ainoa vaihtoehto normien täyttämiseen. Painovoimaisella ilmanvaihdolla saavutetaan normit myös jos se on oikein tehty ja suunniteltu. Jos pystyy osoittamaan rakennusvalvonnalle, että ilma riittävästi vaihtuu niin mikään ei kiellä rakentamasta painovoimaista ilmanvaihtoa. Talvellahan se ainakin toimii hyvin kun on lämpötila eroja. Kesä voi olla ongelma, kun sisällä ja ulkona on sama lämpötila.

      • mutta, mutta

        Oli tuossa taannoin ark-, lvi-, ja rakennepalaveri pientalosta, joka oli eristeharkolle piirretty. Ihmettelin, kun lvi-insinööri kysyi, haluanko painovoimaisen vai koneellisen ilmanvaihdon: oletin että pullotalossa koneellinen olisi välttämätön. Inssi totesi, että itselleen hän toteuttaisi ainoastaan painovoimaisen ilmanvaihdon. Totesi, että kattoon tulisi tässä tapauksessa useampi läpivienti, eikä hinta olisi konelliseen verrattuna ainakaan halvempi. Hylkäsin ehdotuksen painovoimaisesta, mutta koska suunnitteluprojektikin on vielä vaiheessa, kaikki on vielä periaatteessa mahdollista.


    • juttu mutta

      asumme 1960 rakennetussa ok-talossa jossa ei ole kuin liesituulettimen reikä asuinpuolella,vessassa ja saunaosassa on omat tuuletuskanavat.Sisäilmassa ei ole ollut valittamista.Ainoastaan makuuhuoneissa jos on ovet yöllä kiini,on aamulla vähän tunkkainen ilma.Seinissä ei ole muovia vaan tervapaperi.Oiskohan tuo vielä nykyaikana toimiva ratkaisu,pienellä viilauksella tietekin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16772
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5403
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2555
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2026
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1753
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      983
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      947
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      857
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      853
    Aihe