Tallinnan taksivalvonta tehostuu

väinö

Liikaa laskuttavat taksit yritetään panna kuriin Tallinnassa
Julkaistu: 12:14

Tallinna. Villit taksit ja liikaa laskuttavat taksikuskit yritetään panna kuriin Tallinnassa tehostamalla valvontaa. Apulaiskaupunginjohtaja Jaanus Mutli kertoo, että kaupungin liikennelaitos ja turvayhtiö As Falk Eesti ovat tehneet yhteistyösopimuksen taksien valvonnan aloittamisesta.

"Asiakkaan kannattaa vaatia aina printattu lasku ja verrata sitä taksin ilmoittamaan kilometrihintaan. Jos kuljettaja ei suostu antamaan kunnollista laskua, matkaakaan ei tarvitse maksaa", neuvoo Mutli.

Viron hotelli- ja ravintolayrittäjien liiton äskeisen tutkimuksen mukaan 55 prosenttia Tallinnassa työskentelevistä taksikuskeista laskuttaa liikaa asiakkailtaan. Summa on yleensä kolmanneksen liikaa, mutta myös moninkertaisia maksuja on peritty. Ylilaskutukseen syyllistyivät tutkimuksen mukaan kaikki Tallinnan taksiyhtiöt.

Tallinnassa on myönnetty kaikkiaan runsaat 2 500 taksilupaa, mutta käytännössä takseja on liikenteessä 1 500. Apulaiskaupunginjohtaja Jaanus Mutli myöntää, että kaupungilla liikkuu myös villejä takseja, mutta hän ei lähde arvailemaan niiden määrää.

Laittomat taksit pyydystävät asiakkaita pääasiassa laivasatamissa ja keskikaupungilla.

STT

1

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väinö

      Turisteiksi naamioituneet Tallinnan johtajat testasivat takseja

      Tallinna, 24.5. Ulkomaat stt 246

      Tallinnan kaupunginjohtajat testasivat italialaisiksi turisteiksi naamioituneina pääkaupungin taksien luotettavuutta, kertoi Postimees-sanomalehti verkkosivullaan keskiviikkona.
      Kaupunginjohtaja Jüri Ratas ja apulaiskaupunginjohtaja Jaanus Mutli kokeilivat italiaanoina, paljonko taksit veloittavat matkasta Viru-hotellista satamaan ja Söprus-elokuvateatterilta lentokentälle.

      Satamamatkasta molemmat maksoivat 50 kruunua (3,20 euroa). Sen sijaan lentokenttäkyydistä Ratasilta velotettiin 90 kruunua (5,80 euroa), mutta Mutlilta peräti 240 kruunua (15,40 euroa). Kaupunginjohtajat palasivat lentokentältä yhdessä, ja tuolloin taksinkuljettaja veloitti matkasta 200 kruunua (12,80 euroa).

      - Epäilyttävän suurelta tuntui lentokenttämatkojen hintaero, Mutli kommentoi testimatkoja Postimees-lehdessä.

      Ratas puolestaan kehui taksinkuljettajia kohteliaiksi ja kielitaitoisiksi.

      - Ehkäpä kaupungin aikeet tehostaa taksien valvontaa alkavat tehota, Ratas sanoi.

      Tallinnan kaupungin liikennevirasto ja turvayhtiö Falck ovat yhteistyössä tehostaneet taksiliikenteen valvontaa sen jälkeen, kun Viron hotelli- ja ravintola-alan liitto valitti taksien ylilaskutuksesta. Liiton asiakaskyselyssä yli puolet taksin käyttäjistä oli joutunut ylilaskutuksen uhreiksi.

      (STT)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      264
      16953
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5458
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2581
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2058
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1762
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      996
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      880
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      880
    Aihe