miksei

wsws

miksi kaustislaset ei keskustele täällä?

9

1252

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lauri tuomi

      Ei Kaustisissa osata kirjoittaa.Vetelissä osataan.

      • Korrektori

        ja mykkyys vaivaa.


      • Krössy

        Kyllähän Vetelisä lukia osathan, ko puolet kaustislaisista käy sielä lukiota. Tuovat vähän sivistystä kaustislaiset Vetelhin. Puolet kaustislaisista käy sitte oman kunnan lukiota, josa luethan nuottejaki kans.

        Pitäisköhän vierä kaustislaisia Perhonki lukihon, nii kasvais lukenheisuus sieläki päin?


    • Vilhelm Valonen

      Teboilin baarilla. Heiltä on särkynyt unelma sen jälkeen kun Haitekin kasvu tasoittui. Pienet piirit ja maalaiskuntien tavanomaiset ongelmat vievät taiteilijoilta keskustelunhalut.

      Kaustislaiset eivät enää keskustele omillakaan sivuillaan, vaan Kasessa on lähinnän vain roinan osto - ja myynti-ilmoituksia.

      Kaustisen seutukunnan teledemokratia loppuin siihen, kun seutukuntalailija palasi lähtöruuhtuun Toholammille kunnanjohtajaksi. Lestijärvellä kääntyminen siis kannatti!

      • Joeppa

        Meeppäs andrei jo hoitoon hopi hopiii!


      • VPLK

        Jos väittää ettei Kaustisella keskustella niin ei tiedä mistä puhuu. Asuu joko neljän seinän sisällä tai on ulkopaikkakuntalainen.

        Pakkoko sitä on netissä keskustella kun asiat tehdään kasvotusten selviksi ei vain tb:llä vaan julkisissa kokouksissa ja kylän raitilla.

        Varmaan tekis hyvää teille homeperseille liikkua sieltä tietokoneiden takaa joskus ihmisten ilmoille!


      • VPLK
        Joeppa kirjoitti:

        Meeppäs andrei jo hoitoon hopi hopiii!

        Jotenkin aavistin minäkin että andreihan se siellä taas luulee tietävänsä mikä on mitenkin :DD


    • ...

      Jospa niillä ei ole nettiä? :D

      • tietty !

        Mutta he ovat tavannut keskustella kasvotusten , eikä pimeänä/tuntemattomana kaverina ..


        Niin että semmoista :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      29
      2854
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2651
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      28
      2365
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1493
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1463
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1173
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1015
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      958
    Aihe