Miten jos on yhteishuoltajuus lapsesta, niin kysyisin vaikuttaako se päiväkotipaikan hakuun jotenkin, tarvitaanko siis papereihin molempien vanhempien allekirjoitus vai voiko toinen ominpäiten hakea paikkaa ilman että toinen vanhempi saa tätä tietää?
Päiväkotipaikan haku
3
261
Vastaukset
- Pariton Isä
Minulta ei ainakaan ole kysytty mihin lapseni haluan hoitoon, silti hän on ollut perhepäivähoitajalla ja 9 kuukautta.
Ihan hyvässä paikassa, ei siinä mitään. Mutta tämä käynee todisteesta ettei toiselta vanhemmalta tarvitse kysyä edes mielipidettä.- Lou
teoriassahan vanhempi joka ei ole tyytyväinen toisen huoltajan valintaan hoitopaikasta voisi hakea uuden hoitopaikan lapselle,vaikka päiväkodista tai mistä vain, eihän siltä toiseltakaan tarvisi silloin kysyä mielipidettä.
Ei kai lakia nyt näin huonosti ole voitu suunnitella? - Pariton Isä
Lou kirjoitti:
teoriassahan vanhempi joka ei ole tyytyväinen toisen huoltajan valintaan hoitopaikasta voisi hakea uuden hoitopaikan lapselle,vaikka päiväkodista tai mistä vain, eihän siltä toiseltakaan tarvisi silloin kysyä mielipidettä.
Ei kai lakia nyt näin huonosti ole voitu suunnitella?..jos toinen ei ole tyytyväinen, hän voi riitauttaa asian. En usko että etä voi käytännössä määrätä mihin lapsi laitetaan.
Luultavasti äiti on se jolla on lähes kaikki oikeudet päättää asioista vaikka kyseessä olisi yhteishuoltajuus. Ainakin siinä tapauksessa että äiti on lähi.
Jollei isältä tarvitse yhteishuoltajuudessa lupaa edes siihen että hänen lapsensa muutetaan muualle asumaan, niin ei kai päivähoitopaikan valintaankaan.
Erimielisyydet pitää sopia, ellei muuten niin viimeistään oikeudessa. Aika hullulta silti tuntuisi että kukaan veisi oikeuteen hoitopaikkaa koskevaa asiaa (ellei se sitten tosiaan ole aivan perseestä se valinta).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847